Recepty

Ako pripraviť hruškový kompót?

ako pripraviť hruškový kompótHruškový kompót vám pomôže zakonzervovať hrušky, ktoré sa nedajú dlho skladovať. Pripraviť hruškový kompót je veľmi jednoduché a nie je to prácne. Ako pripraviť hruškový kompót? Ponúkame vyskúšané recepty a opis pracovného postupu. Tu je náš najlepší recept na hruškový kompót krok za krokom.

Čo je potrebné na hruškový kompót:

  • hrušky, cukor, klinčeky
  • kyselina citrónová
  • zaváracie poháre
  • sporák

Prečo jesť hrušky?

hruškyToto vás naozaj prekvapí! Až 80% hrušky je tvorených vodou, pričom jej 100 gramov obsahuje približne iba 55 kalórií.

Okrem iného je tento druh ovocia veľmi bohatý na vlákninu, pretože obsahuje polovicu dennej odporúčanej hodnoty vlákniny.

Významná je vysokým obsahom vitamínu B (hlavne pod šupkou), ďalej obsahuje vitamín K, menšie množstvo vitamínu C, vápnik, fosfor, meď, sodík, železo, draslík, mangán, rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, mastné kyseliny, aminokyseliny a iné cenné látky.

Aké hrušky použiť na hruškový kompót?

Hruškový kompót je možno pre niekoho trochu mdlý, ale iným práve jemná chuť a typická hrušková aróma lahodí.

Tento kompót pripravujeme z letných alebo jesenných hrušiek, ktoré nemožno uskladniť na zimu. Hrušky by nemali byť priamo zozbierané zo stromu, ale mali by sa nechať niekoľko dní odležať.

Postup prípravy hruškového kompótu krok po kroku

Pripravíme si misku s vodou, do ktorej sme rozpustili lyžičku kyseliny citrónovej. Do misky budeme vkladať olúpané hrušky, aby na vzduchu nehnedli.

V niektorých (hlavne starších) receptoch sa odporúča dať do vody ocot. Síce urobí rovnakú službu – zabráni hnednutiu, ale kompót potom bude mať síce jemnú, ale octovú príchuť.

Príprava pohárov na hruškový kompót

V horúcej vode so saponátom umyjeme a potom dobre opláchneme poháre na zaváranie s objemom 0,7 litra.

Nakladať hrušky do menších pohárov nie je efektívna práca. Umyjeme a horúcou vodou sparíme aj viečka na poháre.

Ak ide o viečka už použité, čuchom zistíme, či v nich v predchádzajúcej sezóne nebola nejaká aromatická zelenina, aby nám potom kompót nepáchol cibuľou. Zlé viečka vyradíme a nahradíme viečkami bez zápachu.

Príprava hrušiek

Hrušky ošúpeme škrabkou, rozštvrtíme a vykrojíme z nich jadrovníky. Štvrtky hrušiek vkladáme do kyslej vody

servírovanie hruškového kompótuŠtvrtky hrušiek ukladáme pokiaľ možno ekonomicky do čistých pohárov. Do pohára 0,7 l sa vojde asi 10 až 12 kúskov hrušiek (podľa veľkosti plodov).

Keby sme mali hrušiek menšie množstvo, napríklad len na štyri poháre, je možno krok s ponorením do kyslej vody vynechať a hrušky priamo ukladať do zaváracích pohárov. Hrušky by mali siahať asi dva centimetre pod okraj pohára.

Do každého pohára nasypeme tri lyžice kryštálového cukru, vložíme dva kúsky klinčekov a zalejeme prevarenou vodou. Hrušky musia byť celé potopené, inak by vršky bez nálevu boli hnedé a tvrdé.

Okraje pohárov utrieme od cukru. Zatvoríme viečkom, presvedčíme sa, či viečko dobre drží, ale nepreklápame pohár, skúšame to rukou.

Dokončenie hruškového kompótu

Hruškový kompót sterilizujeme 30 minút pri 80 °C, alebo 20 minút priamym varom. Po vychladnutí každým pohárom zatrasieme. Jednak zistíme, či sa viečko „chytilo“, ale predovšetkým tým rozptýlime cukor, ktorý sa usadil na dne.

Cukrový sirup

Inou možnosťou je uvariť si cukrový sirup (na liter vody 350 gramov cukru). Lenže ťažko odhadneme potrebné množstvo a sirup sa nám potom môže minúť alebo nám bude chýbať. Sypať cukor priamo do pohárov je praktickejšie a je to spôsob overený.

Tipy

Do hrušiek môžeme pridať pár guľôčok jedlej jarabiny.

Prečítajte si aj recepty ako urobiť broskyňový a jahodový kompót.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button