Záhrada

Ako pestovať zázvor?

Ako na pestovanie zázvoruNávod ako pestovať zázvor. Zázvor k nám dorazil z južnej Ázie, kde tvorí základ čínskej medicíny. Zázvor a jeho účinky sú povestné. Už po stáročia sa pestovanie zázvoru venujú pestovatelia v Indii a Číne. Zázvor je korením, liekom a tiež sa pridáva do rôznych alkoholických aj nealkoholických nápojov, zmrzlín, sladkostí a dezertov. Aj keď pre pestovanie zázvoru tu nemáme úplne ideálne podmienky, pestovanie zázvoru na Slovensku nie je až tak nemožné.

Ak chcete pestovať zázvor tak budete potrebovať:

  • koreň zázvoru
  • záhradnícky nôž
  • vhodná pôda
  • odstáta voda
  • kvetináč
  • skleník

Charakteristika zázvoru

Pestovanie zázvoruZázvor je exotická rastlina, ktorá je na pestovanie neuveriteľne nenáročná.

Je to tak, nie je veľa iných rastlín, ktoré je tak jednoduché pestovať v domácich podmienkach.

Zázvor nepotrebuje príliš veľa svetla a stačí obyčajný kúsok koreňa, ktorý kúpite v obchode s potravinami, aby ste si vypestovali vlastnú rastlinu.

Vysádzanie

Časť zakúpeného koreňa pokojne spotrebujte, uvarte si čaj, pridajte ho k mäsu, vyrobte si domáci sirup, časť koreňa zasaďte do hliny.

Samozrejme lepšie je kúpiť semená alebo sadenicu zázvoru v záhradníctve alebo cez internet. Respektíve cez internet kúpite v podstate iba semená (zadajte do vyhľadávača slová „zázvor semená“), môžete naraziť aj na sadenicu od domáceho pestovateľa, občas sa sadenice vyskytnú aj v kamennom záhradníctve.

Pestovať zázvor zo semien alebo zo sadenice je lepše ako z koreňa zo sámošky, pretože koreň je ošetrený inhibítormi rastu, aby počas skladovania neklíčil – čo vy práve chcete (respektíve správne sa botanicky táto časť rastliny pre zázvor menuje podzemok).

Aj tak ale nezúfajte a ak chcete začať pestovať rastlinu z koreňa, koreň zázvoru namočte cez noc do vody, aby sa inhibítory (zabraňovače rastu) pokiaľ možno z koreňa vylúhovali.

Vhodné umiestnenie

Zázvor si u nás bohužiaľ nemôžete vypestovať na záhrade, pretože na to nie sú adekvátne klimatické podmienky.

K úspešnému pestovaniu zázvoru potrebujete prostredie s minimálnou trvalou teplotou nad 30 stupňov Celzia.

Mimo toho potrebuje tiež veľké množstvo zrážok. Aj cez tieto skutočnosti si môžete vypestovať zázvor v byte alebo v skleníku.

Návod ako správne pestovať zázvor

Vyklíčený zázvor

Do kvetináča dajte zeminu dobre priepustnú a bohatú na živiny.

Dbajte na to, aby v hline neboli žiadne kamienky, pretože by zdeformovali pakorene zázvoru.

Kúpte si na prelome zimy a jari čerstvé pakorene zázvoru, na ktorých sú však už vzídené púčiky. Taký koreň potom odrežte najmenej 5 cm od tohto výhonku.

Odrezaný zázvor s púčikom zasaďte púčikom hore do kvetináča s priemerom 20 cm plného kvalitnej zeminy.

Teplota na pestovanie zázvoru

Zázvor po celú dobu rastu potrebuje teplo, ktoré po celú dobu nezaznamená žiadne veľké výkyvy. Po zasadení zázvoru do kvetináča ho však dajte na prvé dva až tri týždne na slniečko.

Keď ale vyrašia odnože, dajte kvetináč na tienisté miesto. Pri výsadbe púčikov do skleníka zasaďte púčiky hneď pod povrch nakyprenej pôdy.

Odporúčané články:

Polievanie zázvoru

Pri pestovaní zázvoru ho zalievajte každý deň odstátou vodou izbovej teploty do spodnej misky.

Hnojenie

ako pestovať zázvorPri pestovaní zázvoru nezabudnite tiež pravidelne (raz za 14 dní) rastlinu prihnojovať bežnými tekutými minerálnymi hnojivami. Iba na jeseň hnojenie obmedzte.

Na jeseň zastavte zálievku aj hnojenie, zatiahnuté pakorene zázvoru potom z hliny vyzbierajte.

Zber

Zázvor sa zberá cca 9 mesiacov po výsadbe. Medzitým však budete musieť zázvor ešte niekoľkokrát presadiť, pretože vám porastie veľmi rýchlo a nie je nezvyčajné, že sa nakoniec dopracujete až ku kvetináči o priemernej veľkosti 35 cm.

Zázvor a jeho účinky

Účinky zázvoru boli známe už pred tromi tisícročiami, kedy koreň zázvoru používali ľudia v medicíne prevažne v Indii a Číne.

Medzi najvýznamnejšie účinky zázvoru patrí podpora trávenia a chute do jedla, zmiernenie bolesti bolesti hlavy, prevencia proti chrípke, nádche a spomalenie niektorých druhov rakoviny a v neposlednom rade je zázvor pestovaný a konzumovaný pre afrodiziakálne účinky.

Zázvor možno konzumovať ako zázvorový čaj, zázvorový nápoj, nakladaný zázvor, kandizovaný zázvor, používa sa ako korenie, v zázvorkách, existuje aj zázvorové víno alebo zázvorová káva.

Prečítajte si aj tieto návody ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button