Úvod / Recepty / Ako upiecť pravé zázvorovníky?

Ako upiecť pravé zázvorovníky?

ako upiecť pravé vianočné zázvorníkyPravé vianočné zázvorovníky sú sladké pečivo, z ktorého na nás dýcha atmosféra Vianoc našich babičiek. Škoda je, že dnešné gazdinky ich pripravujú zo sušeného zázvoru a citrónovej kôry. Ale ak chcete vedieť, ako chutili tie pôvodné z čerstvého zázvoru a citrónovej šťavy, vyskúšajte tento jednoduchý recept na toto skvelé vianočné pečivo.

Čo treba na pravé zázvorníky:


  • 560 g hladkej múky
  • 500 g práškového cukru
  • 4 vajcia
  • 1 balíček prášku do pečiva
  • 2 lyžičky čerstvého nastrúhaného zázvoru
  • 1 lyžice citrónovej šťavy

Postup krok za krokom:

Vianočné zázvorovníky môžeme piecť už v novembri. Najskôr dôkladne premiešame a prepracujeme všetky suroviny. Naše babičky museli kmitať vareškou v mise asi pol hodiny, ale keď si pomôžeme modernými šľahacími vymoženosťami, scvrkne sa tento čas asi na 5-7 minút.

cesto na zázvorníkyJe to naozaj nutné, pretože najmä čerstvý zázvor sa v ceste horšie rovnomerne rozkladá, takže pri lajdáckom vymiešaní budú niektoré zázvorovníky mdlé a iné zase preostrené.

Získame pomerne tuhé cesto, ktoré sa ale nesmie mrviť. To vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku a vyvaľkáme plát s hrúbkou cca 3 mm. Vykrajujeme rôzne tvary. Pôvodne sa vianočné zázvorovníky vykrajovali takými podlhovastými formičkami tvarovo  podobným morským koníkom. Tie sú dnes k dostaniu len ťažko. Vďakabohu tvar formičiek vynikajúcu chuť zázvorníkov neovplyvní.

vykrajovanie zázvorníkov z cestaVykrojené vianočné zázvorovníky naskladáme na plech potiahnutý papierom na pečenie alebo alobalom a uložíme na noc do chladnejšej miestnosti. V teplej kuchyni by mohli vyschnúť moc a pri pečení by správne nenapuchli.

Druhý deň rozpálime rúru na 220 ° C. Vložíme plech a pečieme dozlata. Trvá to (podľa druhu rúry) 5-8 minút. Hotové zázvorovníky spoznáte podľa ľahko ružovkastých okrajov. Vtedy neváhajte a vyberte ich z rúry. O chvíľu neskôr by stmavli a pripálili sa.

Vianočné zázvorovníky necháme vychladnúť a uložíme do dózy, ktorú dáme do chladnejšej špajze. Do Vianoc tu pekne zmäknú. Ozdobíme ich zhruba týždeň až dva pred Štedrým dňom. Dobre sa k tomu hodí  cukrová poleva. Využiť môžeme aj rôzne prvky na zdobenie, ako napr. jedlé perličky alebo farebné sypanie. Pôvodné vianočné zázvorovníky sa ale zdobili citrónovo-cukrovou polevou.

Recept na citrónovo-cukrovú polevu


Zo 100 g práškového cukru, 1 lyžice horúcej vody a 1 lyžice citrónovej šťavy vyšľaháme tuhšieu polevu (podľa potreby dosypáváme cukor). Tou potom zdobíme.

Tipy

Na pečenie vyberajte vždy výberovú hladkú múku. Cesto bude lepšie držať pohromade a výsledok bude krehkejší. Ak sa vám cesto zle spracováva, pridajte 1 vajce.

Zázvorovníky sa pečú už v novembri, aby stihli zmäknúť. Ale ak sa ponáhľate, pridajte do dózy nakrájané jablko.

Ako upiecť pravé zázvorovníky?
5 (99.38%) 32 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

zemiakové cesto

Ako urobiť zemiakové šišky?

Zemiakové šišky s makom. Pre niekoho pochúťka s vôňou detstva, pre iného pokrm podávaný v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *