AkoaPreco.com > Záhrada > Ako sa správne starať o tuje?

Ako sa správne starať o tuje?

ako sa dobre starať o tujeNajčastejšie sa u nás tuje vysádzajú do radov ako živé ploty, pretože sú po celý rok stále zelené, rýchlo rastú a skvele oddeľujú jednotlivé pozemky a vytvárajú potrebné súkromie. Niekedy však môžu tuje trpieť niektorými chorobami, najviac je to hrdzavenie. Aby ste mali zo svojich tují radosť, je potrebné sa o ne aj správne starať. Ako sa starať o tuje?

Starostlivosť o tuje


Tuje, čiže tuja západná má mnoho kultivarov od vysokých až po zakrpatené. Pre výsadbu živých plotov sa hodia odrody tují husté, rýchlo rastúce a neklesajúce pod ťarchou snehu. Výška plotu by mala byť do troch metrov a na meter sa vysádzajú dve až tri rastliny.

Orezávanie

tuje v kvetináčiRez tují sa vykonáva pravidelne raz ročne v júni. Prerastené rastliny neznášajú rez do starého dreva, ktoré potom už nevypučia. Zastrihávať musíte vrcholky rastlín a boky z pohľadových strán.

Rozrastajú sa aj do šírky, takže časom vytvárajú jednoliaty ucelený porast. Živý plot môžete však nechať aj nezostrihaný, voľne rastúci, len s upravovanou výškou.

K tomu výborne poslúžia elektrické či benzínové nožnice na živé ploty.


Kde sa hodia tuje?

starostlivosť o živý plot z tujíTieto rastliny sa hodia všade, takže ich môžete pestovať napríklad aj v skalke v zakrpatenej forme, alebo v predzáhradke.

Obľúbené sú tuje ako nádobové rastliny pre terasy alebo schodisko. Väčšina odrôd je mrazuvzdorná a pri výdatnej zálievke v teplých dňoch vydržia v nádobe niekoľko rokov. Potom sa dajú vysadiť do voľnej pôdy kamkoľvek sa vám bude páčiť.

Tip


Pokiaľ začne tuja hnednúť, môže byť príčin niekoľko:

  • Zlý závlahový systém. V ťažších pôdach zalievajte málo, v piesočnatých výdatne a často.
  • Nebezpečné je zimné presychanie. Vo voľnej pôde zalejte rastliny pred ich zamrznutím a pri odmäku znova.
  • Nesmie sa prehnojovať, zvlášť skoro po vysadení. Radšej počkajte aspoň mesiac po výsadbe, alebo ešte lepšie až do ďalšej sezóny.

Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.