Záhrada

Ako vysadiť kontajnerovaný ker?

Tavoľa kalonolistá - kontajnerovaný kerKontajnerovaný ker je taká rastlina, ktorá je pestovaná v kontajneri, teda v akejkoľvek nádobe od pevných hrnčekov cez kvetináče po plastové tégliky. Takýto ker je k dispozícií v záhradníctve v dvoch podobách: ako voľnokorenný alebo s koreňovým balom. Rozdiel je prostý. Kým ker s koreňovým balom má v nádobe zabalené korene do akéhosi obalu, voľnokorenný ker ich obalené nemá a rastie voľne v nádobe. Správne vysádzanie sa potom čiastočne líši u oboch typov kríkov. Prečítajte si, ako taký ker správne vysadiť na vašej záhrade.

Na kontajnerovaný ker si najskôr pripravte vhodný povrch

červená ribízľa - kontajnerovaný kerPôdu je najlepšie si pripraviť na jeseň alebo na konci leta tým, že vyplejete miesto, kam plánujete ker zasadiť. Potom je nutné vykopať jamu asi dvakrát väčší ako je samotný kontajner.

Koreňový bal sa musí do jamy vojsť celý, rovnako ako u voľnokorenného kríka je dôležité, aby všetky korene mohli byť v pôde rozprestreté.

Pôdu v jame a aj pôdu, ktorú potom prihrniete ku kríku, prehnojte.

Vyberte ker z kontajnera

Najvhodnejšie je asi pridržať si povrch hliny v kontajneri a rastlinu pomaly vyklopiť do dlaní. Ker umiestnite do pripravenej jamy.

Pomôžte si prútikom

Keď položíte prútik cez jamu, ľahko zistíte, či je úroveň pôdy rovnako vysoko, ako bola predtým. Vďaka tomu spoznáte, či ešte pridať prehnojenú hlinu pod ker alebo či skôr odstrániť.

Účelom je, aby bol ker zasadený v úrovni pôdy.

Pridajte hlinu

Keď ste si istý výškou, v akej kontajnerovaný ker v jame „sedí“, môžete pomaly prisypávať prihnojenú hlinu.

Postupne ju pritláčajte, aby ste zabránili vzduchovým vreckám a neskoršiemu klesaniu hliny. Nakoniec hlinu okolo nohami opatrne prišliapnite, aby bola dokonale stlačená.

Upravte krík

Kontajnerovaný ker v skleníkuDobré je odstrániť choré alebo poškodené časti kríku. Tiež veľmi dlhé alebo nepravidelne rastúce výhonky kazia celkovú vyváženosť kríka.

Dôkladne zalejte

Po zaliatí kríka ho môžete prikryť mulčom (akýmkoľvek organickým materiálom), aby sa u kríku držala dlho vlaha a zabránilo sa rastu buriny.

Tipy ako sadiť kontajnerovaný ker

Najvhodnejšie obdobie na výsadbu kontejnerovaného kríka je jeseň alebo jar. Na jeseň je pôda ešte teplá a ker sa môže dobre zakoreniť.

Na výsadbu je ale vhodná len mierna zima, korene logicky nerastú v zamrznutom povrchu a mráz ich môže úplne zničiť. Na jar sa krík nemusí uchytiť kvôli prípadným obdobím sucha.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button