Úvod / Návody / Ako na správne uskladnenie zemiakov?

Ako na správne uskladnenie zemiakov?

vrece zemiakovPredtým, než zemiaky uložíme, necháme ich od zberu tak 2-3 týždne vydýchať v suchu a teple. Zemiaky pred uskladnením najprv zbavíme prebytočnej zeminy. V žiadnom prípade zemiaky neumývame. Zeminu na zemiakoch oddrolíme rukami po zaschnutí. Pivnicu pred použitím treba upratať a poriadne vyčistiť, alebo aj vysíriť.

Čo budete na správne uskladnenie zemiakov potrebovať:


  • pivnica
  • drevené debničky
  • netkaná textília
  • drevené uhlie

Najlepšie sú drevené bedne

Zemiaky neuskladňujeme vo vrstve vyššej ako 80 cm. Najlepšie je zemiaky uložiť do drevených debien, s medzerami medzi jednotlivými latkami.

Správna teplota

zemiakyTeplota na uskladnenie zemiakov nesmie byť nižšia ako 4 ° C, inak zemiaky zosladnú. Je tiež potrebné chrániť ich pred svetlom, aby neklíčili. Pokiaľ sa tak stane, zemiaky s klíčkami dlhšími ako 5 cm už nekonzumujeme! Obsahujú totiž rovnako ako nezrelé paradajky solanín a ten je jedovatý.

Správna vlhkosť

Osvedčenou pomôckou proti klíčivosti zemiakov je vložiť pod ne, asi tak na vzdialenosť dlane, drevené uhlie. Použiť k tomu možno rošt. Zemiaky si tak lepšie zachovajú svoju sviežosť. Ideálna vlhkosť v mieste uskladnenia sa má pohybovať okolo 55%. Skladovaciu miestnosť musíme riadne a pravidelne vetrať, aby sa na jej stenách neusadzovala vlhkosť, ktorá sa zo zemiakov vyparuje.

uskladnenie zemiakovMali by ste vedieť…

Dreveným popolom je možné ošetriť zemiaky zaseknuté  alebo inak poškodené. Ale aj napriek tomu sa musia spotrebovať ako prvé. Uskladnené zemiaky je možné prikryť netkanou textíliou, ale tak, aby sa pod ňou zemiaky nezaparovali.

Správne uskladnenie zemiakov


Hľuza prechádza tromi fázami: Obdobie po zbere (15-18 ° C), obdobie vegetačného pokoja (4-8 ° C) a obdobie prechodu ku klíčeniu.

Uskladnenie zemiakov je možné aj v byte, napríklad v komore, špajze a pod. Ale nie je možné, skladovať ich tu dlhodobo.

Zemiakom, o ktorých vieme, že ich budeme ponechávať na sadbu, bude stačiť teplota pri uskladnení 2-4 ° C.

Ako na správne uskladnenie zemiakov?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *