NávodyZáhrada

Ako na správne uskladnenie zemiakov?

vrece zemiakovPredtým, než zemiaky uložíme, necháme ich od zberu tak 2-3 týždne vydýchať v suchu a teple. Zemiaky pred uskladnením najprv zbavíme prebytočnej zeminy. V žiadnom prípade zemiaky neumývame. Zeminu na zemiakoch oddrolíme rukami po zaschnutí. Pivnicu pred použitím treba upratať a poriadne vyčistiť, alebo aj vysíriť.

Čo budete na správne uskladnenie zemiakov potrebovať:

  • pivnica
  • drevené debničky
  • netkaná textília
  • drevené uhlie

Najlepšie na uskladnenie zemiakov sú drevené bedne

Zemiaky neuskladňujeme vo vrstve vyššej ako 80 cm. Najlepšie je zemiaky uložiť do drevených debien, s medzerami medzi jednotlivými latkami.

Správna teplota pre zemiaky

zemiakyTeplota na uskladnenie zemiakov nesmie byť nižšia ako 4 ° C, inak zemiaky zosladnú. Je tiež potrebné chrániť ich pred svetlom, aby neklíčili.

Pokiaľ sa tak stane, zemiaky s klíčkami dlhšími ako 5 cm už nekonzumujeme! Obsahujú totiž rovnako ako nezrelé paradajky solanín a ten je jedovatý.

Správna vlhkosť

Osvedčenou pomôckou proti klíčivosti zemiakov je vložiť pod ne, asi tak na vzdialenosť dlane, drevené uhlie.

Použiť k tomu možno rošt. Zemiaky si tak lepšie zachovajú svoju sviežosť. Ideálna vlhkosť v mieste uskladnenia sa má pohybovať okolo 55%.

Skladovaciu miestnosť musíme riadne a pravidelne vetrať, aby sa na jej stenách neusadzovala vlhkosť, ktorá sa zo zemiakov vyparuje.

Mali by ste vedieť…

uskladnenie zemiakovDreveným popolom je možné ošetriť zemiaky zaseknuté  alebo inak poškodené. Ale aj napriek tomu sa musia spotrebovať ako prvé.

Uskladnené zemiaky je možné prikryť netkanou textíliou, ale tak, aby sa pod ňou zemiaky nezaparovali.

Správne uskladnenie zemiakov

Hľuza prechádza tromi fázami: Obdobie po zbere (15-18 ° C), obdobie vegetačného pokoja (4-8 ° C) a obdobie prechodu ku klíčeniu.

Uskladnenie zemiakov je možné aj v byte, napríklad v komore, špajze a pod. Ale nie je možné, skladovať ich tu dlhodobo.

Zemiakom, o ktorých vieme, že ich budeme ponechávať na sadbu, bude stačiť teplota pri uskladnení 2-4 ° C.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button