Úvod / Recepty / Ako uvariť zázvorový čaj?

Ako uvariť zázvorový čaj?

zázvorový čaj

Zázvor je svojimi liečivými účinkami známy už od pradávna. Asi najviac sa hodí v čase najrôznejších chrípkových a iných epidémií. Zázvorový čaj dokáže potlačiť chorobu už v jej zárodku, ale môžete si ho uvariť aj len tak.

Čo na zázvorový čaj potrebujeme:


  • 2 cm koreňa zázvoru
  • 1 l vody
  • 1 lyžicu medu

Postup prípravy

Krok 1

Asi dva centimetre zázvorového koreňa ošúpte škrabkou na zemiaky. Medzitým si dajte do hrnca variť 1 liter vody. V tejto dobe môžete do vody vhodiť tiež niektoré korenia, ako uvádzam v tipoch nižšie.

Krok 2

zázvor

Zázvor nastrúhajte na hrubšom strúhadle. Ak je koreň už starší, pôjde to ťažko, ale na vylúhovanie to nemá vplyv. Hneď ako začne voda v hrnci vrieť, vhoďte do nej nastrúhaný zázvor.

Stopnite si ha hodinkách 30 sekúnd a hneď potom vodu vypnite. Dlhší var by zničil hodnotné esenciálne oleje. Nechajte desať minút odstáť.

Krok 3

Čaj preceďte do kanvice (nikdy ho nepite s kúskami zázvoru, mohli by ste sa zvnútra nepekne popáliť), dochuťte medom a môžete podávať. Za deň môžete vypiť 2 až tri tieto kanvice počas maximálne dvoch týždňov, potom je nutné urobiť aspoň trojtýždňovú pauzu.

Rýchla varianta

Zalejte polovičné množstvo nastrúhaného zázvoru v pollitrovom hrnčeku horúcou vodou a dajte na minútu do mikrovlnky na stredný výkon. Nechajte 5 minút odstáť a podávajte.

Tipy:

  • príprava zázvorového čajuAk necháte zázvorový čaj vychladiť, dostanete báječnú zázvorovou limonádu.
  • Do zázvorového čaju môžete pre lepšiu chuť prihodiť do hrnca ešte kúsok škorice alebo klinček.

Účinky zázvoru:

Zázvor pomáha pri trávení, ako prevencia pred chrípkou a nachladnutím, je tiež priaznivý pri potlačení rakoviny a je tradičným afrodiziakom.

Varovanie


Nikdy nevarte zázvorový čaj dlhšie ako jednu minútu, aj keď niektoré recepty uvádzajú aj 15 minút varenia. Počas tak dlhej doby sa zničia prakticky všetky liečiva a výsledný čaj je dobrý tak maximálne pre potešenie chuťových buniek.

Ako uvariť zázvorový čaj?
5 (99.17%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

hydina tlačenka

Ako urobiť poctivú domácu hydinovú tlačenku?

Hydinová tlačenka je výborný pokrm ktorý si môžme urobiť aj doma. Lákajú nás zabíjačkové pochúťky, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *