Recepty

Ako uvariť zázvorový čaj?

zázvorový čaj

Zázvor je svojimi liečivými účinkami známy už od pradávna. Asi najviac sa hodí v čase najrôznejších chrípkových a iných epidémií. Zázvorový čaj dokáže potlačiť chorobu už v jej zárodku, ale môžete si ho uvariť aj len tak.

Čo na zázvorový čaj potrebujeme:

  • 2 cm koreňa zázvoru
  • 1 l vody
  • 1 lyžicu medu

Postup prípravy zázvorového čaju

Krok 1

Asi dva centimetre zázvorového koreňa ošúpte škrabkou na zemiaky. Medzitým si dajte do hrnca variť 1 liter vody. V tejto dobe môžete do vody vhodiť tiež niektoré korenia, ako uvádzam v tipoch nižšie.

Krok 2

zázvor

Zázvor nastrúhajte na hrubšom strúhadle. Ak je koreň už starší, pôjde to ťažko, ale na vylúhovanie to nemá vplyv. Hneď ako začne voda v hrnci vrieť, vhoďte do nej nastrúhaný zázvor.

Stopnite si ha hodinkách 30 sekúnd a hneď potom vodu vypnite. Dlhší var by zničil hodnotné esenciálne oleje. Nechajte desať minút odstáť.

Krok 3

Čaj preceďte do kanvice (nikdy ho nepite s kúskami zázvoru, mohli by ste sa zvnútra nepekne popáliť), dochuťte medom a môžete podávať. Za deň môžete vypiť 2 až tri tieto kanvice počas maximálne dvoch týždňov, potom je nutné urobiť aspoň trojtýždňovú pauzu.

Rýchla metóda ako urobiť čaj zo zázvoru

Zalejte polovičné množstvo nastrúhaného zázvoru v pollitrovom hrnčeku horúcou vodou a dajte na minútu do mikrovlnky na stredný výkon. Nechajte 5 minút odstáť a podávajte.

Tipy na zázvorový čajík:

  • príprava zázvorového čajuAk necháte zázvorový čaj vychladiť, dostanete báječnú zázvorovou limonádu.
  • Do zázvorového čaju môžete pre lepšiu chuť prihodiť do hrnca ešte kúsok škorice alebo klinček.

Účinky zázvoru:

Zázvor pomáha pri trávení, ako prevencia pred chrípkou a nachladnutím, je tiež priaznivý pri potlačení rakoviny a je tradičným afrodiziakom.

Varovanie

Nikdy nevarte zázvorový čaj dlhšie ako jednu minútu, aj keď niektoré recepty uvádzajú aj 15 minút varenia. Počas tak dlhej doby sa zničia prakticky všetky liečiva a výsledný zázvorový čaj je dobrý tak maximálne pre potešenie chuťových buniek.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button