Zdravie a krása

Ako v domácnosti využívať zázvor?

využitie zázvoruPrvá dekáda 21. storočia vyniesla zázvor na piedestál záujmu tak vysoký, akoby využívať zázvor bolo znovuobjavenie Ameriky. A pritom zázvor patrí k prastarým rastlinám používaným na liečebné a kulinárskym účely, a to aj v slovenských krajinách. V tomto článku prinášame niekoľko tipov, ako využívať zázvor v domácnosti.

Odkedy sa začal využívať zázvor?

Ďumbier lekársky alebo inými slovami zázvor patrí medzi najstaršie korenia sveta. Pochádza z ázijského kontinentu, písalo sa o ňom v čínskych análoch a zmieňujú sa o ňom aj staroindické záznamy. Zo svojej pôvodnej vlasti bol zázvor dopravovaný ako korenie arabskými obchodníkmi cez Červené more do južnej Európy už dávno pred naším letopočtom.

využívanie zázvoruStarí Číňania a Indovia ho poznali pod názvom „aringavere“. Európa začala využívať zázvor v stredoveku a okamžite sa stal veľmi populárnym. Dnes je zázvor lacným, všeobecne rozšíreným korením a je obľúbený aj v ľudovom liečiteľstve.

Zázvor je trváca rastlina, ktorá v domovine dorastá až do dvoch metrov. Pod zemou sa vyvíjajú hľuzovité, hrubé, dužinaté, až 10 cm dlhé, zaškrcovanie a po oboch stranách sploštené odnože.

Silno korenisté podzemky pálčivo aromatickej chuti sú odpradávna vyhľadávaným a známym korením. Niektorí zanietení pestovatelia tvrdia, že nie je žiadnym problémom zázvor vypestovať ako izbovú rastlinu priamo zo zakúpeného podzemku.

Ako využívať zázvor čo najlepšie

Po zaschnutí nadzemnej časti sa koreňové časti vyrývajú, perú, sušia a ďalej upravujú. Podľa spôsobu spracovania sa na svetovom trhu vyskytuje zázvor čierny nelúpaný, lúpaný zázvor a olúpaný zázvor.

ako využívať zázvorPredáva sa kusový, mletý, kandizovaný, ako prúžky obalené v čokoláde (ako cukríky) a ako extrakt do zázvorového piva, obľúbeného v Anglicku.

Na okorenenie sa používa jemne mletý sušený zázvor. Mletý zázvor je tiež súčasťou rôznych koreňových zmesí, z ktorých je najvýznamnejšia takzvaná „curry powder“.

Domáce liečebné využitie zázvoru

Zázvor bol cenený najmä pre schopnosť zahrievať organizmus, tíšiť žalúdočné bolesti a uvoľňovať napätie a preto sa doteraz využíva vo forme rôznych zázvorových čajov.

Využívať zázvor môžete aj ako: antidepresívny stimul, ktorý uvoľňuje napätie, pôsobí antisepticky, tíši bolesti hlavy a hrdla, pomáha pri angínach, prechladnutí, nádche, znižuje horúčku, podporuje potenie, zmierňuje tráviace ťažkosti, lieči nechutenstvo, pomáha pri nízkom krvnom tlaku.

Koho trápi kinetóza, mal by sa pred cestou autobusom alebo autom vybaviť kandizovaným zázvorom, čo je mimochodom aj veľmi chutné a zdravé „sladidlo“.

Zázvorové masáže a ďalšie spôsoby využitia

Zázvor pozitívne dráždi nervové zakončenia vnímajúce teplo, a preto vyvoláva pocit pálenia. Veľmi priaznivo pôsobí pri masážach. Zázvor je možné úspešne využiť aj v kozmetike, kde sa cení najmä pre svoje antiseptické a hojivé účinky a bráni tvorbe jaziev.

Sušený zázvor

využívať zázvorJedná sa o základné korenie staro-českej kuchyne. Sušený zázvor sa používal najmä do mäsových pokrmov.

Slovenská zabíjačka by sa bez zázvoru nezaobišla – využíva sa ako spojka medzi klobásami a jaternicami a samozrejme, zabíjačková polievka by bez zázvoru nemala tú pravú chuť.

Tiež židovská kuchyňa korenila zázvorom – hovädzie mäso či hus na zázvore sú tradičné jedlá aj v nežidovských rodinách.

Práve tak však zázvor patrí do staro-českých cukroviniek – perníčky a zázvorovníky. V klasickej sade vianočných vytvarovaných formičiek dokonca vždy figuruje niekoľko „záhadných“ tvarov, ktoré sú určené výhradne na zázvorovníky – svojím tvarom majú pripomínať zázvorové korene.

Čerstvý zázvor

Hitom začiatku 21. storočia je čerstvý zázvor, ktorý sa predtým do Slovenskej republiky buď nedovážal vôbec (do roku 1989), alebo len zriedka. V súčasnej dobe je bežne dostupný a jeho cena nie je vysoká.

Čerstvý zázvor sa používa najmä na prípravu zahrievacích horúcich nápojov – v klasickej kombinácii s citrónom, medom, a alebo v iných ovocných variáciách.

Na čo sa ešte dá využívať zázvor

Práve tak obľúbené sú aj osviežujúce studené nápoje, a to nealkoholické (napríklad citrusová šťava, zázvor, sóda), alebo s prídavkom alkoholu. Býva zvykom mať špeciálne strúhadlo určené len na zázvor, na ktorom sa olúpaný zázvor strúha priamo do miešacieho pohára alebo do džbánku.

Aromaterapia: Esenciálny zázvorový olej sa získava z koreňa. Posilňuje žalúdok, znižuje teplotu. Je vhodný pri tráviacich ťažkostiach, reume, impotencii a zlom prekrvení.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button