Záhrada

Ako pestovať hebe?

Ako na pestovanie hebeNávod ako správne pestovať hebe. Hebe je okrasný ker, ktorý pochádza z Nového Zélandu. Ojedinele však hebe nájdete taktiež aj v Južnej Amerike. Rozsiahly ker vo svojej domovine dorastá do výšky stromu. Hebe však dobre znáša aj znečistený vzduch a pestovatelia si ho u nás obľúbili pre jeho veľké rôzne sfarbené kvety. Aj vy ste sa rozhodli pre pestovanie hebe a neviete, ako na to? Čítajte ďalej…

Ak chcete pestovať hebe tak budete potrebovať:

  • záhradu
  • vhodnú pôdu
  • záhradnú fóliu
  • polotieň
  • ochranu pred mrazom
  • semená hebe

Vyberte vhodnú odrodu hebe

Vo svojej podstate pestovať hebe nie je náročné, pretože je to nenáročná rastlina. Ak sa rozhodnete pre pestovanie hebe, máte na výber z cca 140 rôznych odrôd, a preto vyberajte starostlivo. Vybrané semená hebe saďte v období od júna do augusta.

Okrem semien môžete hebe rozmnožovať aj pomocou odrezkov.  Niektoré Hebe sú schopné vyrásť do výšky dvoch až troch metrov, iné dorastajú len do podoby polmetrových kríčkov. Sú tiež druhy, ktoré vytvárajú nízke plazivé porasty.

Hebe speciosa

Hebe by sme mohli rozdeliť do dvoch hlavných skupín, pričom v jednej sú kvitnúce (pestované predovšetkým pre nápadné kvety), citlivejšie rastlinky, v druhej vždyzelené, podstatne odolnejšie voči zime.

Väčšina druhov rastlín z rodu Hebe pochádza z Nového Zélandu. Pre naše klimatické podmienky sú vhodné predovšetkým nízke druhy Hebe, pochádzajúce z hôr na juhu ostrova.

Sú to husté, kompaktné kry s drobnými a vždyzelenými lístkami rozličných odtieňov. Niektoré dokonca pripomínajú cyprusovité ihličnany. Listy týchto nie sú väčšie ako pol centimetra.

Hebe armstrongii

Jedným z najlepších a najrozšírenejších druhoch v našich podmienkach je Hebe armstrongii, dorastajúce do 20 – 30 cm. Má takmer vodorovné vetvy a drobné žltohnedé lístočky. Kvitne nenápadnými bielymi kvetmi.

Hebe pinguifolia

Tučnolistý druh – patrí k najodolnejším druhom, rastúcim v našom podnebnom pásme. Je vysoké 15 – 20 cm. Rozpína sa skôr doširoka, plazivo. Listy sú sivozelené a na ich okrajoch býva zväčša červený prúžok. Kvitne pomerne nahusto, kvety sú biele.

Hebe topiaria

Je hustý kríček, rastúci do výšky 60 cm, rozpína sa do šírky asi 90 – 100 cm. Tento druh dokáže prežiť mrazy až do výšky – 15 °C.

Hebe vernicosa

Dorastá do výšky asi 60 cm a vytvára kríčky široké aj 120 cm. Tmavozelené drobné lístky tesne priliehajú k vetvám. Kvitne opäť nabielo.

Ďalšie odrody a druhy

Ďalšie druhy, ktoré sa u nás pestujú, sú napríklad tieto: Hebe balfouriana, Hebe brachysiphon, Hebe buxifolia, Hebe cockayniana, Hebe cyrnosula, Hebe loganioides, Hebe odora, Hebe subalpina, Hebe tetragona, Hebe traversii…

K tomu, aby sa u vás hebe darilo, ju musíte zasadiť na svetlé slnečné miesto s miernym polotieňom.

Pôda pre pestovanie hebe

ako správne pestovať hebeAkú pôdu pre pestovanie hebe vyžaduje? Hebe sa zavďačíte klasickou záhradnou zeminou.

Saďte ju preto tam, kde je pôda mierne zásaditá s prímesou piesku. Jej nároky na živiny nie sú nijako vysoké, pokojne sa uspokojí s chudobnejšou pôdou.

Ak chcete pestovať hebe, tak ho môžete vysádzať na voľnú plochu záhrady, na skalku, aj do kvetináčov.

Všade tam sa jej bude dariť a bude vám cez celé leto kvitnúť (od mája až do októbra).

Základná starostlivosť

Ako som sa už zmienil, o hebe sa nemusíte v priebehu roka príliš starať. Pokiaľ ju dobre zasadíte, nemá príliš vysoké nároky, aj zálievku potrebuje bežnú a prihnojovanie nie je nutné. Ale pozor na zimu.

Pred zimou hebe musíte ochrániť, inak by vám mohla vymrznúť. Na zimu ju preto celú pokryte záhradnou fóliou alebo textíliou a navyše k tomu použite aj čečinu. Na jar potom všetko odkryte.

Na jar sa tiež hebe vhodne upravuje. Kým však nie je hebe stará, nerežte ju. Na začiatku jari iba odstráňte vetvičky, ktoré kazia celkový vzhľad kríku, a inak ker nechajte byť.

Rozmnožovanie

Odrezky tvorte v júli alebo v auguste, kedy z kríka hebe odrežte asi 10 centimetrov dlhé nekvitnúce vetvičky tesne pod párom listov.

Tie najspodnejšie listy odstráňte a vetvičku vložte do stimulátora (piesčitý kompost umiestnený v miernom tieni), kde vám rastlinka pekne zakorení.

Prečítajte si aj ďalšie návody ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button