AkoaPreco.com > Záhrada > Ako sa pripraviť na tvorbu skalky?

Ako sa pripraviť na tvorbu skalky?

ako sa pripraviť na tvorbu skalkyMať krásnu celý rok kvitnúcu skalku, to nie je len tak. Každý by chcel mať skalku, ktorá je umiestnená tak, aby sa v nej darilo všetkým rastlinám, ale aby aj vizuálne pôsobila pekne. Ale ako na to? Nejde len o to nahádzať na jedno miesto pár kameňov a zasadiť medzi ne pár rastlín. Pred samotnou tvorbou skalky je dôležité si rad vecí pripraviť, naštudovať a kúpiť. Ako sa pripraviť na tvorbu skalky? Na tieto veci by ste nemali zabudnúť:

Rozhodnúť sa pre určitý druh skalky


Zásadné je rozhodnúť sa, aký typ skalky by sa vám na vašu záhradu páčil, ale tiež aký typ je pre vašu záhradu vhodný. Môžete samozrejme skombinovať viac typov skalky, v záhrade to vyzerá veľmi pekne. Na výber máte sutinový záhon, rašelinový záhon, vyvýšený záhon, múrik, koryto, misu alebo iné alternatívne nádoby. Viac v článku: Ako si navrhnúť záhradnú skalku.

Zvážiť umiestnenie skalky

príprava záhrady pred tvorbou skalkyKľúčové je aj miesto, kde skalku vybudujete. Nemalo by to byť pod stromami, z ktorých môže kvapkať voda. Naopak viacero skalničiek potrebuje k rastu dobré svetelné podmienky, takže radšej vyberte otvorenú slnečnú plochu.

Neodporúča sa budovať skalku na rovine, jednak vyzerá lepšie, ak pomaly spadne dolu, a jednak je to prirodzenejšie aj pre samotné rastliny. Záleží ale tiež na vašej záhrade. Ak je vaša záhrada skôr na rovine alebo ak je skôr pravidelná, vhodné pre ňu budú sutinové alebo vyvýšené záhony. Ak je skôr nepravidelná, bude skalka pekne vyzerať napríklad pri živom plote, ktorý ju bude chrániť pred vetrom.


Výber rastlín

Výber rastlín závisí od typu skalky, ktorú ste si vybrali, ale aj na typoch kameňov, ktoré plánujete do skalky umiestniť. Lepšie je poradiť sa s odborníkom alebo skúseným pestovateľom, ktorý vám poradí rastliny, ktoré sa hodia do vašej záhrady a skalky, alebo si vyhľadať v záhradkárskych knihách charakteristiky jednotlivých rastlín. Každá rastlina totiž potrebuje iné prirodzené prostredie, umiestnenie a pod.

Základné rady pri kúpe rastliny sú:

  • a) vyberajte rastliny, ktoré majú zdravé listy a nejavia známky prítomnosti škodcov
  • b) nekupujte rastliny so zažltnutými výhonkami
  • c) riaďte sa pri výbere aj dobou kvitnutia a požiadavkami na jej pestovanie, ktoré by u nej mali byť pri každej rastline uvedené
  • e) pozor, aj keď na povrchu vyzerá rastlina zdravo, korene môže mať poškodené, to sa prejaví na jej vzhľade až po dlhšej dobe, a preto skontrolujte aj korene

Výber kameňov

tvorba skalky v záhradeAk je to možné, vyberte si pre vašu skalku kamene, ktoré sú ľahšie dostupné z blízkeho okolia, aby ste znížili náklady na dopravu. Nepoužívajte mäkké, rýchlo zvetrávajúce horniny ako ílovité bridlice, krieda alebo tvrdé horniny ako je žula alebo čadič. Kamene nesmú byť veľmi veľké, aby ste s nimi mohli manipulovať. Vyberte skôr kamene rôznych rozmerov, aby vyzerala skalka rozmanito. Ideálne je použiť pieskovec, tuf alebo vápenec.

Príprava miesta pre budúcu skalku


Skalku nevytvárajte, ak je mokro, pretože ťažké kamene by mohli hlinu utlačiť a zabraňovať potom vlahe dostať sa k rastlinám, ktoré tam vysadíte. Miesto, ktoré ste si na stavbu skalky určili, je potrebné najskôr prerýľovať a vyčistiť od všetkej buriny. Povrch potom trochu udupte, aby ste zabránili neskoršiemu nežiaducemu “zľahnutiu” pôdy.

Prečítajte si aj článok: ako si urobiť vodnú záhradku.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.