AkoaPreco.com > Záhrada > Ako ochrániť rastliny pred mrazom a snehom?

Ako ochrániť rastliny pred mrazom a snehom?

ako ochraniť rastliny pred mrazom a pred snehomRastliny je potrebné chrániť pred extrémnym mrazom alebo snehom. Rastlinám sa za normálnych chladných podmienok bude dariť dobre, ale extrémny mráz alebo veľké nánosy snehu môžu spôsobiť na rastlinách veľké škody. Možností, ako čeliť mrazu alebo veľkým nánosom snehu, je viacero, stačí si len vybrať. Ako ochrániť rastliny pred mrazom a snehom?

Spôsoby ochrany rastlín pred mrazom a snehom:


Vhodné umiestnenie

Prvým a základným pravidlom ochrany pred mrazom a snehom je pestovať rastliny s ohľadom na ich charakteristiky. Chúlostivé rastliny napríklad umiestnite pred teplú stenu alebo na výslnie, teplomilné rastliny pestujte radšej v nádobách, ktoré môžete presunúť do teplejšieho prostredia, chúlostivé rastliny tiež na záhradu nevysadzujte skôr, než si budete istí, že už pominulo obdobie jarných mrazíkov.

Izolácia

fólia ako ochrana na rastliny pred mrazomČasti rastlín alebo kríkov, ktoré sú nad zemou, je dobré chrániť jutovinou, kobercom alebo novinovým papierom. Teplý vzduch, ktorý uniká z pôdy, sa týmto opatrením zadrží, slúži ako izolačná vrstva. Pod tento obal môžete naniesť ešte napríklad slamu alebo mulč, aby ste zabezpečili silnejšiu tepelnú izoláciu rastlín.

Mulč

Je vhodný napríklad na zazimovanie trvaliek, ktoré je dobré prikryť mulčom (napr. niekoľko lopát lístia), ktorý potom ešte pokryjete čečinou alebo vetvami vždyzelených drevín. Ruže alebo dreviny môžete ochrániť tak, že k nim prihrniete veľa pôdy. Pri veľmi chladnom počasí túto pôdu môžete ešte pokryť slamou a všetky rastliny by mali byť vďaka tomu pred mrazom a snehom dostatočne chránené a nebudete sa musieť obávať že vám počas zimy uhynú.


Poklopy ako ochrana pred mrazom a snehom

Veľmi dobrý je tiež sklenený alebo plastový poklop, ktorý síce prikryje len pár rastlín vedľa seba, ale zase funguje ako miniatúrny skleník (ohrieva pôdu, udržuje stálu teplotu). Poklopy môžete kúpiť v záhradkárstve, ale ako poklop poslúži aj to, čo máte doma: vedierko, starý kvetináč, pevná škatuľa a ďalšie.

Drôtená klietka s plastom

Malé kríky, stromčeky, ale aj jahody alebo zeleninu je možné chrániť pred mrazom ďalším typom poklopu: klietkou z drôteného pletiva, ktorú vyplníte suchým lístím alebo slamou a na ktorej povrch pripevníte plastovú fóliu. Tá zaistí aby bol mulč stále suchý. Výhodou je, že sa klietka môže kedykoľvek zdvihnúť a vyvetrať.

Noviny

miniatúrny skleník na ochranu rastlín pred mrazomRovnako dobre ako iné druhy izolácie dobre poslúži aj novinový papier, ktorým prikryjete napr. mladé rastliny zemiakov alebo iných chúlostivých rastlín. Na bokoch papier pripevnite pôdou, ktorú naň prihrnieme.

Prístrešok proti snehu

Proti snehu môžete zostaviť jednoduchý prístrešok z dvoch drevených dosiek, ktoré sú zhruba rovnakých obdĺžnikových rozmerov. Priklopíme ich k sebe a upevníme latkou, ktorú priložíme z oboch bočných strán a pribijeme klincom k obom doskám.

Upozornenie


Ak sa vaša záhrada ocitá v chladnom pásme, neskúšajte pestovať teplomilné alebo na počasie náročné rastliny. Takmer určite to skončí neúspechom a pred mrazom a snehom ich aj tak neuchránite.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.