Záhrada

Ako vyrobiť kompost?

vyrobiť kompostKompost je vhodný spôsob, pomocou ktorého, si vytvoríte ekologické hnojivo pre potreby vašej záhradky, je to jeden z dôvodov prečo sa vyrobiť kompost rozhodne oplatí. Kompostovaním využijete nielen kuchynský odpad, zbavíte sa zápachu z odpadkového koša, ale navyše sa dočkáte krajších, zdravších a väčších kvetov a plodov z vašich záhradných rastlín a stromov. Založenie kompostu nie je zložitou záležitosťou, ale pár rád ako na to iste príde vhod. Viac informácií obsahujú nasledujúce riadky.

Čo robiť ako prvé, ak chcete vyrobiť kompost?

Dôležitým faktorom pre tvorbu kompostu je miesto, kde kompostovanie prebieha. Rozhodne neumiestňujte kompostér na priame slnečné žiarenie. Slnečný svit totiž kompost príliš vysušuje.

ako vyrobiť kompostNajvhodnejšia poloha kompostu je pod listnatým stromom alebo krom, kde je chránený pred priamym slnečným žiarením a tiež dažďom. Dážď odplavuje z kompostu dôležité živiny.

Nezabudnite, že kompost nie je dekoračnou záležitosťou a už vôbec nie záležitosťou ktorá príjemne vonia a preto umiestnite radšej kompostér do schovanej oblasti a menej využívaného kúta vašej záhrady.

Tiež nezabudnite, že kompost by mal byť ľahko prístupný. Často do neho budete hádzať zvyšky jedál a pod.

Vhodný kompostér

Ak ste rozhodnutí si vyrobiť kompost, mali by ste vedieť, že pre správne kompostovanie je neopomenuteľným základom správny výber kompostéru, ktorý musí spĺňať nasledujúce kritériá:

  • ľahká cirkulácia vzduchu (aby sa vzduch dostal aj do jadra kompostu)
  • teplo (nádoba by mala udržiavať stálu a vysokú teplotu)
  • vlhkosť (nádoba by mala byť konštruovaná, aby vlhkosť bola stála)

Odpad, ktorý tvorí kompost, delíme na dve základné skupiny:

  • zelený odpad
  • hnedý odpad

ako na vyrábanie kompostuZelený odpad tvoria zvyšky zeleniny, ovocia, čerstvá tráva, čerstvé listy, hnoj, močovka, kávový usadenina, zvyšky čaju a pod. Zelený odpad je ten mäkší a vlhkejší.

Hnedý odpad tvoria suché listy, konáre, slama, novinový papier, škrupiny od vajíčok, papierové utierky a servítky, lepenky, piliny, triesky, kôra, orechové škrupiny a pod.

Hnedý odpad je ten tvrdší a viac suchý.

Na čo treba myslieť, keď si chcete vyrobiť kompost?

Nie všetky druhy odpadu sú pre kompostovanie vhodné, na to musíte určite myslieť, keď si chcete vyrobiť kompost. Ide napríklad o kosti, zvyšky mäsa, popol z uhlia, plasty, sklo, konáre z tují, burinu, šupky z tropického ovocia, kôstky, rastliny napadnuté chorobami, farby, riedidlá, potlačený papier, výkaly (aj zvieracie), detské plienky.

výroba kompostuZákladom kompostu je prvá a predvolená vrstva hnedého odpadu, ktorou by ste mali začať. 15 cm vrstva hnedého odpadu je dostačujúca.

Potom na túto vrstvu položte vrstvu odpadu zeleného – zvyšky ovocia a zeleniny, čerstvé lístie, trávu a pod.

Pamätajte, že odpadové vrstvy v komposte by sa mali striedať. Dôležité je, aby ste zachovali pomer vrstiev odpadu. Na jeden diel zeleného odpadu, pripadajú tri diely odpadu hnedého.

V momente, keď hádžete odpad do kompostu, dbajte na to, aby ste uchovali pomer, v ktorom je potrebné obidva druhy odpadu zachovať. V opačnom prípade, keď už sa budete chystať vyrobiť kompost, dosiahnete buď veľmi suchej hmoty, skladajúca sa zo suchých zvyškov lístia a pod., čo proste nevyužite alebo naopak, veľmi riedkej konzistencie, ktorá bude pre vás takisto absolútne nepoužiteľná.

Väčšie časti, ako sú konáre, kôra, papiere a pod. radšej rozdrvte alebo nalámte na menšie kusy, aby ste proces kompostovania urýchlili.

Údržba kompostu

Kompost udržujte v dostatočnej vlhkosti. Ak sa vám bude zdať suchý, občasné zaliatie kompostu neuškodí, ba naopak. Zachovajte tiež dostatočnú vzdušnosť a kyprosť. Aspoň raz mesačne kompost premiešajte. V zime tlenie živín neprebieha, preto kompost dostatočne zakryte.

Ak ste úspešní a tlenie odpadu v komposte prebieha správne, mali by ste sa vlastného kompostu dočkať v horizonte 8 – 10 týždňov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button