Záhrada

Ako pestovať adiant?

Ako na pestovanie adiantuNávod ako správne pestovať Adiant. Adiant je papraď, ktorá sa u nás pestuje ako izbová rastlina. Táto papraď k nám dorazila z trópov. K tomu, aby sa adiantu u vás darilo, potrebuje vlhký vzduch. Za dobrú starostlivosť sa vám potom odvďačí bohatou zelenou korunou. Pestovanie Adiantu je náročné a táto rastlina neznáša suchý vzduch.

Ako pestovať Adiant a charakteristika tejto rastliny

Je to vždyzelená rastlina s plazivým podzemkom a perovitými listami tvaru trojuholníka na čiernej stonke.

Pôvodom je zo subtropických a tropických oblastí, väčšinou rastie na vápenatých horninách v blízkosti prameňov. V chladných oblastiach môže rásť okolo termálnych prameňov.

Vhodný substrát pre Adiant

Pestovanie AdiantuAdiant zasaďte do slabo kyslej zeminy, ktorá sa skladá z jedného dielu listovky, dvoch dielov rašeliny, jedného dielu piesku a pol dielu kompostovej zeminy.

Stanovisko

Pre pestovanie adiantu nájdite vhodné stanovisko. Papraď umiestnite do polotieňa.

Adiant chráňte hlavne pred letnými slnečnými lúčmi, ktoré by ho spálili. Rastlinu nedávajte na kúrenie. Ideálnym miestom je severné okno.

Zálievka

Ak chcete pestovať Adiant tak počítajte s tým, že potrebuje výdatnú zálievku, a preto ho na jar a v lete hojne zalievajte odstátou vodou. Majte na pamäti, že zemina nesmie nikdy vyschnúť a že voda by mala byť aj v miske.

Pri pestovaní adiantu udržiavajte dostatočnú vlhkosť. Adiant potrebuje až 50-60% vlhkosť, a preto mu dajte do misky kamienky a rastlinu roste aj pri bežnej izbovej teplote.

Teplota

V čase aktívneho rastu udržujte adiant v teplote medzi 15 až 20 stupňami Celzia. Ideálna je izbová teplota okolo 21 stupňov.

Aby sa adiantu darilo, nesmie v zime klesnúť teplota pod 10 stupňov Celzia.

Hnojenie

Paprade hnojte opatrne hnojivom pre ozdobné izbové rastliny (raz za 14 dní). Pozor, adiant zle reaguje na veľké dávky. Hnojivo by nemalo obsahovať vápno.

Presádzanie

AdiantMladšie rastliny adiantu presádzajte každý rok na jar. Staršie paprade presádzajte iba raz za dva až tri roky, a to vždy až  keď korienky začnú vyliezať z kvetináča.

Rastlinu presádzajte len do o trochu väčšieho kvetináča, ako bol ten predošlý.

Rozmnožovanie adiantu

Adiant rozmnožujte s pomocou trsov, ktoré oddeľte a na jar zasaďte do zeminy.

Tip

Ako drobní pestovatelia si môžete pre pestovanie vybrať z niekoľkých druhov adiantov napríklad:

  • Adiantum raddianum „Dekorum”
  • Adiantum raddianum „Fragrantissimum“
  • Adiantum raddianum „Fritz Lüthi“
  • Adiantum tenerum „Scutum Roseum“
  • Adiantum hispidulum
  • Adiantum pedatum

Varovanie

Adiant nie je mrazuvzdorný, a preto nie je vhodný na letnenie. Adiant pestujte ako izbovú rastlinu. Pozor, adiant je chúlostivý na prievan.

Ďalšie podrobné články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button