Domácnosť

Ako opraviť okná, aby ste zabránili prievanu?

ako opraviť okna aby ste zabranili prievanuTrápi vás prievan v byte a nemáte tušenie, prečo vzniká? Najčastejšou príčinou bývajú zle tesniace dvere a okná. V dnešnom článku sa dozviete, ako jednoducho opraviť okná tak, aby cez ne prestal prenikať vzduchu zvonku a naopak, teda aby ste zabránili prievanu. Ako pomocou termoizolačnej fólie opraviť okná, aby ste zabránili prievanu?

Obsah článku:

 • Prečo pri prievane treba opraviť okna
 • Postup inštalácie termoizolačnej fólie
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Prečo pri prievane treba opraviť okna pomocou fólie?

Prievan vzniká prúdením vzduchu. Stáva sa to najmä v miestnostiach, v ktorých zle tesnia okná a tiež vstupné dvere. S problémom sa stretávajú aj tí majitelia, ktorí majú doposiaľ nainštalované staré okná, ktoré už nevyhovujú dnešným nárokom.

rosenie okien opravaKompletná výmena okien je však pomerne nákladná a nie každý si ju vo svojej finančnej situácii môže dovoliť. Je však pravdou, že skôr či neskôr musí prísť aj na výmenu okien.

Uvedomte si, že skrz staré a netesniace okná prúdi studený vzduch. Hlavne počas zimného obdobia sa tak značne predražujú náklady na vykurovanie bytu. Okrem toho staršie okná nedokážu zabrániť prieniku hluku zvonku. Prispievajú tiež k roseniu okien.

Aj napriek tomu, že staré okna nevymeníte, tak môžete urobiť niečo, aby ste zmiernili prúdenie vzduchu cez ne a tým zabránili prievanu. Kúzlo spočíva vo využití špeciálnej termoizolačnej fólie na okná.

Postup inštalácie termoizolačnej fólie

Termoizolačnú fóliu na okná dnes bez problémov kúpite v obchodoch s domácimi potrebami. Ide o priesvitný materiál, ktorý sa priamo nanáša na okná.

Bežne sa predáva v klasických veľkostiach 1,7×1,5 metra, čo sú rozmery malých okien. K dostaniu sú však aj rozmernejšie varianty.

Postup montáže je nasledujúci:

 1. Pripravte si rámy okna. Musia byť dokonale očistené od prachu a mastnoty tak, aby sa na ne dala termoizolačná fólie bez problémov aplikovať. Je dobré tiež vyčistiť okná samotné.
 2. Termoizolačnú fóliu vyberte z obalu a očistite ju. Je to dôležité z toho dôvodu, aby ste z nej odstránili prípadné nečistoty a prachové častice. Na očistenie vám postačí obyčajná vlhká handrička, nie je potreba žiadnych čistiacich prostriedkov na okná a pod.
 3. Vezmite si do ruky obojstrannou lepenku. Obvykle býva priamo súčasťou balenia. Ak nie, v obchode vyberte takú, ktorá nebude širšia než je šírka rámov okna. Lepenku potom jednou stranou prilepte na vnútorné rámy okna po celom jeho obvode.
 4. Zmerajte si presné rozmery okna. Zvlášť vtedy, ak má atypickú veľkosť, budete musieť podľa nameraných rozmerov zastrihnúť pomocou obyčajných nožníc fóliu tak, aby na okno presne sedela. Je vhodné, ak na každej strane ponecháte niekoľko centimetrov navyše.
 5. termoizolačná fólia na oknáZ obojstrannej lepiacej pásky odstráňte vrchnú časť.
 6. Na vrchnú časť lepenky opatrne pripevnite pripravenú termoizolačnú fóliu, a to smerom od zhora nadol. Najprv ju teda upevnite na hornom ráme okna.
 7. Ak vám po pripevnení fólia na niektorých miestach zvýši, zastrihnete ju nožnicami.
 8. Termoizolačná fólia musí byť dokonale vypnutá, aby dobre plnila svoj účel. Toho docielite jednoduchým trikom. Vezmite si fén a pomocou neho fóliu zahrievajte až kým sa úplne nevystrie.

Čo je potrebné na opravu okien?

 • Balenie termoizolačnej fólie
 • Nožnice
 • Navlhčená utierka
 • Obojstranná lepiaca páska
 • Fén

Ako dlho oprava okien potrvá?

Aplikácia termoizolačnéj fólie na okna je veľmi jednoduchou záležitosťou, ktorú zvládnu aj tí menej zruční z vás. Jedno okno vám potrvá maximálne 10 minút. Prečítajte si aj články ako umyť okná a ako vybieliť záclony.

Aké budú náklady na opravu okien, aby ste zabránili prievanu?

Termoizolačná fólia na okná v rozmeroch 1,5×1,7 metra vás vyjde na cca 7 – 8 Eur. Za fóliu na veľké okná s rozmermi 4×1,5 metra zaplatíte okolo 11 – 12 Eur. Obojstranná lepiaca páska je zvyčajne jej súčasťou. Ak nie, zakúpite ju v obchodoch za cca euro.

Podobné články

1 komentár

 1. tieto všetky rady sú celkom šikovné, ale za seba by som určite v prípade že okná prefukujú vymenil okná. Alebo ak by boli okná nové, tak by som určite reklamoval. Neviem, ja som okná minulé leto menil a vekra mi podľa mňa dala ako dobrú cenu, tak odviedli u nás na dome aj dobrú prácu a vďaka tomu je aj po všetkých nepríjemnostiach, ktoré sme s oknami mali.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button