Záhrada

Ako presadiť a rozmnožovať izbové rastliny?

Na jar je najvhodnejší čas, kedy by sme mali presádzať a rozmnožovať izbové rastliny. Kvety musíme čas od času presádzať, aby neboli obmedzované veľkosťou kvetináča a mali zdravý koreňový systém. Izbové kvety presádzame vtedy, keď v kvetináči pre isté korene nie je skoro žiadna zemina. Niekedy vidíme prerastať korienky otvorom na dne kvetináča, inokedy zas rastlina trpí, chradne a netvorí žiadne prírastky. Staršie rastliny, aj keď sa im relatívne dobre darí, sa nedajú dobre upraviť. Preto tie, u ktorých to je možné, rozdelíme ostrým nožom na niekoľko dielov. Kvety presádzame do kvetináčov len o málo väčších, v ktorých rástli pôvodne. Najvhodnejšie sú kvetináče z pálenej hliny, ale pri správnej starostlivosti a zálievke budú prosperovať aj v nádobách z umelej hmoty.

Čo je potrebné aby ste mohli presádzať izbové rastliny:

  • Zemina
  • Kvetináče
  • Lopatka
  • Nôž
  • Štrk
  • Keramické kamenivo
  • Piesok ako drenážnu vrstvu

Vhodná zemina pre izbové rastliny

Začneme tým, že si pripravíme vhodnú zeminu. Dnes si väčšinou kvetinovú zeminu kúpime v obchode, buď priamo na izbové rastliny alebo univerzálnu.

Ak má niekto chuť a možnosť namiešať si ju sám, bude potrebovať 7 dielov ílovitej zeminy, 3 diely rašeliny a 2 diely hrubého piesku. V

šetko dôkladne premiešame a máme piesočnatý ílovitý základ s približným zložením ako väčšina vyrábaných a predávaných substrátov.

Izbové rastliny opatrne vyberieme z kvetináčov

Rastlinu pred presádzaním zalejeme a opatrne vyberieme z kvetináča. Jednou rukou držíme kvetináč s rastlinou a druhou rukou prikryjeme zeminu tak, aby prsty z oboch strán zvierali rastlinu. Kvetináčom poklepeme, rastlina sa uvoľní.

Zrežeme korene približne o jednu tretinu. Opatrne, aby sme nepoškodili zostávajúce korene viac ako je nutné, odstránime zvyšky starej vyčerpanej zeminy z koreňového balu. Odstránime suché, poškodené alebo staré listy.

Rozmnožovanie izbových rastlín

rastliny v interiériNiektoré rastliny ľahko množíme delením trsov.

Ak máme takú, opatrne ju roztrháme na požadované časti, môžeme použiť aj ostrý nôž.

Hľuznaté rastliny delíme rozrezaním hľuzy tak, aby každý diel mal rastový púčik (očko).

Sadenie izbových rastlín

Do nového kvetináča, ktorý by mal byť len o trochu väčší než pôvodný, nasypeme drenážnu vrstvu (Keramické kamenivo, štrk).

Na túto vrstvu nasypeme trochu zeminy a rastlinu umiestnime do stredu. Kvetináč doplníme substrátom. Snažíme sa pokryť všetky korene, ale zeminu príliš nestláčame.

Ako sa starať o presadené rastliny

Presadené rastliny nechávame niekoľko dní v tieni, alebo ich pred priamym slnečným svetlom musíme chrániť zatienením.

Kvetinu by sme nemali niekoľko dní zalievať, povzbudí to korene k prerastaniu do čerstvej zeminy za vlahou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button