Záhrada

Ako pestovať bledule?

pestovať bledule na záhradeNa Slovenskú zvyknú ľudia pestovať bledule na základe ich kvetov, ide prevažne o bledule jarné a bledule letné. Celkom sú známe v Európe, juhozápadnej Ázii a v severnej Afrike v 10 druhoch. Cibuľky bledúľ sadíme na jeseň, na jar nám vykvitnú krásne snehobiele kvety. Netreba snáď dodávať, že bledule sú symbolom jari.

Čo by ste mali vedieť, keď chcete pestovať bledule?

John Parkinson, veľký anglický botanik zo sedemnásteho storočia, uviedol v roku 1629 kvety bledule  v diele A Garden of Pleasant Flowers ako „veľkú žiarivú fialovú“ v Amerike to spomenul vo väčšine odkazov na ranné záhradníctvo.

Prvý americký záhradkár Joseph Breck sa odvoláva na bledule v diele The Flower Garden (1851) ako na  „veľké snežienky“, zatiaľ čo Hendersonova Handbook of Plants (Henderson, 1881) a Bulbs and Tuberous Rooted Plants  (Allen, 1893) ich označujú za „najskorejšie a najžiadúcejšie cibuľovité rastliny „.

pestovanie bleduleVo svojej klasickej knihe Adventures with Hardy Bulbs (1936) ich Louise Beebe Wilder nazýva “ najcennejšími jarnými kvitnúcimi cibuľovými rastlinami„.

Je zrejmé, že táto rastlina je celkom úžasná a rozhodne sa oplatí pestovať bledule aj u vás doma.

Napriek tomuto názvu kvitnú letné bledule (Leucojum aestivum) v polovici až do konca jari vo väčšine oblastí, len pár týždňov po jarných bleduliach (Leucojum vernum). Obe cibuľovité rastliny majú trávovité lístie a jemné voňavé zvončeky. Vyzerajú takmer presne ako snežienky (Galanthus nivalis), ktoré kvitnú niekoľko týždňov pred jarnými bleduľami.

vypestuj si bleduleRozdiel medzi týmito dvoma kvetmi  môžete povedať tým, že bledule majú zelenú bodku na špičke každého zo šiestich okvetných lístkov, zatiaľ čo snežienky majú bodky iba na troch svojich okvetných lístkoch.

Nič nemôže byť jednoduchšie ako pestovať bledule a následne sa o tieto kvety aj starať. Letné bledule sú väčšie z týchto dvoch rastlín, rastúce do výšky 30 až 90 cm.

Listy jarných bledúľ rastú asi do 10 centimetrov a kvety kvitnú na 12-palcové stopky. Na rozdiel od niektorých jarných cibuľovitých rastlín, listy bledúľ  trvajú dlho po vykvitnutí kvetu. Rastúca bledule v zadnej časti nízkych rastúcich celoročných rastlín vytvára zaujímavé pozadie pre neskoré jarné a skoré letné kvitnúce kvety.

Ako pestovať bledule tak aby pekne kvitli

Bledule dorastajú do výšky 25 až 30 cm, kvitnú v období koncom februára až apríla. Bledule jarné (Leucojm vernum) môžu byť 10 až 30 cm vysoké, každý stvol stočený hore do oblúčika nesie jeden kvet. Bleduľa letná (Leucojum aestivum) je vysoko ohrozená a má menšie kvety ako bleduľa jarná. Kvitne v apríli až máji.

ako si vypestovať bledule domaPokiaľ chcete pestovať bledule, vyberte miesto s výborným slnečným žiarením alebo čiastočným tieňom a dobre odvodnenou pôdou.

Ak vaša pôda nie je bohatá na organické živiny, pred zasadením pridajte do pôdy veľa kompostu alebo kompostovaného hnoja.

Posypte malým množstvom hnojiva pre cibuľky počas kompostovania pred zasadením rastliny do pôdy. Cibuľky umiestnite  3 až 4 palce hlboko pôdy a 6 až 10 palcov od seba.

Cibuľky bledule jarnej alebo cibule bledule letnej kúpime v špeciálnych obchodoch so záhradníckym tovarom. Cibuľky bledúľ vysádzame ihneď po zakúpení. Stačí len navštíviť jeden z obchodv, ktorý máte blízko a tam vám určite dajú na výber z rôznych druhov, poprípade vám poradia ako ďalej s nimi pokračovať.

Pestovať bledule, resp. ich vysádzať začíname na jeseň do priepustnej, kyprej, pohnojenej a vlhkej pôdy, ideálne v polotieni. Najlepšie na okraje krovín, pod tieňom listnatých stromov alebo na iné zatienené plochy. Bledule vysádzame do hĺbky 10 až 15 cm, ideálne v skupinách. Dajte si pozor aby ste ich nesadili príliš blízko alebo príliš na povrch pôdy. V opačnom prípade môže dôjsť k ich zakrpateniu alebo vám nevykvitnú vôbec.

Ako chrániť vaše bledule?

Na zimu môžete tieto rastliny prikryť lístím alebo čečinou, ktoré však na jar včas odpracte, aby mali rastlinky dostatok svetla a nevyťahovali sa. Bledule rozmnožujeme delením rastliny vykonávaným na jar, alebo výsevom semien na jeseň. Táto rastlina vytvára listy aj počas zimy.

ako pestovať bleduleKeď príde jar, jediným dopytom tejto rastlinky je vlhká pôda. Keď chcete pestovať bledule, musíte ich polievať dôkladne, hlavne keď zrážky majú menej vody ako 2 cm za týždeň.

Pokračujte v polievaní tak dlho, kým rastlina rastie. Slimáky milujú večere na bleduliach.

Ak uvidíte slimáky alebo ich slizké stopy v oblasti, kde vaše bledule rastú, je dobré rozložiť v okolí na jar pasce a návnady. Každý sa chce predsa slimákov zbaviť. Niektorá návnada je neškodná pre deti, domáce zvieratá a voľne žijúce zvieratá, zatiaľ čo iné sú úplne jedovaté.

Pred výberom si pozorne prečítajte štítok. Nikto predsa nechce, aby si vaše dieťa či domáci maznáčik ublížil.

Bledule môžete sadiť  v zemi na rovnakom mieste po mnoho rokov, teda pokiaľ ich nechcete narezávať  na účely rozmnožovania sa. Rastliny nevyžadujú pravidelné rezanie. Môžete ich narezávať, aby vyplnili priestor medzi rastlinami, ale dajte si pozor aby sa nestali invazívnymi.

Pár informácii o pestovaní bledulí

Bledule sú skvelé ako prírodná naturalizácia v lúkach a lesoch. Môžu sa tiež zhlukovať pri kmeňoch stromov a kríkov, môžu byť rozptýlené medzi kombinovanými výsadbami alebo ich môžete používať ako ohraničujúcu rastlinu.

Jedným z najlepších spôsobov, ako pestovať bledule, je vysadiť ich priamo predpripravených delených blokov rastlín, ako je ázijský jazmín, liriop a anglický brečtan. Nedotknuté biele kvety a lesklé zelené listy poskytujú väčší pocit jari v oblastiach záhrady, kde to až tak veľmi vidieť nieje.

Pestovať bledule je činnosť, ktorá vyžaduje dávku trpezlivosti, avšak výsledok rozhodne stojí za to. Ide o skutočne úžasné a krásne rastliny, ktoré musíte mať vo svojej záhradke alebo vo svojej zbierke kvetov. Bledule pripomínajú príchod jari, koniec chladnej zimy ale hlavne ide o pekný dekoračný doplnok na rôzne miesta.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button