Ako si vybraťDomácnosť

Ako vyberať strešné okná?

vyberať strešné okná s drevenou textúrouStrešné okná sú modernými doplnkami, ktoré by mali byť súčasťou všetkých stavieb, kde je požiadavkou správne presvetlenie podkrovných miestností. S výberom strešných okien má väčšina ľudí iba minimum, alebo žiadne skúsenosti. Okrem samotnej obstarávacej ceny je potrebné zohľadniť dôležité kritériá výberu, pretože neskoršia výmena okien by pre vás znamenala zbytočne ďalšiu investíciu. Ako teda vyberať strešné okná?

Vyberať strešné okná môžete podľa veľkosti a umiestnenia

Dôležitým kritériom je svetvyberajte strešné okná s dobrou priehľadnosťoulo, miestnosť musí byť dostatočne zásobovaná slnečným svetlom.

Ideálna výška spodného parapetu je 85cm a následná výška minimálne 210cm.

Dbajte na to, aby okno osvetlilo aj značnú časť podlahy.

Pri strešných oknách platí, že čím väčšie, tým lepšie, avšak za väčšie okná je potrebné si viac priplatiť.

Mechanizmus otvárania okien

Na trhu sú k dispozícii dva najčastejšie mechanizmy otvárania, ide o výklopné a výkyvné okná. Ako už názov napovedá, výklopné sa vyklápa a výkyvné sa vykláňa.

Výkyvné okná sú vybavené stredovým čapom, podľa ktorého sa otáčajú. Výklopné sú vybavené drobnou konštrukciou, ktorá sa vyklopí von.

Rozhodnite sa podľa sklonu strechy, výklopné okná vyberte, ak máte drobný sklon strechy a pre ostatné typy sú dobré výkyvné okná.

Priehľadnosť skla

veľké strešne oknáJednou z dôležitých vlastností je aj priehľadnosť. Pri tuhých plastových oknách zvyčajne nebýva s priehľadnosťou problém a pokiaľ sa zahmlia, tak ich stačí vyčistiť.

Problém môže nastať u lepených a iných druhov okien, tie sú náchylné ľahko na orosenie, pretože sa voda dostane tam, kam nemá.

Materiál

Ideálnym materiálom je plast, teda plastové okná. Ak túžite po dreve, tak je vhodnejšie vyberať strešné okná z plastu vybavené drevenou textúrou.

Drevo neposkytne tak kvalitné izolačné vlastnosti a tiež má sklony k priepustnosti. Prečítajte si aj články ako umyť okná a ako prať záclony.

Keď chcete vyberať strešné okná, je dôležitá aj tepelná izolácia

Na toto kritérium sa zamerajte hneď po svetle. Vždy sa rozhodnite si radšej vyberať strešné okná s tými najlepšími izolačnými schopnosťami, pretože sa potom môže jednať o výraznú úsporu za teplo, respektíve oceníte, keď okná budú efektívne brániť prievanu. Sústreďte sa na to, aby hodnota súčiniteľa prechodu tepla bola maximálna.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button