Záhrada

Ako pestovať kamélie?

Pre Európana majú kaméliepestovanie kamelie nádych exotiky. Neznáme nám však nie sú. Kamélia je v podstaterastlina, ktorá je blízko príbuzná s čajovníkom. Býva nazývaná čínskou alebo tiež japonskou ružou. Z ďalekého východu v 18. storočí boli do Európy dovezené ako prvé rastliny. Tu sú tipy a rady ako správne pestovať kamélie.

Čo potrebujete ak chcete pestovať kamélie:

  • vhodnú nádobu
  • substrát na rododendrony a azalky

Kde je kaméliám najlepšie

ako pestovať kamélie

Ideálnym prostredím pre kaméliu je chladný skleník. Ten však nemá k dispozícii každý, a tak alebo práve preto ich väčšina z nás pestuje ako prenosné rastliny v nádobách.

Cez leto je kaméliám najlepšie vonku, na čerstvom vzduchu. Na zimu ich však musíme presťahovať do domu.

Koncom mája vyneste kaméliu von, na chránené polotienisté miesto. Vonku by mala zostať čo najdlhšie, avšak len do prvých mrazíkov. Za mrazivých dní nemôžu zostať vonku ani odolné kultivary.

Korene v nádobe sú totiž citlivé a premrznutie balu by ich mohlo nenávratne poškodiť. V zime im vyhovuje najlepšie nízka teplota medzi 0 až 5 ° C.

Množenie a sadenie nových kamélií

Bežne sa kamélie množia odrezkami. Tieto však korenia veľmi dlho a zle. Ideálna doba na rezkovanie je február až marec, a potom až august.

strom kaméliaOdrezky teda upravíme na dĺžku 6 až 8 cm a zasadíte ich do  predpripravenej pôdnej zmesi. Tú získame premiešaním rašeliny a piesku v pomere 1:1. Odrezky potom prekryjeme vhodným pohárom. Tým im k zakoreňovaniu vytvoríme priaznivejšiu klímu, a to pri teplote okolo 25 ° C.

Mladé zakorenené rastlinky potom presadíme do malých kvetináčov. Na zalievanie je najvhodnejšia mäkká dažďová voda.

Na vysadenie do záhrady sa hodia len rastliny s už vyzretým drevom, čo môže byť najskôr po štyroch rokoch. Stanovište by nemalo byť vystavené priamemu slnku, to by mohlo spáliť lesklé listy.

Hnojenie kamélií

Kamélie sa uspokojí s pomerne malým množstvom hnojiva, lebo rastú len od apríla do júla.

Kamélie v kvetináčoch prihnojujte v týchto mesiacoch jedenkrát týždenne hnojivom pre rododendrony rozpusteným v zálievkovej vode. Taktiež im však môžete dopriať špeciálne hnojivo pre kamélie a azalky.

Ideálne miesto kde môžete pestovať kamélie

Keďže vietor vždy zelené koruny kamélií vysušuje, malo by byť stanovište chránené. Miesto pri stene im poskytne teplo a ochranu pred studeným vetrom. Taktiež ideálnymi bariérami môžu byť živé ploty. Ale pozor, na príliš tmavých miestach vytvárajú rastliny len veľmi málo pukov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button