Záhrada

Ako sa zbaviť molice?

molicePokiaľ pestujeme rastlinky, vedieme aj menšiu vojnu so všetkými možnými škodcami. Poďme sa zamyslieť nad jedným nepríjemným škodcom, ktorý môžu ohroziť tvrdú prácu záhradkárov. Budeme hovoriť o molici skleníkovej. Na čo sa tento škodca zameriava a ako sa zbaviť molice?

Postup a návod ako sa účinne zbaviť molice

Molica miluje paradajky, uhorky, papriky a tiež okrasné rastliny. Čím vlastne škodí? Zvyčajne ich nájdeme prisaté na spodnej strane listov, kde vylučujú medovicu.

Napadnutie spoznáme podľa vzhľadu listov, kedy sa napadnuté listy krútia, strácajú pigment a tiež sa na nich môže objaviť čierna pleseň. Tá je spôsobená trusom molice nalepeným na liste.

Navyše molica prenáša vírusové ochorenia nebezpečné pre rastliny.

Ako bojovať s týmto škodcom

Pre boj s molicou môžeme nasadiť iný hmyz. Najmä Delphastus pusillus, ktorý sa prirodzene živí molicami. Vhodné je tohto predátora kombinovať aj s iným hmyzom.

Napríklad najviac používaná je Encarsia formosa, ktorá nenapadá ľudí, ale ničí molice, a to veľmi zákerne (=>efektívne). Celý jej vývoj, okrem dospelosti, prebieha v tele molice. Behom desiatich dní nakladie do nej vajíčka. Keď sa vajíčka liahnu, molicu roztrhnú, čo spôsobí jej okamžitú smrť.

Možnosťou ako sa zbaviť molice je aj postrek

ako sa zbaviť moliceEšte pred nasadením tohto hmyzu je veľmi vhodné rastliny dôkladne prezrieť. Ak sú molice v počiatočnom štádiu, je ešte dostačujúce len použitie insekticídneho prípravku.

Ak neviete, aký použiť, poraďte sa napr. v záhradníctve. Avšak, správne vybraný postrek na molice, je potrebné použiť niekoľkokrát po sebe (opakovane). Prečo? Pretože zaberá len na živé jedince, nie na vajíčka, pričom živé molice majú trojdňovú dobu liahnutia.

Niekto tiež radí vystriekať postihnuté miesta horúcou vodou pod silným prúdom alebo zmiešať postrekovú vodu s octom, jarou a olejom a touto zmesou potom rastliny starostlivo a dostatočne postriekať. Nakoľko sú tieto metódy účinné, je stále otázne.

Najspoľahlivejšia je prevencia pred molicou

Najspoľahlivejšou ochranou pred napadnutím rastlín molicou je ale v každom prípade prevencia pred napadnutím. Nezalievajte rastliny priveľa a používajte lepové dosky, ktoré sú netoxické a slúžia k odchytu lietajúceho hmyzu, ako je práve aj molica.

Vďaka týmto lepovým doskám včas rozpoznáte napadnutie rastlín molicou a môžete tak rýchlo a adekvátne proti tomuto škodcovi zakročiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button