Recepty

Ako urobiť mrkvové lievance?

Mrkvové lievanceMrkvové lievance môžeme pripraviť ako slanú pochúťku, ale práve tak ich môžeme zaradiť medzi sladké múčniky. Medzi kuchármi koluje viac návodov, či presných receptov na mrkvové lievance. A preto sme vybrali tie najzaujímavejšie a tri z nich prinášame ako možnú inšpiráciu do vašej kuchyne.

Čo je na mrkvové lievance potrebné:

  • suroviny podľa receptov
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Čo sú to lievance?

Lievance sa tradične pripravujú z kysnutého cesta. Tým sa líšia od palaciniek a omeliet. V niektorých prípadoch sa do lievancov môže namiesto droždia pridať kypriaci prášok do pečiva. Lievance sa smažia na okrúhlej panvici.

Mrkvové lievance sú väčšie či menšie placky vyprážané na panvici na lievance. Pripravujú sa buď iba na mrkvovej báze, a alebo sa k mrkve pridávajú iné prísady do liateho cesta pre ich zľahčenie, chuťové ozvláštnenie alebo aj pre zvýšenie nutričnej hodnoty výrobku. Niekedy sú mrkvové lievance chuťovo neutrálne, niekedy ich pridané ingrediencie predurčujú ako slané alebo sladké jedlo.

Postup na sladké kysnuté mrkvové lievance

postup na mrkvové lievanceV  približne trojlitrovom hrnčeku rozpustíme v pol litri vlažného mlieka, dve lyžice práškového cukru a pol kocky pekárenského droždia.

Rozmiešame.

Pridáme 250 gramov jemne strúhanej mrkvy, jedna až dve celé vajcia, na špičku noža soli a toľko hrubej alebo polohrubej múky, aby vzniklo síce husté, ale tekuté cesto. Okoreníme kôrou z citróna.

Necháme pol hodiny kysnúť.

Rozpálime tuk v panvici na lievance alebo na panvici. Naberačkou nalievame nakysnuté cesto a po oboch stranách opekáme do zlato hnedej farby.

Ešte horúce posypeme škoricovým cukrom. Jeme buď samotné alebo ich natierame tvarohom, ovocným tvarohom alebo dobrým džemom.

Postup na slané kysnuté mrkvové lievanca

cesto na mrkvové lievanceZ pollitra vlažného mlieka, pol balíčka droždia, jedného vajca, 250 gramov jemne strúhanej mrkvy a hrubej múky vytvoríme husté, ale stále tekuté cesto.

Pridáme do neho na špičku guľatého noža soli a rovnaké množstvo cukru a jeden rozdrvený strúčik cesnaku a trochu muškátového kvetu alebo orieška.

Do cesta môžeme primiešať tiež asi 50 gramov jemne strúhaného syra.

Na oleji alebo na masti vyprážame po oboch stranách lievance, ktoré potrieme duseným špenátom a posypeme strúhaným syrom.

Lievance podávame ako prílohu k dusenému mäsu, dusenej zelenine. Sú chutné aj ako studený zákusok.

Mrkvové pochúťkové lievančeky

Asi 300 gramov mrkvy jemne nastrúhame. Rozmiešame s piatimi celými vajciami, 100 gramami nastrúhaného syra typu eidam, dvoma lyžicami strúhanky (môže byť aj chlebová), jedným cesnakom a dvoma lyžicami mlieka alebo smotany (podľa toho, čo máme).

Dochutíme troškou soli, mletým čiernym korením, prípadne troškou muškátového orieška. Ak máme zelenú petržlenovú vňať alebo pažítku, môžeme jej hrsť do cesta tiež rozsekať.

Smažíme vo vyššej vrstve rozpáleného oleja. Horúce môžeme posypať syrom.

Podávame ako pikantnú chuťovku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button