Návody

Ako uchovať vylúpané vlašské orechy?

ako uchovať vlašské orechyJeseň je obdobím, kedy nastáva ideálny čas na zber zrelých vlašských orechov. Aj jediný orech vám môže priniesť pomerne bohatú úrodu. Je tak nepravdepodobné, že by ste ich boli schopní všetky spotrebovať v priebehu niekoľkých dní. Čo teda robiť s vlašskými orechmi, ak ich chcete mať do zásoby na celý rok? Existuje niekoľko možností skladovania orechov. Ako uchovať vylúpané vlašské orechy?

V článku sa dozviete:

  • Prečo skladovať vlašské orechy
  • Postupy uchovávania

Prečo skladovať vlašské orechy?

Vlašské orechy sú pre svoj vysoký obsah vitamínov B, E a ďalších látok významným doplnkom stravy.

Dajú sa konzumovať len tak samotné, ešte viac sa ale uplatnia pri príprave najrôznejších druhov jedál – hlavných ale aj napríklad dezertov v podobe koláčov a pod. Je dobré si naštudovať ako na skladovanie orechov v prípade, ak na záhrade máte orechy, ktoré majú každým rokom veľa plodov.

Vďaka uchovávaniu ich potom môžete v kuchyni používať celý rok až do ďalšej úrody.

Postupy ako uchovať vylúpané vlašské orechy

ako lúskať orechyNech už zvolíte akýkoľvek z nasledujúcich postupov, vždy je dobré nechať vlašské orechy najprv dobre vyschnúť. Všetky orechy tak najprv očistite. Pozor dajte na to, že vlašské orechy farbia.

Očistené ich na zhruba 5 – 6 týždňov uložte do sieťového vreca a zaveste ich na teplé a suché miesto.

Orechy sa majú sušiť pri teplote do 25°C. Pri vyšších teplotách totiž začína dochádzať k oxidácii, na základe ktorej zhorknú a stratia tak onú príjemnú chuť. Budú jednoducho na vyhodenie.

Zamrazenie orechov

Uschnuté orechy sa dajú skladovať v mrazničke. V nej pri stálej teplote pod bodom mrazu vydržia pokojne aj ¾ roka, bez toho aby došlo k zníženiu ich chuťovej a vzhľadovej kvality.

Výhodou je, že mrazené vlašské orechy môžete ihneď použiť pri varení, dajú sa veľmi ľahko krájať a strúhať.

Do mrazničky ich uschovajte v pevne uzatvorenej plastovej nádobe, prípadne mikroténovom sáčku. Je dôležité, aby neprišli do kontaktu s ostatnými potravinami, ktoré v mrazničke máte uložené. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť chladničku.

Uloženie orechov do chladničky

olúpané orechyAk doma či na chate nemáte k dispozícii mrazničku, dá sa využiť aj chladnička.

Tu však orechy vydržia podstatne kratšiu dobu, zhruba 3 – 4 mesiace.

Naloženie orechov do medu

Zaujímavým riešením je naloženie vlašských orechov do medu. Stačí ich vložiť do pohára a premiešať s medom v pomere 1:1.

Zaváranie vlašských orechov

Vlašské orechy niektorí z nás tiež zavárajú. V tomto prípade si pripravte perfektne čistý pohár. Do neho nasypte orechy a nepriedušne ho uzavrite viečkom.

Pri zaváraní musia byť poháre potopené vo vode. Praktické je nechať ich po dobu zavárania zaťažené. Zavárajte približne 90 minút pri teplote okolo 85 stupňov Celzia. Po vytiahnutí fľaše ochlaďte a uskladníte na temné miesto. Takto zavarené orechy vám vydržia aj niekoľko mesiacov. Prečítajte si aj články ako zavárať jahody a ako zavárať broskyne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button