Recepty

Ako upiecť jablkový závin?

zavin jablkovyZ týchto troch receptov na jablkový závin si určite vyberiete! Ako je jedákom známe, je to veľmi obľúbený múčnik pripravovaný predovšetkým na jeseň, keď je dostatok sladkokyslých jesenných jabĺk. Prinášame recepty na tri ľahšie spôsoby, ako upiecť jablkový závin inak, než z pomerne prácneho ťahaného cesta. V hlavnej úlohe jablčné trio: vaľkaný závin, závin z krehkého cesta a jednoduchý závin z lístkového cesta. Vyberte si recept na závin podľa chuti.

Čo je na jablkový závin potrebné:

  • suroviny a prísady podľa návodu
  • rúra na pečenie
  • kuchynské vybavenie

Postup robenia závinov krok po kroku

Jablkový závin je jemné pečivo určené k rýchlejšej spotrebe. Je tvorený tenkou plackou cesta, na ktorú je navŕšená náplň zo strúhaných jabĺk, strúhankou alebo piškótových odrobiniek a prípadne hrozienok alebo vlašských orechov. Niektoré druhy závinu môžeme podávať aj teplé, iné je lepšie porcovať až po vychladnutí.

zavin z jablkNa jablkový závin používame kyslé odrody jabĺk, ktoré sa lepšie rozpékajú než jablká sladké. Úspešne môžeme využiť aj jablká zo zeme alebo červivé, ale jedine vtedy, keď nehnijú. Jablká na závin ošúpeme a strúhame na hrubom strúhadle alebo je pokrájame jemné lístočky (môžeme vyžiť krájač štrbín na strúhadle).

Jablčnú náplň dopĺňame na masle opraženou strúhankou (je chutnejšia) alebo piškótovými omrvinkami. Strúhanka alebo omrvinky do seba nasiaknu šťavu, ktorá sa z pečúcich sa jabĺk uvoľňuje. Strúhanka tvorí prvú vrstvu. Na ňu dávame jablká, ktoré zasypeme troškou kryštálového cukru so škoricou.

Ak to máme radi, pridávame ešte hrozienka (suché) alebo vlašské orechy (alebo oboje). Lieskové oriešky nie sú v náplni nijak výrazné.

Vaľkaný závin (menej prácna obdoba ťahaného závinu)

Zo 150 gramov hladkej múky, 125 mililitrov vlažnej vody, štipky soli, lyžice oleja, jedného celého vajca a jedného žĺtka rukami vypracujeme hladké cesto.

Rozdelíme na dva diely a na plechu smúkou z každého vyvaľkáme tenkú obdĺžnikovú placku. Počas váľanie kontrolujeme, či sa placka nelepí k doske – prípadne znovu opatrne podmúčime. Posypeme polovicou jabĺk, strúhankou a cukrom a opatrne stočíme.

Premiestnime na plech, potrieme tukom a vypracujeme druhý závin. Potrieme maslom, podlejeme dvoma lyžicami mlieka a upečieme pri maximálne 180 stupňoch.

Jablkový závin z krehkého cesta

Z 300 gramov hladkej alebo polohrubej múky zmiešanej s polovicou kypriaceho prášku do pečiva, 100 gramov cukru, 80 gramov tuku na pečenie (typ Héra), jedného celého vajca a štyroch lyžíc mlieka vypracujeme cesto.

Dáme ho asi na pol hodiny odpočinúť a zatuhnúť do chladničky. Na múkou posypanej doske vyvaľkáme tenkú placku. Posypeme náplňou a veľmi opatrne stočíme do závinu. Dáme na pomastený plech a potrieme rozšľahaným vajcom. Zvoľna pečieme v stredne teplej rúre. Krájame až po vychladnutí.

jablkovy kolacNajjednoduchší a najrýchlejší je jablkový závin z kúpeného lístkového cesta. Lístkové cesto je veľmi pracné, a ak sa nám chce pustiť sa do neho, využijeme ho potom skôr na nejaké zákusky ako na závin.

Predávané listové cestá sú v kvalite na jablkový závin úplne postačujúce.

Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske, naplníme podľa predchádzajúcich krokov, zatočíme a presunieme na vodou vypláchnutý plech.

Závin z lístkového cesta uhladíme namočenou rukou (navlažíme jeho povrch), popicháme vidličkou a pečieme v stredne vyhriatej rúre, kým nie je zlatý. Tento jablkový závin chutí s teplým vanilkovým krémom alebo so šľahačkou.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button