KuchyňaNávody

Ako uchovávať potraviny v chladničke?

ako správne uchovávať potraviny v chladničkeSprávne uloženie potravín v chladničke pomáha predlžovať ich trvanlivosť. Najdôležitejšie je v tomto ohľade teplota. Tá je totiž na rôznych miestach chladničky rozdielna. Pevne stanovené miesto jednotlivých potravín v chladničke tiež zlepšuje orientáciu v domácich zásobách. Ako správne uchovávať potraviny v chladničke?

Čo budete potrebovať keď uchovávate potraviny v chladničke:

  • potraviny

Horná polička

V hornej poličke (tej najvyššej) prevláda teplota okolo 8 °C. Skvele sa hodí na uchovávanie varených a vopred pripravených potravín, napr. polievok, guláša, chlebíčkov, pudingov, múčnikov a zákuskov, plneného pečiva atď.

Stredná polička

správne skladovanie potravin v chladničkePodľa veľkosti chladničky môžu byť tieto poličky aj dve. Teplota sa tu pohybuje okolo 4-5 °C. Sem ukladajte varené mäso, údeniny, výrobky z rýb, mlieko a mliečne výrobky, maslo, margaríny a otvorené trvanlivé potraviny: kompóty, marmelády, paštéty atď.

Ak máte dve poličky, ukladajte do tej vo výške očí potraviny, ktoré hľadáte často: napr. jogurty, mlieko atď.

Spodná polička

To je tá nad zásuvkami na ovocie a zeleninu. Tu panuje najnižšia teplota  2 °C. Tu skladujte surové mäso, hydinu a ryby. Vydržia tu podľa druhu až tri dni.

Šuplíky na ovocie a zeleninu

ovocie a zelenina v chladničkeV nich sa teplota drží okolo 10 °C. Je dobré mať jeden šuplík na ovocie a druhý na zeleninu.

Nie všetky druhy ovocia a zeleniny je dobré skladovať v chladničke. Strácajú totiž vďaka tomu svoje chuťové vlastnosti. Platí to napríklad o paradajkách, melónoch, banánoch, ananáse a citrónoch.

Ak to nejde inak, snažte sa ich mať v chladničke čo najkratšiu dobu.

Do chladu nepatrí ani nedozreté ovocie. Takéto ovocie nechajte najprv dozrieť pri izbovej teplote a až potom uložte do chladničky.

Dvierka na chladničke

V ich spodnej časti sa teplota drží asi na 10 °C. Patria sem džúsy, pivo, víno a konzervy. A ak sem ako väčšina z nás ukladáte aj otvorené mlieko, prezradím vám, že je to zle. To patrí na strednú poličku, inak sa ľahko skazí.

Do hornej časti dvierok ukladajte kečup, horčicu, najrôznejšie dresingy a oleje. Úplne hore patria vajíčka, ktoré ale môžete skladovať aj v strednej poličke. Vždy ich ukladajte špičkou dole.

Tipy ako uchovávať potraviny v chladničke

Chladničku nikdy neprepĺňajte. Nemôže potom dobre plniť svoju funkciu.

Vopred pripravené potraviny skladujte v dobre uzavretých nádobách.

Údeniny a zákusky zabaľte do alobalu, mäso do potravinárskej fólie.

Dbajte, aby sa jednotlivé potraviny čo najmenej dotýkali.

Chladničku odmrazujte najlepšie každé tri mesiace, ak nemá túto funkciu zabudovanú.

Čistite ju iba handričkou namočenou v octovej vode. Zle dostupné miesta vyčistite s pomocou zubnej kefky.

Ak chcete overiť teplotu v chladničke, použite teplomer ponorený do misky s vodou.

Do chladničky patrí aj káva (mletá aj granulovaná) a mletá paprika. Obe strácajú v chlade oveľa pomalšie svoju aromatickosť. Skladujte ich hornej polovici dvierok.

Prečítajte si aj články ako sa zbaviť zápachu z chladničky a ako vyčistiť chladničku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button