Recepty

Ako urobiť originálny pochúťkový šalát?

pochúťkový šalátPochúťkový šalát pripravený podľa tradičného receptu je kyprý a jeho vôňa a chuť je lahodná. Dosiahnutie dobrého výsledku nie je ťažké – stačí len kvalitné suroviny a žiadne experimentovanie. Aby sa pochúťkový šalát vydaril a chutil presne tak, ako si ho pamätáme z čias, kedy „norma bola nad zákon„, ponúkame pravý recept na pochúťkový šalát, ako ho zostrojili niekdajší majstri studenej kuchyne. Recept na tento šalát ktorý vám ponúkame je originál schválený na výrobu pod číslom 50145 československej štátnej normy pre studenú kuchyňu.

Čo je na originálny pochúťkový šalát potrebné:

  • 195 dobrej šunkovej salámy
  • 90 g sladkokyslých uhoriek
  • 27 g sterilizovaného hrášku
  • 12,5 g cibule
  • 5 g cukru
  • 4 g worcesterskej omáčky
  • 10 g plnotučnej horčice
  • 2,5 g soli
  • 3 g octu
  • 0,25 g korenia (na špičku noža)

Aké množstvo pochúťkového šalátu vám vystačí?

salat pochutkovyPre štvorčlennú rodinu úplne stačí pripraviť pol kilogramu pochúťkového šalátu (náš rozpis).

Ale keď by sme chceli urobiť viac, vypočítame si potrebné množstvo podľa presnej receptúry (norma uvádza suroviny na konečných 10 kilogramov).

Aj keď nám váženie doslova po hrášku bude možno pripadať smiešne, je to naozaj potrebné, aby bolo v pochúťkovom šaláte všetkého tak akurát, ako má byť. Bez kuchynskej váhy to nedokážeme.

Základ pochúťkového šalátu

Základom pochúťkového šalátu je šunková saláma. A to je jediný trochu problematický bod výroby. Šunková saláma musí byť dobrá.

Nesmie byť kašovitá, nesmie byť „parfumovaná“ muškátom, nesmie byť presolená, nesmie cítiť dymom. A to sú bohužiaľ najčastejšie vlastnosti súčasných šunkových salám.

Keď kúpime dobrú šunkovú salámu, máme vyhraté. Potrebujeme jej 195 gramov. Musí byť vcelku, aj keď ju potom nakrájame na tenké rezance (z krájanej by boli príliš tenké).

Ďalšie základné suroviny

Sladkokyslých uhoriek odvážime 90 gramov. Rovnako ich nakrájame na tenké rezance – pokiaľ možno rovnaké ako sme krájali salámu. Potrebných 27 gramov odkvapkaného sterilizovaného hrášku je asi len jedna plná lyžica. Ale viac nemá byť.

Cibule musí byť len 12,5 g, to je asi štvrtka stredne veľkej. Nakrájame ju na drobnunko a na sitku sparíme vriacou vodou. Nebude tak ostrá a hlavne nebude v šaláte horknúť. To je zo základných surovín všetko.

Vyrobte si vlastnú majonézu

Pochúťkový šalát je spojený majonézou zo žĺtka a oleja a potrebujeme jej 150 gramov. Počas dvoch minút ju máme hotovú z dvoch malých alebo jedného veľkého žĺtka.

Na váhu dáme nádobu, vynulujeme, dáme dva žĺtky, zvážime. Rozdiel medzi váhou žĺtkov a 150 g je potrebné vyvážiť množstvom oleja.

Jedine s od základu pripravenou majonézou nebude mať pochúťkový šalát nepríjemnú slizkosť kupovaného súčasného výrobku.

Dochutenie majonézy

Do majonézy odmeriame päť gramov cukru, tri gramy octu, štyri gramy worcesterskej omáčky (nenahradzovať žiadny iným produktom tmavej farby, worcester je nenahraditeľný), 10 g horčice, 2,5 gramu soli, 0,25 gramov mletého čierneho korenia (to asi neodvážime, takže na špičku špicatého noža).

originál pochúťkový šalátJe praktické ingrediencie vážiť rovno k základnej majonéze, ale nesmie nám „ujsť“ ruka. Takže každý zvolí spôsob podľa vlastných skúseností. Ochutenú majonézu dáme k surovinám a všetko premiešame.

Hotový „pravý“ pochúťkový šalát preložíme na misu a dáme na niekoľko hodín odležať do chladničky.

Chute sa prepoja – a bude to ono! Pretože tento šalát obsahuje veľa údeniny a majonézy, podávame ho s pečivom.

Výborne sa hodí aj na prípravu obložených chlebíčkov alebo ako súčasť studených mís. Nezameniteľnú chuť pochúťkového šalátu tradične podčiarkne kučeravý zelený petržlen.

Varovanie

Ak nedodržíme predpísanú gramáž, niečo vynecháme alebo naopak pridáme, bude to určite tiež dobré, ale nemôžeme to nazývať klasickým pochúťkovým šalátom.

Ani v stave krajnej núdze nepoužívame miesto majonézy kupovanú tak zvanú tatársku omáčku. (To je potom lepšie salámu posypať cibuľou, pokvapkať octom a podať tak.)

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button