PrečoZdravie a krása

Prečo je dôležité raňajkovať?

zdravé raňajkyRaňajky by mali byť ráno rovnako samozrejmé ako ranná hygiena. Sú dôležité pre správny štart do nového dňa. Ak tvrdíte, že ráno nemáte čas, prečítajte si tento článok. Trebárs vás presvedčí k tomu, že ráno vstanete o 10 minút skôr a na raňajky si čas urobíte. Alebo si môžete raňajky pripraviť už večer a ráno ich len vytiahnete z chladničky. Prečo je dôležité raňajkovať?

Prečo raňajkovať?

Raňajky dodajú nášmu telu energiu po nočnom pôste, aby mohlo dopoludnia fungovať nielen fyzicky, ale raňajky podporujú aj činnosť mozgu.

Naštartovanie metabolizmu

Naše telo potrebuje ráno dostatok energie, aby mohlo správne fungovať. Vhodnou skladbou raňajok naštartujete svoj metabolizmus a spaľovanie.

Raňajkovanie proti nadváhe a obezite

raňajky sú veľmi dôležitéTen kto sa ráno naraňajkuje, má od rána dostatok energie a nemusí to doháňať cez deň a večer prejedaním sa. Z toho vyplýva menšie riziko nadváhy a obezity.

Čo si spôsobujeme, keď neraňajkujeme?

Po nočnom hladovaní potrebuje naše telo „nakopnúť“ k ďalším aktivitám. Ak sa nenaraňajkujeme ani nenadesiatujeme, môže byť pauza medzi jedlami až 16 hodín aj viac. Organizmus potom počas dopoludnia funguje na rezervy a na svoju obranu spomalí metabolizmus. Keď sa potom na poludnie najete, telo si uloží energiu z jedla vo forme tukov a to vedie k nadváhe a obezite.

Dlhá pauza medzi jedlami prispieva k únave a zhoršenému sústredeniu.

Ak neraňajkujete máte s najväčšou pravdepodobnosťou večer nutkavú potrebu sa prejesť, pretože vaše telo potrebuje dohnať prísun energie. Lenže ak sa večer napcháte, ráno opäť nemáte hlad a dostávate sa tak do začarovaného kruhu.

Niektorí na svoju obranu tvrdia, že neraňajkujú, aby chudli, že potom zjedia menej jedla. Keď telo ráno nedostane energiu, vezme si ju zo svalov. Človek potom prichádza o svaly, tuky zostávajú a metabolizmus spomaľuje.

Ako by mali raňajky vyzerať?

Raňajky by mali tvoriť štvrtinu denného príjmu energie a najesť by ste sa mali najlepšie do hodiny po prebudení.

Vhodné zloženie raňajok

Vyvážené raňajky sú zdrojom sacharidov, bielkovín, kvalitných tukov a vlákniny. Nesmú chýbať ani vhodné tekutiny – zelený čaj, ovocný džús alebo zeleninová šťava.

Pridajte si kúsok ovocia alebo zeleniny. Sacharidy sú obsiahnuté v pečive, musli alebo cereáliách. Bielkoviny nájdeme v mlieku, jogurte alebo tvarohu.

Ideálne raňajky sú napríklad ovsená kaša s hrozienkami a medom a pomarančový džús.

prečo raňajkovaťTradičné raňajky ako sú miešané vajíčka s bielym pečivom s maslom nie sú dobrá voľba. Sú až príliš tučné a mastné.

Vhodné nie sú ani potraviny s vysokým glykemickým indexom, pretože tie vás na dlho nezasýtia.

edzi tieto potraviny patria napríklad ryžové chlebíčky alebo kukuričné ​​lupienky.

Raňajky a cvičenie

Ak ráno cvičíte, najedzte sa pred cvičením – budete mať dostatok energie na výkon a následnú regeneráciu. Ak cvičíte len krátke kardio, tak raňajkujte až po tom. Telo bude pekne zahriate a rozprúdené a raňajky lepšie strávite.

Takže sa nebojte naraňajkovať a dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button