KuchyňaRecepty

Ako variť ryžu natural?

Ako variť ryžu naturalRyža natural zaujíma tých, ktorí chcú jesť zdravo, chorých ľudí, ale práve tak aj skutočných labužníkov. Ryža natural vyžaduje dlhší čas prípravy ako biela ryža, ale z nej pripravené pokrmy majú nielen vyššiu výživovú hodnotu, ale aj chutia inak. Ako variť ryžu natural? Prinášame niekoľko osvedčených skúseností a tipov.

Čo je je potrebné ak chcete uvariť ryžu natural:

Základná charakteristika ryže natural

zdravšia varianta je ryža naturalRyža natural neprechádza pri priemyselnej úprave brúsením a leštením, ale samozrejme neobsahuje ryžové šupky (plevy).

Na rozdiel od bielej ryže sú v ryži natural zachované všetky minerálne látky, vitamíny, a predovšetkým vláknina. To má nielen zdravotný prínos – vyšší obsah vlákniny zabezpečí dlhší pocit sýtosti (o bielej ryžu sa často hovorí, že je „hladná“).

U ryže bielej je uvádzaná energetická hodnota (na 100 g) okolo 360 kcal, u ryže natural o niečo viac – asi 415 kcal. Ryže natural však zjeme menšie množstvo (je to vyskúšané).

Ryža diétne jedlo

Ryža natural je doporučovaná pri odľahčovacích alebo redukčných diétach, pri rôznych „očistných (detoxikačných)“ kúrach, pri diabete alebo zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, chorobách zažívacieho ústrojenstva.

Ryžu natural dobre poznajú ľudia, ktorí sú odkázaní na bezlepkovú stravu (alebo ju pripravujú). Ryža natural je však obľúbená aj úplne zdravými ľuďmi, a to pre svoju chuť a štruktúru, ktoré pokrmy z tejto ryže príjemne ozvláštňujú.

Kde ryžu natural zoženiete

rizoto z ryže naturalRyža natural sa zvyčajne predáva v pol kilogramovom balení. Jej cena je vyššia ako u ryže bielej, a to asi dvojnásobne, záleží tiež na výrobcovi, ale predovšetkým od typu obchodu a regiónu.

Ryža natural niekedy nie je v ponuke menších (alebo „vidieckych“) obchodov. Ale úplne bežne ju možno kúpiť v oddelení obilnín (alebo zdravej výživy) vo všetkých reťazcoch.

Alebo ryžu natural môžeme kupovať v špeciálnych predajniach zdravej výživy. Z pol kilogramového balíčka pripravíme minimálne osem poctivých porcií.

Príprava ryže natural

Na rozdiel od bielej ryže vyžaduje ryža natural dlhšiu dobu prípravy. Ryžu prepláchneme, aby sme ju zbavili nečistôt. Zalejeme ju trojnásobným objemom vody a necháme dve tri hodiny namočenú (čo skráti dobu varu). Potom ju v tej istej vode dáme variť.

moderné nerezové tlakové hrnceAk použijeme tlakový hrniec, varíme ryžu natural dvadsať minút.

Potom otvoríme, skontrolujeme. Ak je tuhá, hrniec rýchlo zatvoríme a ryžu necháme (už bez prívodu tepla) ešte desať minút „dôjsť“.

Ak nemáme tlakový hrniec, varíme spočiatku prudko, po desiatich minútach znížime teplotu a varíme (dusíme) ešte asi dvadsať minút.

Ak sa voda odparila a ryža stále ešte nie je mäkká, prilejeme trochu horúcej vody a varíme do zmäknutia. Pokiaľ možno ryžu nemiešame. Keď sa ponáhľame, môžeme ryžu uvariť aj bez namáčania (v tlakovom hrnci).

Ryžu natural dochutíme

Uvarenú ryžu natural buď použijeme ako prílohu (alebo diétny pokrm) – stačí ľahko osoliť, alebo ju ďalej upravujeme a dochucujeme.

Sladké pokrmy z ryže

Ryžu natural môžeme použiť na prípravu sladkých kaší (pridať štipku soli, trochu cukru, medu alebo sladkého ovocia a rýchlo prevariť s trochou mlieka). Alebo z nej môžeme urobiť zapečený ryžový nákyp (obvyklý postup: štipka soli, cukor, vanilka, žĺtky, bielkový sneh. Alebo varenú ryžu natural pridáme do cesta na lievance.

Prípadne do ochutenej ryže pridáme kyslú smotanu a necháme vychladnúť ako dezert („mliečna ryža„). K ryži natural sa hodí akékoľvek ovocie.

Slaná ryža

Na panvici rozpustíme olej a osmažíme cibuľku. Zamiešame uvarenú ryžu a dochutíme soľou alebo aj trochou dobrej sójovej omáčky či kari korením.

Alebo tiež uvarenú ryžu natural použijeme na prípravu pokrmov typu rizoto: zmiešame s podusenou zeleninou (cibuľa, paprika, paradajky), s kúskami mäsa upraveného na cibuľovom základe, prípadne s obojím. Alebo môžeme do uvarenej ryže natural pridať cibuľku, mladú mrkvu a sterilizovaný hrášok.

Výborne chutí v kombinácii s varenými strukovinami a opraženou cibuľou (šošovica, fazuľa, cícer).

Tipy

Trochu uvarenej ryže môžeme odložiť do mrazničky a neskôr použiť ako rýchlu zátrepku do polievky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button