KuchyňaZáhrada

Ako uskladniť cesnak na zimu?

Ako uskladniť cesnak na zimuCesnak je neodmysliteľným dochucovadlom v každej kuchyni, ale čo robiť, keď v zimných mesiacoch nie je cesnak v obchodoch tak kvalitný ako v tých letných? Najlepšie je, uschovať si alebo uskladniť si kvalitný cesnak práve na tieto časy. Poradíme vám ako uskladniť cesnak na zimu, aby v kuchyni bol po ruke vždy, keď je potrebný.

Rôzne metódy ako uskladniť cesnak

Sušenie cesnaku

Variant usušenia (najlepší spôsob ako uskladniť cesnak) je veľmi dobrý, pretože cesnak v takejto podobe môže vydržať dokonca až dva roky.

drvenie cesnaku na uskladnenieNajprv cesnak nakrájajte na tenké plátky a rozprestrite ho na podložku (najlepšie s malými dierkami, aby tu mohol prúdiť vzduch). Potom ho nechajte sušiť 2-5 dní podľa hrúbky plátkov.

Po dôkladnom usušení cesnak nadrobno nasekajte alebo rozmixujte v mixéri. Tento prášok vložte do koreničky či do inej uzatvárateľnej nádobky.

Pokiaľ chcete usušiť celú palicu cesnaku musí sa sušiť hlavne na suchom, chladnom a najlepšie na dobre vetranom mieste (napr: garáž, veranda, balkón atď.). Pre ďalšie uskladnenie platia rovnaké pravidlá. Raz za čas skontrolujte či cesnak nezačína plesnivieť alebo hniť.

Uskladnenie cesnaku pomocou mrazenia

Ak chcete, aby si cesnak zachoval svoju šťavnatosť, je dobré ho zamraziť. Jednotlivé strúčiky olúpte a zbavte všetkých nečistôt.

Ďalej ho rozložte a nechajte zamraziť. Nakoniec ich vložte do mikroténového sáčku a uschovajte v mrazničke.

Krátkodobé uskladnenie cesnaku

Po krátkom vysušení celých hlavičiek jednotlivé strúčiky od seba oddelíme a potom jednoducho vložíme do plastovej krabičky a skladujeme ich na suchom, tmavom mieste. Bohužiaľ krabička nasaje arómu cesnaku a navyše cesnak nevydrží moc dlho. Prečítajte si aj článok ako sadiť a pestovať cesnak.

Naloženie cesnaku do oleja

uskladnenie cesnakuArómu aj skvelú chuť má aj naložený cesnak v obyčajnom olivovom oleji. Cesnakové strúčiky olúpte a zbavte nečistôt.

Potom ich vložte do uzatvárateľného pohára, zalejte olivovým olejom a nechajte uskladnený v chladničke.

Pri varení strúčik cesnaku vyberte z fľaštičky, nechajte trochu odkvapkať a použite ho podľa potreby v akejkoľvek forme (nakrájaný, rozotrený alebo pretlačený cez lis).

Dekorácia z cesnaku

Uskladniť cesnak môžete aj ako dekoráciu. Pre toto uskladnenie cesnaku je dôležité kúpiť veľmi čerstvý cesnak aj so zeleným stvolom.

Taký nezoženiete v supermarketoch, musíte pre neho na trh, kde sa môže predávať aj zapletený, ktorý vyzerá veľmi pekne.

Stačí ho zavesiť v kuchyni alebo vložiť do nádoby bez vody. Potom si len potrebné množstvo cesnaku odtrhnete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button