Ako sa stravovať po tréningu?
Ak ste si mysleli, že vaše snahy o štíhle vyšportované telo začínajú a končia u spotenej fyzickej driny, mýlili ste sa. Čo je tým druhým článkom, ktorý vám chýba, aby vaše úsilie prinášalo výsledky? Je to predsa strava po tréningu. Pozrime sa teda na to, ako sa stravovať po tréningu.
Stravovať po tréningu sa treba pravidelne a často!
Toto motto je dôležité. Ak si niekedy niekto myslel, že hladovaním schudne – mýlil sa, pretože je to nezmysel!
Ak nebudete svojmu telu dodávať pravidelne dostatok jedla, začne si ukladať tuky, to je logické, stačí použiť rozum. Metabolizmus sa spomaľuje a spaľuje veľmi pomaly, pretože nevie kedy, a či vôbec dostane prísun potravy.
Ak trénujete, jedzte často v menších dávkach, váš metabolizmus sa zrýchli a začne spaľovať. Jedzte 6 krát a aj viackrát denne. To neznamená, jedzte častejšie, ale rozdeľte si to, čo by ste zjedli za deň normálne.
Bielkoviny, cukry a tuky po tréningu
Predovšetkým bielkoviny (proteíny) a cukry (sacharidy) sú pojmy v spojitosti so športom veľmi často skloňované. Človek, ktorý nežije fyzicky aktívnym životom, si vystačí s 1 g bielkovín na kilogram telesnej váhy denne.
Ak však športujete je potrebné prídel najmenej zdvojnásobiť, optimum je v tomto prípade 2 – 2,5 g/kg váhy (u kulturistov i viac).
Sacharidy budú tvoriť najväčšiu položku na dennom jedálničku (vyhnite sa ale jednoduchým cukrom v ovocí a sladkostiach!). Môžete prijať aj 3 g/kg váhy.
A nakoniec tuky. Tie sa jednoducho budeme snažiť obmedziť na minimum. Každý gram tukov obsahuje dvakrát viac kalórií ako sacharidy a bielkoviny (tuky 9 cal/g, sacharidy a bielkoviny 4 cal/g).
Čo jesť po tréningu?
Čím sa teda môžme stravovať po tréningu? Budeme vyberať potraviny s nízkym obsahom tuku a vysokým podielom bielkovín. Kým splniť dennú dávku tukov alebo cukrov nie je žiadny problém, s bielkovinami je to ťažšie.
Bielkoviny sú drahé a v potrave oveľa zriedkavejšie zastúpené než zvyšné dve živiny. Čo teda jesť, aby naše peňaženky príliš netrpeli?
Tvaroh bez tuku, tuniak, ovsené vločky, cestoviny, ryža, nízkotučné mlieko, biely jogurt, apod.
Ak sme viac pri peniazoch, môžeme pokračovať kuracími rezňami, syrmi Cottage alebo napríklad olomouckými syrečkami.
Nezabudnime na zeleninu, kvôli vláknine a vitamínom (najlepšie šalátové uhorky, paradajky, paprika) a tesne po tréningu pre rýchle doplnenie cukrov poslúži ovocie alebo piškóty.
Ako stolovať po tréningu
Nie je dôležité len, čo jeme, ale tiež ako. Urobte si čas, sadnite si, jedzte pomaly a vychutnávajte
Suplementy po tréningu
Ako sa stravovať po tréningu ak už vás nebaví jesť denne kila tvarohu kvôli bielkovinám?
Na trhu je množstvo proteínových a sacharidových kokteilov, tyčiniek a podobných výrobkov, ktorými si môžete vynahradiť alebo zvýšiť prirodzený prísun živín z potravy.
Ak si to môžete dovoliť, nie je od veci zakúpiť nejaký doplnok stravy, ak už naozaj poctivo športujete.
Tipy ako sa stravovať po tréningu
Správne sa stravovať po tréningu a zároveň dodržiavať všetky tieto zásady sa zdá ťažké. A tiež to ťažké je.
Avšak, snažte sa s ohľadom k svojim možnostiam, čo najlepšie naložiť s nadobudnutými informáciami a pokúste sa upraviť svoju životosprávu správnym smerom.