Kuchyňa

Ako dlho uchovávať potraviny v mrazničke?

potraviny v mrazničkeS vynálezom mrazničky nastalo dlhodobé uchovávanie potravín takmer bez obmedzení. Ľudia si veľmi rýchlo a ľahko zvykli na to, že čo nestihnú spracovať včas, to môžu bez starostí zmraziť. Ani mraznička však nie je všemocná a nemôžete sa spoliehať na to, že tam jedlo vydrží na vždy. Aký je najvhodnejší čas na uchovanie zmrazených potravín?

Potraviny v mrazničke: ovocie a zelenina

Ako každý druh jedla v surovom stave má rôznu dobu kazenia, tak sa líši aj čas uchovávania potravín, ktoré sú zmrazené. Iná doba zmrazenia sa teda odporúča v prípade ovocia a zeleniny, a úplne iná pri mäse.

mrazená zeleninaVäčšina ovocia vydrží v zmrazenom stave bez zmeny chuti až 12 mesiacov.

Pri zelenine sa pred zmrazením odporúča jej blanšírovanie, vďaka tomu si zachová svoju chuť, farbu i štruktúru a dlhšie nám vydrží v mrazničke, udáva sa 10 až 12 mesiacov, zatiaľ čo pri nepredvarenej zelenine je táto doba len 3 až 5 mesiacov (ako na správne zmrazovanie zeleniny si môžete prečítať tu: Ako správne zmraziť zeleninu).

Pri niektorých druhoch, ako je karfiol, brokolica či banány sa odporúča potraviny pred zmrazením nakrájať a nechať oschnúť.

Čučoriedky aj maliny zase vydržia dlhšie, ak ich pred zmrazením pocukrujeme. A tiež ďalšie druhy ovocia, ako sú jablká, hrušky, slivky a broskyne sa odporúčajú pred zmrazením vopred olúpať a zbaviť jadrovníkov či kôstok.

Huby sa dajú skladovať dokonca aj viac ako rok, po tejto dobe je však už ich dužina úplne vyschnutá a strácajú tak svoju chuť.

Mrazenie byliniek

V súčasnej dobe ľudia podľahli čaru čerstvých byliniek. Takmer nikto si nevystačí už len s tými sušenými. Navyše polievke ozdobenej čerstvou petržlenovou vňaťou alebo ligurčekom sa nič nevyrovná.

Ak teda aj vy používate radšej čerstvé zelené bylinky, nemusíte sa báť ich na nejaký čas uskladniť v mrazničke. Svoje ochucovacie vlastnosti i vôňu si uchovajú až 12 mesiacov. Ukladajte ich do mrazničky oddelene v dobre utesnených nádobkách či vreckách.

Mrazenie mäsa a hotových jedál

mrazené mäsoMäso podlieha skaze oveľa skôr ako napríklad huby a zelenina. Veľký rozdiel je aj medzi chudým a tučným mäsom.

Kým chudé kusy mäsa ako, hydina a ryby vydržia v zmrazenom stave 8 až 10 mesiacov. Mäso s väčším podielom tuku podlieha skaze oveľa skôr.

Ak teda máte v mrazničke napríklad pekne prerastené kúsky bravčového, spotrebujte ich do 2 mesiacov. Mleté mäso by ste rozhodne nemali konzumovať po uplynutí 1 až 2 mesiacov, potom už v ňom obsiahnutý tuk začína byť ľahko sivastý.

Ak si radi pochutnáte na vnútornostiach, v mrazničke by ste ich nemali mať viac ako 3 mesiace a pred tepelnou úpravou ich nechajte vždy dôkladne rozmraziť.

Mäso s omáčkami, alebo samotné omáčky majú veľmi nízku trvanlivosť. Domáca sviečková vám v mrazničke nevydrží dlhšie ako 4 týždne.

Ani domáce polievky sa nedajú zmraziť na niekoľko mesiacov. Tuk, ktorý ste k ich príprave použili má tendenciu žltnúť, a preto tieto jedlá vydržia maximálne 1 mesiac. Dajte pozor na to, aby jedlá, ktoré dávate mraziť boli uložené v čistých uzatvárateľných nádobách.

Ako na mrazenie a rozmrazovanie mrazničky

Potraviny v mrazničke, by mali byť uskladené v igelitovom vrecúšku, potravinárskej fólii, alebo v plastovej miske s dobre tesniacim viečkom. To je dôležité predovšetkým preto, aby medzi sebou potraviny v mrazničke nenapáchli. Veľkou výhodou tiež je, keď si na balíček napíšete dátum zmrazenia. Asi nikto si totiž po pol roku už nepamätá, čo kedy do mrazničky dal.

V prípade rozmrazovania platí jedno veľmi dôležité pravidlo. Rozmrazujte pomaly! Ak teda viete, že chcete cez víkend na obed piecť mäso, vyberte ho z mrazničky už v piatok. Mäso dajte na tanier a nechajte ho postupne rozmraziť v chladničke.

Ovocie, zeleninu alebo aj pečivo môžete nechať vybraté a rozmrazovať pri izbovej teplote. Rozmrazené potraviny už za žiadnu cenu však znovu nezmrazujte! Prečítajte si aj článok ako vyčistiť chladničku.

Upozornenie

Potraviny v mrazničke by mali byť uskladnené pri teplote -18 °C. Taktiež si nezabudnite potraviny v mrazničke označiť názvom o aký druh jedla ide.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button