Ako si vybraťKuchyňa

Ako vybrať ryby a morské plody?

návod ako vybrať rybyV tomto článku nájdete stručný opis niekoľkých druhov morských rýb a morských plodov predávaných na našom trhu. Zaradili sme aj niekoľko rád ako vybrať ryby, čím sa riadiť pri nákupe tak, aby sme poznali čerstvý tovar, ktorý je aj správne uskladnený, a na rybe si teda pochutili.

Čo je potrebné vedieť, keď chceme vybrať ryby?

  • pozorne sa pozerať

Losos

Losos sa predáva z voľného úlovku na mori, alebo umelo chovaný v morských sádkach. Podľa druhu má mäso od svetlo ružového sfarbenia po takmer červenú farbu (čím tučnejší losos, tým tmavšia farba mäsa).

Mäso obsahuje veľa tuku, na reze musia byť tenké biele prúžky tuku. Mäso musí mať rovnomerné sfarbenie. Losos sa hodí najmä na vyprážanie a grilovanie. Nemá typickú rybiu vôňu a má málo kostí, preto chutí aj tým, čo ryby odmietajú.

Treska

Treska sa radí medzi najchutnejšie a najpredávanejšie morské ryby. Má jemnú, pevnú, plátkovú svalovinu. Jej úprava musí byť rýchla, aby sa veľmi krehké mäso nerozpadlo. Treska má mimoriadne vysoký obsah vitamínu B12, ktorý sa v ostatných potravinách vyskytuje len v stopovom množstve.

Treska je výborná vo všetkých kuchynských úpravách. Hodí sa na smaženie, zapekanie, restovanie. Jej mäso je ľahko stráviteľné. Z tohto mäsa sa vyrábajú aj súrami tyčinky (krabie tyčinky).

Kaviár

vybrať ryby a ikryPravý kaviár je len z troch druhov jesetera. Z vyzy veľkej sa získava kaviár Beluga, údajne najlahodnejší. Kaviár z jesetera ruského – má orechovú chuť, kaviár Sevruga má korenenú arómu.

Nepravý kaviár sa vyrába z ikier získaných takmer zo všetkých druhov rýb a soli. Farbí sa načierno alebo červeno.

Kaviár podávajte vychladený s bielym pečivom a maslom, kyslou smotanou, rozsekaným vajcom a šalotkou.

Halibut

vyberanie rýbVybrať ryby môžete aj z čeľade platýzovitých, ktoré sa k nám dovážajú predovšetkým z Nórska.

Táto ryba má jemné, veľmi tučné mäso. Možno ju zakúpiť údenú. Patrí k drahším rybám.

Z ryby pred konzumáciou odstráňte plutvový lem a hnedasté tkanivo. To obsahuje veľké množstvo tuku, ktorý má nepríjemnú príchuť.

Homár

Predáva sa zmrazený predvarený, ale zoženiete aj živého. Homár sa je tak, že odkrútime klepetá, rozrežete ho od hlavy k chvostu a vyberiete vnútornosti.

U klepiet ulomíme menšie prsty, narežete nožom a vyberiete mäso. Homár sa väčšinou podáva varený vo vode s bielym vínom a koreňovou zeleninou.

Krevety

Krevety sa spracovávajú ešte na mori, kde sa zmrazia a to buď celé, bez hlavičiek, alebo už obielené. Mäso týchto kôrovcov je veľmi lahodné a jemné.

Varené v solenej vode či skrátka zapekané krevetytoto mäso je vynikajúce do šalátov. Restované na olivovom oleji spolu s cesnakom a čili je tiež výborné a jednoduché na prípravu.

Ako vybrať ryby ako je napr. morský čert?

Dravá ryba má strašidelnú hlavu. Svoje telo používa ako návnadu a zahrabaná do piesku si loví potravu. V predaji je väčšinou len chvostová časť.

Morský čert má vynikajúce biele a pevné mäso. Hodí sa na grilovanie, smaženie i pečenie.

Pražma

Ak chcete vybrať ryby ako je pražma, mali by ste vedieť, že tieto ryby z čeľade pražmovitých majú oválne, vysoké a ploché telo.

Mäso týchto rýb má bielu farbu, je pevné a lahodné. Hodí sa ku všetkým kuchynským úpravám. Menšie ryby sa grilujú vcelku s kožou, z ktorej sa oškrabú šupiny a nožom sa urobia zárezy, aby sa mäso rýchlo upieklo. Väčšie ryby sa porciujú.

Tuniak

Tuniak je dravá ryba. Vzhľadom k jeho veľkej obľube sa jeho počty drasticky znížili a z etických dôvodov by sa mala obmedziť jeho spotreba.

Všetky druhy tuniakov patria medzi ohrozené. Tuniak pevné, svetlo tmavo červené mäso. Je výborný vo všetkých úpravách.

Sépia

Chobotnice a kalmáre majú 10 chápadiel, sépia iba osem. Ich atramentové farbivo sa používa na farbenie cestovín, do omáčok a rizota.

Menšie hlavonožce sa pripravujú celé, väčšie sa vopred naklepávajú. Vak kalamárov sa reže na kolieska, obaľuje sa a smaží (calamari).

Tipy ako si vybrať ryby

Čerstvú rybu spoznáte tak, že jej oči sú lesklé, žiabre červené a je pokrytá čírym slizom. Staršia ryba bola dlho na vzduchu, hnedé alebo šedé žiabre signalizujú starú rybu.

Čerstvé celé ryby s kožou by mali byť uložené v ľadovej triešti. Ľadom by mali byť aj pokryté. Porciované ryby alebo filety musia byť pred ľadom chránené fóliou, aby do mäsa nenaťahovala vodu.

Ryby po nákupe prepravujte v termoboxe s chladiacimi náplňami, alebo aspoň v termotaške.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button