Ako uvariť poľský bigos?
Bigos je poľské národné jedlo z mäsa, kapusty a klobásy. Je to jedlo variabilné, v každej domácnosti má inú chuť, ale niektoré zásady pri varení dodržiavajú všetci. Správny poľský bigos obsahuje kyslú aj hlávkovú kapustu, kvalitnú klobásu a najmenej dva druhy mäsa, ktoré sa varí každé zvlášť a nakoniec sa všetko zmieša a dochutí. Budete potrebovať niekoľko hrncov a panvicu. Jedlo chutí najlepšie odležané, druhý až tretí deň po ohriatí.
Čo je potrebné na poľský bigos:
- 500 g bravčového pliecka
- 500 g hovädzej kližky
- 200 g klobásy
- 500 g kyslej kapusty
- 500 g hlávkovej kapusty
- 235 ml červeného vína
- hrsť sušených húb
- 200 ml krájaných konzervovaných paradajok
- 4 bobkové listy
- 5 borievok
- mleté korenie
- soľ
- 1 väčšia cibuľa
- masť
- niekoľko sušených sliviek – možno vynechať
náročnosť receptu: ľahké
čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac
Postup prípravy poľského bigosu krok po kroku
Hovädzie mäso nakrájame na kocky, prudko opečieme na masti, aby sa mäso zatiahlo (najlepšie na domácej masti – recept nájdete tu: Ako urobiť bravčovú masť a škvarky), podlejeme vodou, osolíme a dusíme domäkka. Dobu varu urýchlime použitím tlakového hrnca.
Bravčové pliecko nakrájame na rovnako veľké kocky ako hovädzie mäso. Na rozpálenej masti mäso prudko opečieme, ochutíme bobkovým listom, borievkou, osolíme, okoreníme a za mierneho podlievania vodou dusíme domäkka.
Zapracovanie kapusty do receptu
Hlávkovú kapustu nakrájame na kúsky, kyslú kapustu prerežeme na menšie kusy a spolu s namočenými hubami a sušenými slivkami dáme variť do malého množstva vody.
Vody nepridávame veľa, hotové jedlo obsahuje len malé množstvo šťavy.
Kapustu varíme aj s vodou, v ktorej sme mali namočené huby. Sušené slivky môžete vynechať, ale ak sa pre ne rozhodnete, vyberajte sušené slivky bez cukru a prídavných látok. Na trhu už je veľký výber aj od slovenských pestovateľov.
V ďalšom kroku si pokrájame cibuľu nadrobno a speníme ju na masti. Pridáme dobrú klobásu nakrájanú na kolieska a opečieme ju. Pripravenú zmes zalejeme červeným vínom a necháme ho vyvariť.
Alkohol z vína sa vyparí a zostane len výborná chuť. Pravidlom pri výbere vína by malo byť to, že použijete len víno, ktoré by ste s chuťou sami pili. Pozrite si aj článok aké sú ďalšie tradičné jedla a nápoje v Poľsku.
Dokončenie receptu na poľský bigos
Po zmäknutí mäsa a zeleniny, všetky zvlášť pripravované časti bigos vo veľkom hrnci zmiešame, pridáme paradajky alebo paradajkový pretlak a ešte chvíľu povaríme. Správny poľský bigos má len malé množstvo šťavy a mäso s kapustou by malo byť v rovnakom pomere.
Poľský bigos chutí najlepšie po zohriatí na druhý alebo tretí deň. Poliaci tvrdia, že správnu chuť má až za týždeň po odležaní v chlade. Podávajte s chlebom. Prajeme dobrú chuť!
Vyskúšajte aj tieto recepty: