Ako urobiť paradajkový pretlak?
Máte veľa paradajok a neviete, ako ich spracovať? Preto vám prinášame osvedčený recept na domáci paradajkový pretlak. Tento pretlak je polotovar, ktorý sa v domácnosti vždy hodí. Pretlak z paradajok možno konzumovať hneď, ale zvyčajne sa paradajkový pretlak sterilizuje, prípadne konzervuje iným spôsobom. Ako postupovať pri príprave paradajkového pretlaku sa dočítate v nasledujúcom článku.
Čo je potrebné na paradajkový pretlak:
- paradajky
- zariadená kuchyňa
náročnosť receptu: ľahké
čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac
Prečo jesť paradajky?
Paradajkový pretlak má výživnú hodnotu aj v konzervovanom stave. Paradajky obsahujú mnohé látky, ktoré sa varom nezničia. Dôležité je povedať, že čím červenšie paradajky máte, tým obsahuje viac zdraviu prospešných látok.
Paradajky majú vysoký obsah vitamínu A, nezanedbateľné množstvo vitamínov radu B, vitamín C (aj keď sa ho časť varom zničí), z nerastných látok majú vysoký obsah zásaditých solí draslíka, sodíka, vápnika, horčíka a železa.
Paradajka je hlavným zdrojom lykopénu, čo je červené farbivo a antioxidantu, ktorý chráni organizmus pred rakovinou prsníka, prostaty, žalúdka, hrubého čreva, pľúc a kožnými ochoreniami. Ak máte problémy s plodnosťou, určite si dajte častejšie paradajky. Taktiež znižujú riziko srdcových ochorení.
Stupne zrelosti paradajok
Pri úprave paradajok ich triedime podľa stupňa zrelosti – tvrdé paradajky používame na šaláty alebo na plnenie (a prípadné zapekanie), vyzreté mäkké paradajky používame na prípravu omáčok, či polievok.
Pretlak robíme z dobre vyzretých paradajok, a to zvyčajne vtedy, keď ich máme prebytok alebo ich cene na trhu nemožno odolať.
Aké paradajky na pretlak použiť?
Na prípravu paradajkového pretlaku nikdy nepoužívame paradajky nahnité alebo plesnivé.
Jednak nemajú dobrú chuť, ktorá by sa dostala aj do pretlaku a plesne by sa nemuseli zničiť ani sterilizáciou, ale predovšetkým hnilobné látky a plesne obsahujú toxíny ľudskému zdraviu škodlivé. Zhnité a plesnivé paradajky hneď vyhodíme.
Využitie paradajkového pretlaku
Paradajkový pretlak môžeme konzumovať za studena, a to vo forme paradajkovej šťavy. Niekto ju prisladzuje, niekto naopak dochutí soľou a korením.
Čerstvý paradajkový pretlak je výborným štartom nového dňa, výživným príkrmom alebo osviežujúcim a mierne zasýťujúcim nápojom pri redukčných či odľahčovacích diétách.
Čerstvý pretlak z paradajok je možné používať aj na prípravu miešaných alkoholických nápojov.
Sterilizovaný pretlak slúži ako polotovar na rýchlu prípravu polievok a omáčok v čase, keď sú paradajky na trhu príliš drahé alebo máme málo času na varenie. Pretlak z paradajok možno pridávať aj do ďalších jedál: pikantných gulášov, pri príprave pizze alebo iných slaných koláčov, do zapekaných cestovín alebo zemiakov.
Postup prípravy paradajkového pretlaku krok po kroku
Paradajky umyjeme, prepláchneme a necháme odkvapkať. Prelisujeme ich odšťavovacím strojčekom (mlynčekom alebo elektrickým odšťavovačom) – tým sa oddelia šupky a jadrá. Paradajkovú dreň dáme do širokého hrnca, privedieme k varu, teplotu stiahneme a necháme odparovať. Hrniec so širokým priemerom zabezpečí, čo najväčšiu odparovaciu plochu. Občas zamiešame, aby sa paradajkový pretlak neprichytával ku dnu.
Ak nemáme odšťavovač, nakrájame paradajky na menšie kúsky, podlejeme vodou a necháme pod pokrievkou rozvariť. Potom prepasírujeme cez sitko, vrátime do hrnca a pokračujeme v kondenzácii.
Dostatočne hustý pretlak nalejeme do zaváracích pohárov a sterilizuje pri 80 stupňoch aspoň 25 minút (paradajkový pretlak má sklony k rýchlemu plesniveniu). Volíme rôzne veľké poháre, podľa použitia. Počítajme s tým, že sa po otvorení musí hneď spotrebovať. Tento pretlak nekoreníme.
Prečítajte si aj tieto články:
- Ako urobiť paradajkový šalát?
- Ako urobiť paradajkovú omáčku?
- Ako urobiť paradajkový šalát s majonézou?
- Ako urobiť paradajkový kečup?
- Ako urobiť paradajkovú polievku s ryžou?
- Ako urobiť taliansku paradajkovú polievku?
- Ako urobiť fazuľu s jablkami v paradajkovej omáčke?
- Ako pripraviť smoothie z paradajok?