KuchyňaNávody

Ako sušiť slivky v rúre?

ako sušiť slivkySlivky sú chutné čerstvo natrhané zo stromu, ale aj sušené. V tomto stave je možné ich okrem priamej konzumácie používať tiež do mnohých receptov. Postup procedúry sušenia sliviek je veľmi jednoduchý. Ako sušiť slivky v rúre?

V článku sa dočítate:

  • Postup sušenia sliviek
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá

Postup ako sušiť slivky

Umytie sliviek

Pred tým, než slivky budete sušiť, je potrebné ich najprv dôkladne umyť. Na pár minút ich namočte do teplejšej vody, ktorú napustíte do misky alebo rovno do drezu (ten pred tým skutočne poriadne vyčistite).

Osušenie

Slivky vyberte už umyté z misy a rozložte ich na uterák. Nechajte ich dobre uschnúť.

Odkôstkovanie

Ako náhle sú všetky plody suché, pristúpte k ich odkôstkovaniu. To urobíte tak, že každú kôstku uchopíte oboma rukami, prstami natrhnete a kôstku vytiahnete.

Vloženie do rúry

Odkôstkované slivky rozložte na čistý plech alebo do nízkeho hrnca tak, aby sa neprekrývali a teplo išlo na všetky rovnako. Rúru zapnite na teplotu len okolo 50 stupňov Celzia plech do nej vložte.

Sušenie

sušenie sliviek v rúreSušenie pri konštantnej teplote vykonávajte približne 4 hodiny. Potom plech so slivkami vyberte a nechajte krátko vychladnúť.

Potom znova vložte do rúry, avšak tento raz rozohriatej už na 70 stupňov Celzia. Na teplotu treba dať veľký pozor.

Príliš vysoká teplota zničí ich arómu a slivky vypustia tiež všetky šťavy, takže po sušení zostane len čosi gumového, čo nebude práve lákadlom na konzumáciu.

Druhú fázu sušenia vykonávajte cca 3 hodiny. Potom slivky ešte horúce pokvapkajte trochou vody a nechajte chvíľku dosušiť.

Uskladnenie sliviek

postup sušenia sliviekSušené slivky vložte do pohára a uskladnite v chlade, suchu a tme. Ideálna je na to teda špajza. Ďalšou možnosťou je ich zmrazenie.

Čo je potrebné na sušenie sliviek?

  • miska s teplou vodou
  • utierka, uterák
  • plech
  • rúra s optimálne zvolenou teplotou
  • poháre na uskladnenie

Ako dlho sušenie sliviek potrvá?

Celková doba sušenia sliviek bude zhruba 8 hodín. Sušenie prebieha v dvoch fázach, medzi nimi je potrebné vyčkať, až slivky vychladnú.

Ďalší čas potom zaberie ich vkladanie do pripravených pohárov a uskladnenie. Stručne povedané – na sušenie budete potrebovať celý deň.

Prečítajte si aj články:

Aké budú náklady na sušenie sliviek?

Sušenie sliviek vás nebude nič stáť, pokiaľ nepočítate energie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button