NezaradenéDeti

Nemôžete otehotnieť? Problémy s mužskou plodnosťou

problemy s mužskou plodnosťouNie je to útok na mužov, ktorí neradi od svojich partneriek počujú, že by oni mohli byť vinníkom neotehotnenia žien. Lenže fakty jasne ukazujú, že až 40% mužov má nekvalitné spermie. Aké sú hlavné problémy s mužskou plodnosťou ?

V súčasnosti má približne 40% mužov problémy s kvalitou spermií a podľa odborníkov tento podiel neustále narastá.

Problémy s mužskou plodnosťou

Medzi najčastejšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu spermií, sa radí nadmerné užívanie medikamentov, ochorenie štítnej žľazy alebo cukrovka.

V dôsledku toho dochádza u mužov k rýchlemu poklesu kvality spermií a tiež ich množstva, čo má negatívny vplyv na plodnosť. Príčinou problémov s plodnosťou je tiež zvyšujúci sa vek mužov pri počatí prvého dieťaťa.

Hlavným problémom je, že muži majú menej spermií

Mužskú sterilitu ovplyvňuje podľa špecialistov celý rad faktorov, rovnako ako je tomu u žien. Špecifickou komplikáciou však v poslednej dobe predstavuje zhoršovaniu kvality spermií a úbytok ich koncentrácie.

nemôžete otehotnieťKým predtým bol obvyklý počet 80 až 120 miliónov spermií na milimeter, podľa platných fyziologických hodnôt podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dnes je toto množstvo približne 15 miliónov.

Ešte v sedemdesiatych rokoch ľudia pri problémoch páru s počatím dieťaťa takmer automaticky predpokladali, že je príčina u ženy. Dnes sa však ukázalo, že sa problém s neplodnosťou vyskytuje čoraz častejšie aj na strane muža.

Tento problém s mužskou plodnosťou navyše neustále rastie. V súčasnosti možno totiž u spermií preukázateľne pozorovať rýchle znižovanie kvality.

Neskorší vek u mužov neprospieva

Podľa odborníkov ostáva približne 15% párov aj po roku snaženia o počatie bez úspechu. Do značnej miery za to podľa nich môže okrem neliečených sexuálne prenosných chorôb tiež množstvo liekov, ktoré mladí ľudia užívajú na potlačenie prejavov civilizačných či napríklad endokrinných ochorení.

Muži sa tiež snažia dieťa počať v neskoršom veku, ako tomu bolo v minulosti. To dokazuje napríklad fakt, že sa zvýšil priemerný vek mužov pri prvom vyšetrení poruchy plodnosti až o 10 rokov.

spermieDáta spermiologického laboratóriá Sexuologického ústavu nepotvrdzujú zhoršovaniu plodnosti mladých zdravých mužov dnešnej generácie v porovnaní s dátami získanými pred desiatkami rokov. Uplatňujú sa tu iné faktory. Pred 40 rokmi boli najčastejšie vyšetrovaný muži medzi 20 a 25 rokmi, dnes sa jedná o vekovú kategóriu 30 a 35 rokov.

Mužov ohrozujú rôzne choroby

Mladí muži navyše oveľa častejšie ako predtým prežívajú najrôznejšie onkologické ochorenia. Tiež pribúda množstvo tých, ktorí majú cukrovku alebo poruchu funkcie štítnej žľazy. Zároveň sa zvýšilo množstvo mužov, ktorí bojujú s nejakou dlhotrvajúcou chorobou.

To všetko má na plodnosť a kvalitu spermií samozrejme negatívny účinok. Súčasná generácia tridsiatnikov totiž kvôli tomu okrem iného užíva celú radu medikamentov, ktoré ich plodnosť môžu tiež výrazne ovplyvňovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button