Recepty

Ako urobiť kandizované jedlé kvety?

kandizované jedlé kvety Recept na kandizované jedlé kvety. Všade okolo nás sa teraz v prírode objavujú farebné a zaujímavé kvety. Škoda, že vydržia tak krátko, než odkvitnú. Poďme si ich nežnú krásu uchovať na neskôr. Celý rad rastlín má totiž nielen dekoratívne, ale aj jedlé kvety, ktoré sa mnohokrát môžu pochváliť aj zaujímavou chuťou. Napríklad kvety fialky voňavej s aromatickou chuťou, sedmokrásky obyčajnej s ľahkou orieškovou chuťou, kvety jabloní, sirôtok, žltý nátržník alebo podbeľ (trochu horký), sladká hluchavka, atď. Kvety si uchováte v cukrovej kruste a môžete ozdobiť nimi drobné pečivo, zmrzlinové aj pudingové poháre alebo nepečené torty. Práca je to trochu „piplavá“, odporúčam zapojiť deti, určite ich to bude baviť a užijete si pri tom aj trochu zábavy. 

Čo budete potrebovať na kandizované jedlé kvety:

  • kvety jedlých rastlín
  • bielok
  • cukor

Postup prípravy kandizovaných jedlých kvetov krok po kroku

Príprava vhodných kvetov

recept na kandizované jedlé kvetyPrvým krokom bude výber vhodných kvetov. Vyrazte teda na vychádzku niekam do čistého prostredia, nezasiahnutého priemyslom alebo príliš veľkým prevádzkou.

Pozor tiež na hnojené lúky či už od poľnohospodárov či psičkárov.

Kvety zbierajte tie, o ktorých bezpečne viete, že nie sú jedovaté a nie sú poškodené škodcami alebo chorobami.

Ak si nejakým kvetom nebudete istý, radšej ho nezbierajte.

Príprava cukrového povrchu

Po návrate domov kvety ľahko osprchujte a nechajte oschnúť. Medzitým si pripravte štetček, vaječný bielok a cukor. Vaječný bielok zľahka prešľahajte, ale nie príliš, utvorili by sa nežiaduce bublinky.

Cukor môžete použiť práškový aj krupicový. Kvety zasypané krupicou vyzerajú ako zasnežené. Sedmokráskam krupicový cukor vyložene pristane.

Kandizovanie kvetov

kandizované kvetyŠtetcom natierajte celý kvet z oboch strán. Pôjde vám to lepšie, ak si natrháte kvety so stopkou, tú potom odstránite. Potom kvet obaľte v cukre a nechajte na podložke a na slniečku zaschnúť.

Pretože bielok a cukor veľmi lepia prsty, pomohla som si tak, že som použila cukorničku a kvety cukrovala. Kvety v kryštálovom cukre som obaľovala pinzetou.

Po chvíľke zasychania kvety odlepte od podložky, obráťte a prípadne ocukrujte. Po úplnom zaschnutí a uschnutí budú kvety tvrdé, po stlačení bez vody. Uchovávajte v uzatvárateľnej dóze posypané cukrom.

Tip

Namiesto bielka si môžete urobiť veľmi hustý cukrový sirup. Ďalší postup je rovnaký.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button