Záhrada

Ako správne pestovať a presádzať kvety bougainvillea?

Ako správne pestovať a presádzať BougainvilleaTáto rastlina si v posledných rokoch získala veľkú obľubu medzi pestovateľmi. Vo veľkom množstve si ju z výstav odvážajú nadšení záhradkári. Zvyčajne ich totiž uchváti veľká násada krásne farebných listeňov obklopujúcich drobné kvietky. Málokto však asi vie, že sa hrdo nazýva po svojom dovozcovi – moreplavcovi menom Louis Antoine Comte de Bouganville. Ako správne pestovať a presádzať kvety bougainvillea?

Čo je potrebné ak chcete správne pestovať a presádzať kvety bougainvillea:

  • kvetináč
  • Bougainvillea
  • zemina
  • lopatka

Zalievanie

Jedná sa o popínavú rastlinu zo slnečného juhu – pochádza z Brazílie.

Rastlina vyžaduje dostatok vlahy zvlášť v sparnom lete. Odparuje sa z nej totiž značné množstvo vody. A tak vám bude vďačná aj za prídavok tekutého hnojiva. To vlejte do zálievkovej vody 1x týždenne.

Presádzanie

ako pestovať BougainvilleuPri presádzaní buďte opatrní, nech nepoškodíte jej korene. Sú totiž jemné a ľahko sa trhajú. Ak už je kvetináč s rastlinou celkom vyplnený koreňovým systémom je na presadenie vhodný čas.

Ak bude rastlina presadená najneskôr v prvej polovici augusta, vytvorí do zimy ešte dostatok nového koreňového systému na to, aby zimu bez úhony prežila.

Strihanie kvetov bougainvillea

Strihanie je u nichveľmi dôležité, lebo má vplyv na jej kvitnutie. Najvhodnejší na strihanie je mesiac Február.

Rez treba robiť opatrne, lebo rastlina kvitne na minuloročných výhonkoch ( starší výhonok sa dá odlíšiť od mladého podľa toho, že je hrubší a drevnatejší).

Po odrezaní prírastku by mala na rastlinke ostať približne 5 cm dlhá časť letorastu.

Kvety bougainvillea neznesú chlad!

Nesmieme zabudnúť, že rastlina nie je mrazuvzdorná a teda ju musíme presunúť na zimu do priestorov s teplotou okolo 8 – 12 ° C.

Na svetlo v priebehu zimy nie je náročná. Zhadzuje totiž listy. Bohato znovu vyrašia až v budúcej sezóne.

Dajte si pozor na…

Pestovanie so sebou často prináša aj problémy, ktoré môžu aj vašu bugénvileu potrápiť. Ako im predísť?

Zakrpatený rast je znamením, že rastlina má zlú drenáž a substrát je príliš utlačený. Riešením je presadenie do inej nádoby s kvalitnou drenážou.

Nekvitnúca rastlina napriek príkladnej starostlivosti? Nezúfajte!

S najväčšou pravdepodobnosťou je príčinou tmavé miesto a príliš bohatá zálievka, ktorou ste spôsobili premokrenie substrátu. Najlepšie urobíte, ak jupremiestnite na svetlé miesto a príliš mokrú zeminu necháte úplne preschnúť.

Druhy bougainvillea

V nádobách môže dosiahnuť výšku až 3 metre. Výhonky však vyžadujú oporu, na ktorú ich treba priväzovať, aby sa ťahala do výšky.

Pre pestovateľov sú zaujímavé predovšetkým dva druhy – bugénvilea holá (Bugainvillea glabra) so svetlofialovými listeňmi a hybridy bugénviley úhľadnej (Bugainvillea spectabilis), z ktorých za pozornosť určite stojí odroda ‘Mrs. Butt’ s ružovými listeňmi či oranžová ‘Kiltie Campbell’.

Bugénvilea holá je známejšia pre lepšiu odolnosť proti nepriaznivým podmienkam prostredia. U nás ju treba pestovať na chránených stanovištiach.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button