Recepty

Ako upiecť medové bochníky a srdiečka?

Mám ich radšej než obyčajné perníky, a preto pre mňa na vianočnom stole nesmú chýbať. Áno, ide o medové bochníky a srdiečka. Robievam ich pred vianočnými sviatkami každý rok. Z múky, vajec, cukru a masla vypracujem jednoduché hladké cesto. A nesmie chýbať samozrejme dobrý med. Medové bochníky zdobím mandľami, srdiečka zlepujem lekvárom a zdobím čokoládou. Krásne drobné vianočné pečivo poteší na srdci aj na jazyku. Prinášam vám preto svoj recept.

Čo budete potrebovať na medové bochníky a srdiečka:

  • 500 g hladkej múky
  • 3 vajcia
  • 200 g kryštálový cukor
  • 100 g masla
  • 3 lyžice medu
  • 0,5 lyžičky prášku do pečiva
  • 1 lyžička sódy bikarbóny
  • mandle na ozdobu
  • vajce na potretie

Príprava medových bochníkov a srdiečok krok za krokom

Ako prvý krok voľte vždy lúpanie mandlí. A to tak že, mandle sparte, to znamená, že ich zalejete vriacou vodou a chvíľu necháte lúhovať.

Scedíte vodu a postupne mandle zbavíte šupiek. A pretože to je to pre mnohých dosť nezáživná činnosť, odporúčam ju robiť pri televízii. Lúpanie mandlí ide potom od ruky.

Príprava cesta na medové bochníky

recept na medové bochníkyV kastróliku si rozpustite dobré maslo s medom. Do väčšej misy si nachystajte najprv sypké suroviny, teda hladkú múku so sódou a kypriacim práškom, pridajte kryštálový cukor.

Nakoniec do misy rozklepnite jedno slepačie vajcia.

Spracovanie cesta

Po vychladnutí masla s medom v kastróliku všetky prichystané suroviny na cukrovinky spojte.

Vypracujte z nich hladké cesto, s ktorým môžete pracovať hneď ďalej. Môžete si urobiť medové bochníčky s mandľami. Alebo medové srdiečka s čokoládou. Alebo si cesto rozdeliť a urobiť oba tvary.

Tvorba bochníčkov

Aby boli všetky medové bochníčky rovnako veľké, urobte si z cesta najprv valček. Z valčeka si potom nakrájajte malé kocky.

Počet kociek bude zodpovedať počtu bochníkov na vašom vianočnom stole. Pečiete drobné vianočné cukrovinky, a preto kocky nekrájajte príliš veľké.

Plech vyložte papierom na pečenie. Z kociek urobte guľôčky v ruke. Každú guľôčku potrite rozšľahaným vajíčkom a dozdobte polovičkou mandle. Každý kúsok pokladajte na plech.

Tvorba srdiečok

Ak nechcete mať na vianočnom stole len medové bochníčky, môžete cesto rozváľať a vykrojiť z neho za pomoci formičiek na cukrovinky malé srdiečka alebo ľubovoľné tvary.

Dajte piecť do predhriatej rúry.

Medové bochníky a srdiečka máte hotové

Srdiečka po upečení zlepujte domácimi lekvárom a namáčajte z polovice do čokolády. Vyzerajú potom veľmi pekne. V obľube je slivkový lekvár, ale s domácim jablčnými lekvárom alebo hruškovým lekvárom chutia tiež výborne.

Ďalšie odporúčané recepty na medové:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button