Recepty

Ako urobiť jablkovú štrúdľu z ťahaného cesta?

strudla jablkovaV tomto recepte sa dozviete návod ako sa dá upiecť jablková štrúdľa z ťahaného cesta. Keď sa povie jablková štrúdľa, nie je pochýb, o aký druh pečiva sa jedná: ťahané cesto tenučké ako papier, bohatá náplň zo strúhaných jabĺk, škorice, hrozienok, orechov, to všetko zabalené, upečené, nakrájané na kúsky a zasypané cukrom. Upiecť pravý „česko-rakúsko-uhorskú“ jablkovú štrúdľu nie je úplne jednoduché. Prinášame mnohokrát vyskúšaný návod krok za krokom, ako upiecť jablkovú štrúdľu z ťahaného cesta.

Čo je na jablkovú štrúdľu z ťahaného cesta potrebné:

Postup prípravy jablkovej štrúdle krok po kroku

Jablkový závin, ľudovo z rakúskej nemčiny jablková štrúdľa (Strudel, vír, pretože bola pôvodne zatáčaná do špirálovitého tvaru), je múčnik, ktorý stojí na pomedzí medzi pekárskym a cukrárskym spôsobom. Jablková štrúdľa nie je nijako prehnane drahá na urobenie, len jej príprava je prácna a vyžaduje určitú skúsenosť. Tú možno získať len praxou, takže začneme.

Na ťahanú jablkovú štrúdľu si urobíme cesto z 300 gramov hladkej múky, štipky soli, 125 mililitrov vlažnej vody s jedným rozšľahaným vajcom, čajovou lyžičkou octu a lyžicou oleja. Múku pripravíme na dosku, urobíme v nej jamku a do jamky zvoľna lejeme vlažnú tekutinu, ktorú nožom zapracujeme do múky.

recept na jablkovú štrúdľuKeď je všetka voda v múke a cesto už zhustlo, začneme pracovať oboma rukami – roztlačíme, zhrnieme do bochníku, roztlačíme, zhrnieme do bochníku, a tak tak ďalej, kým nie je cesto pružné, hladké, jednoliate, netvoria sa na ňom šupiny a nelepí sa na ruky ani na dosku.

Na sporák dáme do menšieho kastrólika variť vodu. Z cesta vytvoríme bochník, ktorý podsypeme hladkou múkou.

Vriacu vodu z kastrólika vylejeme, kastrólik rýchlo vytrieme do sucha a preklopíme ho na cesto. Pod nahriatym kastrólikom bude cesto pol hodiny odpočívať.

Pripravíme si náplň

Asi 100 gramov strúhankyy opražíme na lyžici masla. Strúhanku miešame, aby sa nepripálila. Asi kilogram jabĺk ošúpeme a nastrúhame (strúhame celé jablko dookola, takže zostane len ostrúhané jadro). Rozpustíme si 100 gramov masla.

Pripravíme si balíček hrozienok, prípadne olúpeme vlašské orechy a zmiešame asi 80 gramov práškového cukru so škoricou.

Na dosku položíme čistú hladkú utierku. Cesto si rozdelíme na dva diely. Jeden diel položíme na stred utierky a valčekom rozvaľkáme asi na steblo hrubé cesto, pokiaľ možno do obdĺžnikového tvaru. Potom začneme cesto opatrne vyťahovať – ​​od stredu ku krajom a potom okraje do šírky, aby bolo cesto po celej ploche rovnako tenké. Placka sa nám nesmie pretrhnúť, čo sa ľahko stane, keď máme dlhé nechty. Alebo keď vsunieme ruky pod placku a vyťahujeme ju v podstate váhou cesta. Tento spôsob je pre niekoho jednoduchší.

pecena strudlaTenkú placku pokvapkáme rozpusteným maslom a posypeme strúhankou, ale asi osem centimetrov pri dlhšom vzdialenejšom okraji necháme voľných. Na strúhanku rovnomerne poukladáme jablká, zasypeme cukrom, hrozienkami a prípadne orechami.

Závin stáčame po dlhšej strane pomocou utierky. Cesto môžeme po zabalenej strane pomazávať maslom, bude potom krehkejšie. Voľný neposypaný okraj zľahka pritlačíme k roláde.

Voľné konce uzavrieme tiež opatrným stlačením. Pomocou utierky prenesieme jablkovú štrúdľu na pomastený plech. Postup opakujeme aj s druhou polovicou cesta.

Pečenie jablkovej štrúdle

Obe jablkové štrúdle potrieme maslom a pečieme asi pol hodiny vo vopred vyhriatej rúre. Teplotu pri pečení znížime na 150 až 180 stupňov, viac nie, aby sa jablková štrúdľa nepripálila, ale rovnomerne prepiekla. Počas pečenia asi dvakrát potrieme mliekom a pokvapkáme maslom.

Ešte horúcu jablkovú štrúdľu posypeme práškovým cukrom zmiešaným s vanilkovým. Necháme úplne vychladnúť, a až potom ostrým nožom alebo pílkou režeme porcie. Ak chceme jablkovú štrúdľu podávať obzvlášť slávnostným spôsobom, môžeme porcie prizdobiť pravou šľahanou mierne osladenou smotanou (šľahačkou).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button