Úvod / Domácnosť / Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

vetvičky na stole a návod na vianočné stolovanieVianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. Ku všeobecnému súladu týchto krásnych sviatkov patria dekorácie – aranžmán stola a slávnostne prestretý stôl. Vianočné stolovanie na tieto sviatky je takmer dominantou všetkého diania, všetko je sviatočné, stôl je krásne prestretý. Veď taká príprava, nakupovanie, varenie a pečenie vyžadovali dosť invencie a snaženia sa, aby sme si práve teraz, v čase vianočnom, v pohode a pokoji všetky tie dobrôtky užili a vychutnali. Na vianočnom aranžmán na stole si teda radi dávame záležať. Prečítajte si článok ako na vianočné stolovanie.


Vianočná dekorácia, vianočné stolovanie a aranžmán stola

stolovanieOzdobíme stôl vianočnou dekoráciou, ktorá vydrží po celý čas Vianoc. Návodov na aranžmá je veľa, ak si nie sme istí s našou kreativitou, nie je až tak podstatná.

Jednoduché vianočné aranžmány zvládne každý. Stačí vetvička ihličia s niekoľkými prírodnými ozdôbkami – šišky, jarabiny, bukvica, plátky citróna alebo pomaranča, šnúrky.

Pôsobivá je lodička zo stromovej kôry, v ktorej môže byť jemné aranžmá zasadené. Je osvedčené voliť nižšie dekorácie a malé (nízke) vázy, ktoré neprekážajú vo výhľade a nepôsobia na stole rušivo. Priklonila by som sa k nejakej elegantnej živej kvetine vo váze, trebárs biele ľalie.

Nevolíme vysoké kvety, napríklad ruže, ani také, ktoré majú výraznú vôňu a pri jedle by mohli byť nežiaduce.


Obrúsky na stole

aranžmán na stoleZákladom je samozrejme sviatočný obrus. Na neho naaranžujeme obrúsky. Nemusíte ich upratovať, môžu tam zostať niekoľko dní. Najlepšie vyzerajú látkové, ladené do jedného tónu s celkovou estetikou stolovej dekorácie.

Papierové obrúsky použijeme pri stolovaní tiež k praktickému využitiu, zato látkové nám väčšinou poslúžia ako aranžmán stola. Buďme kreatívni, dajú sa zložiť tak, aby splnili vynikajúci estetický zámer.

Bez vianočnej sviečky nie


Na sviatočne prestretý vianočný stôl patrí sviečka alebo svietnik. Horiaca sviečka pôsobí dôverne a vytvára intímne svetlo domova.

Sviečky vyberáme klasické v jednoduchých líniách a ladiacich farbách. Ale povedzme si, dlhé biele sviece sú neprekonateľné. Podľa typu stola zvolíme svietnik. Na rustikálny stôl sa bude hodiť svietnik štýlový, tepaný. K modernému stola by sa hodil svietnik dobový, moderný.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.