Recepty

Ako urobiť čučoriedkovú omáčku?

čučoriedková omáčkaRecept na čučoriedkovú omáčku. V dnešnom článku prinášame osvedčené recepty a tipy na využitie a zhotovenie čučoriedkovej omáčky. Čučoriedkovú omáčku môžete pripravovať celý rok, ak ste si v lete nejakým spôsobom uchovali čučoriedky, ako sa hovorí „na horšie časy“. Ako urobiť čučoriedkovú omáčku z čerstvých aj konzervovaných čučoriedok? A ako čučoriedkovou omáčku využívať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Čo budete potrebovať na čučoriedkovú omáčku:

  • čučoriedky
  • cukor
  • škrob
  • základné kuchynské vybavenie
  • v prírode kotlík alebo ešus

Čučoriedková omáčka sa používa na polievanie sladkých jedál. Pripravuje sa prevarením čučoriedok vo vode s cukrom a korením a k záveru je zahustená.

Všeobecne sa takto pripraveným ovocných omáčkam hovorí klevela či rozvar. Čučoriedková omáčka je v niektorých regiónoch nazývaná žahour.

Prečo práve čučoriedková omáčka?

omáčka z čučoriedokVýraz žahour vzbudzuje asociácie, že po tejto čučoriedkovej omáčke by mohla páliť záha. Naopak, čučoriedky sú silne zásadotvorné. Pri použití lekárom odporúčaného sladidlá namiesto cukru je čučoriedková omáčka vhodná pre diabetikov.

V čučoriedkach sú rastlinné inzulíny (glukoniny), ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Pretože sa čučoriedky zahusťujú najčastejšie škrobovou múčkou (zemiakovou alebo kukuričnou), môžu si na čučoriedkovej omáčke pochutnať aj celiaci s bezlepkovou diétou.

Nesmieme zabúdať ani na vlákninu, ktorá upravuje zápchu aj hnačku, pomáha vylučovať toxické látky z tela, znižovať hladinu cholesterolu a zároveň pôsobí pozitívne na pokožku, vlasy, nechty a prospieva štíhlej línii.

Čučoriedky obsahujú vitamíny A, E, C, B1, B2, B6, kyselinu listovú, z minerálov je to najmä vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, horčík a taktiež vysoké množstvá betakaroténu. Modrofialové sfarbenie je znak vysokého antioxidačného účinku.

Príprava čučoriedkovej omáčky krok za krokom

Príprava čučoriedkovej omáčky z čerstvých alebo mrazených čučoriedok

Pol kilogramu prebraných čučoriedok zalejte deci a pol vody alebo mlieka. Pridajte lyžicu masla, 50 gramov cukru alebo zodpovedajúce množstvo diabetického sladidla.

Môžete dochutiť trochou mletej škorice. Zvarte. V decilitri vody (alebo mlieka) rozmiešajte lyžičku škrobovej múčky a vlejte do čučoriedok. Nechajte prejsť varom a odstavte.

Čučoriedková omáčka z čučoriedkového džemu

Malý pohárik (0,2 liter) čučoriedkového džemu rozrieďte s deci a pol vody. Dajte variť. V deci vody rozmiešajte lyžičku škrobu, vlejte do rozvaru z čučoriedkového džemu a dôkladne prevarte.

Odstavte a do čučoriedkovej omáčky zamiešajte dve poctivé lyžice kyslej smotany. Môžete dochutiť vanilkou alebo škoricou, pre dospelých môžete čučoriedkovú omáčku prichutiť lyžicou rumu.

Čučoriedková omáčka zo sterilizovaných čučoriedok

Čučoriedky (nakladajú sa väčšinou bez vody, len vo vlastnej šťave) prevarte s trochou pridanej vody alebo mlieka. Podľa toho, či boli zavarené s cukrom alebo bez cukru je doslaďte.

Zahustite škrobom rozmiešaným vo vode alebo mlieku. Môžete pridať smotanu.

Studená čučoriedková omáčka

recept na čučoriedkovú omáčkuČučoriedky čiastočne roztlačte s cukrom (zlaďte podľa chuti a podľa množstva čučoriedok) a s vanilínovým cukrom.

Do čučoriedkovej kaše vmiešajte kyslú smotanu alebo 100 gramov tučného tvarohu zriedeného decilitrom mlieka (na lievance a do palaciniek tvaroh nerieďte mliekom).

Na čo sa najčastejšie čučoriedková omáčka používa?

Čučoriedkovou omáčkou prelievajte: kysnuté, tvarohové a krupicové sladké knedle uvarené bez náplne, obilninové kaše, sladké nákypy, pudingy, trhance, sladké zvitky, lievance, palacinky, vyprážané dolky a sladké omelety.

Tipy

Žahour sa s obľubou varí deťom v táboroch. V poľných podmienkach sa ale škrob nepridáva, často krát ani cukor nie. Deťom k spokojnosti zvyčajne stačí len čučoriedky ohriať a vyúdiť nad ohníkom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button