Chudnutie

Bezlepková diéta: Zdravšie a lepšie bez lepku

ÚVOD: Potraviny bez lepku

zdravšie a lepšie bez lepkuBezlepkové potraviny delíme na dve skupiny, a to na potraviny prirodzene bezlepkové a bezlepkové potraviny. Zatiaľ čo sa prirodzene bezlepkové potraviny skladajú iba zo surovín neobsahujúcich obilniny a hodnota lepku vo finálnom výrobku neprevyšuje 1 mg na 100 g sušiny, bezlepkové potraviny môžu obsahovať zložky z pšenice, raže, jačmeňa, ovsa alebo špaldy, avšak hodnota gluténu vo finálnej potravine nesmie prevýšiť 10 mg na 100 g sušiny.

Bezlepková diéta: Zdravšie a lepšie bez lepku

U nealkoholických nápojov (ako sú napríklad džúsy) je situácia podobná, kedy lepku nesmie byť viac ako 10 mg na 100 ml tekutiny. Dodržiavanie právnych predpisov súvisiacich s problematikou bezlepkových potravín a ich označovaním u výrobcov sa u nás zaoberá Štátna veterinárna a potravinová správa.

Možno si život bez pečiva či cestovín neviete ani predstaviť, a preto vás napadne nahradiť tradičné pekárenské produkty či cestoviny obsahujúce lepok bezlepkovú alternatívou. Je to dobré riešenie? Áno, aj nie.

V bezlepkových potravinách nie je žiadna veda

kukuričny a zemiakovy škrobJednoducho sa pšeničná múka nahradí kukuričným, zemiakovým, ryžovým či maniokovým škrobom. Hoci napríklad bezlepkové pečivo nespúšťa rovnaké imunitné a neurologické reakcie, ako pšenica, aj tak naďalej dochádza ku glukózo-inzulínovej reakcii, v dôsledku ktorej sa priberá.

  • Ak teda plánujete stratiť nejaké to kilo tým, že zo svojej stravy vylúčite lepok, rozhodne nesiahajte po bezlepkovej alternatíve v podobe pečiva, lebo škroby nahradzujúce pšeničnú múku dvíhajú krvný cukor dokonca ešte viac.

Komerčné bezlepkové produkty navyše obsahujú škroby, emulgátory a iné prímesi, takže nie je radno to s nimi príliš preháňať. Ak sa vám podarí vysadiť potraviny zvyšujúce krvný cukor a spúšťajúce inzulínové reakcie, zakrátko sa vám tým podarí zrušiť cyklus hladu a krátkodobej nasýtenosti. Nebudete potrebovať jesť ani toľko, ako ste boli zvyknutý.

Prečo však niečím nahradzovať pšeničnú múku, keď sa dajú pokrmy hodné kráľovského stola pripraviť z prirodzene bezlepkových potravín? Fantázii sa medze nekladú, Osloboďte sa raz a vždy od pekárskych produktov a vyskúšajte potraviny ako je sója, proso, pšeno, pohánka, ryža, zemiaky, strukoviny či amarant.

Bezlepkové pečivo

Ak sa však pečiva zubami nechtami držíte, potom vám nezostáva nič iné, než investovať do ani nie relatívne drahého bezlepkového pečiva či múky, ktoré si v dnešnej dobe môžete kúpiť už v rade obchodov, a to nielen v tých so zameraním na zdravú stravu ale aj cez internet a za oveľa lepšie ceny.

rôzne druhy bezlepkovej múkyBezlepkové pečivo si môžete zakúpiť už hotové, alebo si ho upiecť sami doma.

Zakúpiť môžete už pripravenú zmes, z ktorej podľa návodu pečivo upečiete, alebo môžete zvoliť o niečo lacnejší variant, kedy si kúpite rôzne druhy bezlepkovej múky (môžete samozrejme kúpiť len jeden druh, ale chlieb z viacerých druhov múky má zaujímavejšie chuť) a chlieb si upečiete sami podľa osvedčených receptov, ktorých je na internete naozaj veľa.

Pečenie bezlepkového pečiva znamená, najmä pre začiatočníkov, veľké dobrodružstvo, chce to skúšať, skúšať a skúšať, kým si nenájdete ten svoj „top“ osvedčený recept.

nerezova pekaren chleba
Pekáreň Concept

Prácu vám môžu uľahčiť rôzni kuchynskí pomocníci, pre názornú ukážku volím jeden, ktorý ma zvlášť zaujal, nebojím sa povedať, že priamo očaril. V podstate ide o typickú nerezovú domácu pekáreň českej značky Concept. Vie takmer všetko.

Okrem pečenia rôznych druhov chleba (pšeničný, ražný, celozrnný, francúzsky, sladký, bezlepkový) je možné pekáreň Concept využiť aj na prípravu ciest na ďalšie použitie napríklad na kysnuté koláče, rožky, múčniky, cestoviny, rezance, na výrobu džemov, zaváranín a kompótov.

V pekárni upečiete aj 4 ks typických francúzskych bagiet.

Cena tohoto prístroja v tomto prípade zvládnuteľná. Jeho užívatelia si ho v diskusiách nemôžu vynachváliť. Dokáže pripraviť veľmi zdravé jedlá, má v sebe zabudovanú kuchárku, takže stačí len stlačiť „čudlík“ a už to ide.

Concept vám bez problémov upečie domáci bezlepkový chlieb. Má tiež napríklad regulovaný ohrev, čo najmä bezlepkári z radov vitariánov veľmi ocenia. Nevie ale bohužiaľ odšťavovať, zato na trhu sú k dostaniu odšťavovače, ktoré mimo šťavy, zvládajú veľmi zdatne aj mlieť, urobiť zmrzlinu či cestoviny – všetko samozrejme bezlepkové.

Bezlepková múka z odpadu kávy

Dužina a škrupiny kávových zŕn už nebudú nikdy viac považované za odpad hodný skládok či ako biopalivo. Namiesto toho si nájdu azda už v tomto roku cestu na predajné pulty. Hoci je slovo „odpad“ trochu odstrašujúceho charakteru, nenechajte sa zmiasť, zatiaľ ide iba o pracovný názov.

kávové zrnáTento zázrak nechutí ako káva, hoci by ste to najskôr čakali. Chuťovo pripomína sladké sušené ovocie a ani s obsahom kofeínu to nie je až tak horúce.

Museli by ste zjesť naraz aspoň 16 plátkov chleba s obsahom 20% kávovej múky, aby sa toto množstvo kofeínu vyrovnalo jednej šálke kávy.

Múka obsahuje 55% vlákniny – teda päťkrát viac vlákniny ako akákoľvek celozrnná múka, má trikrát viac bielkovín na gram než kel či trikrát viac železa ako špenát.

A akého ,,fiškusa,, vlastne táto idea napadla? Nuž, človeka kávy znalého a skúsenosťami v kávovom priemysle tesaného – Daniela Belliveaua, niekdajšieho technického riaditeľa najväčšieho reťazca kaviarní na svete a výrobcu kávy Starbucks. Káva a 10 vecí, ktoré ste o nej nevedeli.

Zdravie je živé

raw foodZrejme ste už možno niečo počuli o živej strave, čiže raw food, teda o konzumácii potravín, ktoré neprešli tepelnou úpravou.

Zvyčajne sa jedná o ovocie, zeleninu, strukoviny (ktoré je nutné nechať naklíčiť), orechy (ktoré je vhodné namočiť) alebo tiež napríklad o pohánku, ktorá sa odporúča konzumovať aj s klíčkami.

Českú republiku aj Slovensko tento fenomén už zasiahol a na sociálnych sieťach vznikajú rôzne skupiny združujúcej vyznávačov tohto kultu.

Živá strava je, jednoducho povedané, plná života, čiže enzýmov, ktoré sa však ničia pri teplote vyššej ako 45 ° C. Z tohto dôvodu vitariáni, ako sa vyznávačom raw food hovorí, používajú sporáky či mikrovlnnej rúry akurát tak na uskladnenie, riadu či ovocia a zeleniny.

Čo je však na raw food najlepšie?

Ide o úplne bezlepkovú alternatívu stravovania. Hoci sa vám môže zdať konzumácia surového ovocia a zeleniny trochu fádna a nudná, opak je pravdou. Fantázii sa tu medze nekladú a behom pár minút zvládnete pripraviť, chuťovým bunkám aj oku lahodiace torty plné vitamínov a minerálov, napríklad s orechovo-datľovými korpusmi a kakaovú polevou zo zrelého avokáda.

sušička ovocia
Sušička ovocia

Z kešu orechov si dokážete pripraviť raw majonézu, bezkonkurenčná je napríklad avokádová guacamole alebo chlieb z rôznych druhov semienok (ktoré ale musíte usušiť, je teda nevyhnutná buď sušička ovocia alebo sparný letný deň).

Hoci trendom raw food je čo možno najužší návrat k prírode, čo je veľmi chválihodné, každý by sa mal stravovať tak, ako mu vyhovuje najviac.

Ak teda máte chuť na teplú tekvicovú polievku, uvarte si ju, aj keď vám nie je po chuti pripravená podľa princípov raw food.

Alkoholické bezlepkové nápoje

Existuje diskusia, či celiakov ohrozuje alkohol na zdraví viac, než zdravých jedincov. Veľké množstvo alkoholu nerobí dobre ako osobám nepotýkajúcich sa s celiakiou, tak tým ktorým do života celiakia a lepok zasahuje.

Pivo

pivo ako elixir zdraviaKlasické pivo nie je príliš vhodné, môže totiž obsahovať pozostatky lepku. Milovníci piva, nezúfajte.

Už ste počuli o bezlepkovom pive Celia vyrábané žateckým pivovarom. Jedná sa o 11% svetlý ležiak s obsahom lepku menej ako 0,5 mg / 100 ml a s obsahom alkoholu len 4,5%, skvelá správa, všakže?

Celia nesie znaky typického českého ležiaka – bohatá biela pena, zlatistá farba, príjemná pivná vôňa a harmónia chutí, kedy spočiatku cítite sladkosť a potom vytúženú horkosť. Na internete som však zaznamenala, že Celia môže niekomu spôsobovať problémy.

Existujú aj iné bezlepková piva, napríklad holandské Mongozo, ktoré je osobitne citlivými jedincami znášané lepšie. Pitie piva pri chudnutí: ako to naozaj je?

Víno

červené víno a upchatie cievVíno je prirodzene bezlepkový produkt, rovnako tak šampanské a ostatné perlivé vína. Avšak kvôli obsahu siričitanov, ktoré víno konzervujú, nemusí niekto vína znášať, bez ohľadu na to, či sa jedná o celiatika alebo nie.

Grappa (veľmi silné destilované víno) tiež neobsahuje lepok, ale možno až príliš alkoholu.

Destiláty

Niektoré destiláty môžu lepok obsahovať, a to predovšetkým v prípadoch, keď sú dofarbované. Destiláty, ako je napríklad koňak, teqiula, whisky či vodka lepok neobsahujú.

Celé je to veľmi jednoduché

prekyslenie organizmuStačí len vysadiť pšenicu a pôjde to samo – ubudne výkyvov krvného cukru, žiadna vlčia chuť do jedla, budete len pociťovať potrebu živín, zníži sa príjem kalórií a tuk sa rozpustí v tele už žiadne bruško.

Nezabudnite svoj jedálniček obohatiť o surovú zeleninu a ovocie, teda o zásadité potraviny, ktoré by svojím podielom na vašej strave mali predčiť potraviny kyslé, čo sú potraviny ako napríklad pečivo, mäsové výrobky a pod.

Za každú cenu bojujte proti prekysleniu organizmu konzumáciou ovocia a zeleniny, pretože telo samo sa silou mocou snaží o udržanie normálneho pH, a to aj pokojne za cenu čiastočnej sebadeštrukcie, kedy je ochotné obetovať aj zdravie kostí, aby zachovalo pH v norme, teda na hodnote 7,4.

Počúvajte svoje telo a vaše telo bude načúvať vám. Ak je lepok vaším úhlavným nepriateľom, nezúfajte si, nie je priateľom nikoho, to len vy stojíte v tomto boji v prvej lajne. Množstvo ostatných ľudí sa ho dobrovoľne vzdalo, hoci v zásade ani nemuseli. Život bez lepku je lepší, a tiež sa tak cítite, život ako by vás viac bavil.

Zmysel života totiž nie je v jedle a kto ho v ňom predsa len hľadá, pravdepodobne ho nikdy nenájde.

Vedeli ste o celiákií že …

  • Výskyt celiakie sa počas druhej svetovej vojny povážlivo znížil v dôsledku nedostatku chleba, avšak po skončení vojny opäť stúpol.
  • 17. mája sa oslavuje Medzinárodný deň celiakie.
  • Americký národný deň celiakie bol stanovený na 13. septembra. V tento deň je v USA šírené všeobecné povedomie o celiakii.
  • Dokonca niečo tak maličkého, ako je kúsok rožka, môže osobe, zvlášť citlivej na lepok, veľmi poškodiť čreva – toto je dôvod, prečo je kontaminácia rôznych druhov jedál lepkom tak dôležitá.
  • celiatik testAk má len jeden človek v rodine celiakiu, zvlášť potom ak ide o príbuzného prvého stupňa (rodičia, súrodenci, či deti), mali by ste bezpodmienečne podstúpiť testy na celiakiu. Takýto test na celiakiu a neznášanlivosť lepku sa dá cez internet kúpiť za 12 €.
  • ajbližší príbuzní celiatikov by sa mali nechať testovať na celiakiu každé 3 až 4 roky, pretože celiakia sa môže vyvinúť kedykoľvek.
  • Mnoho ľudí sa domnieva, že lepok sa nachádza iba v jedle. Avšak, nie je tomu tak. Používa sa na výrobu mnohých produktov, ako sú napríklad lieky, vitamíny, kozmetika a iné.
  • Deti, ktorým bol do jedálnička zavedený lepok už v prvých troch mesiacoch života, sú vystavené až päťkrát vyššiemu riziku vzniku celiakie.
  • Celiakia sa najčastejšie vyskytuje v Írsku.
  • Lepidlo na poštových známkach a obálkach môže obsahovať glutén.
  • Minimálne tri milióny Američanov trpia celiakiou.
  • Hoci celiakia a alergie na pšenicu sú dve rozdielne ochorenia, mnoho ľudí ich nesprávne zamieňa či dokonca spája. Ľudia s alergiou na pšenicu môžu, na rozdiel od celiatikov, konzumovať raž a jačmeň, ale celiatici nie.
  • Hoci je whiskey vyrábaná z pšenice, jačmeňa či raža, tento nápoj neobsahuje lepok, lebo procesom destilácie dochádza k jeho odstráneniu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button