Recepty

Ako upiecť čokoládového baránka?

čokoládový baránokRecept na čokoládového baránka na Veľkú noc. Baránok patrí medzi obradné jedlá, ktoré sa dávajú svätiť v kostole. Baránok je v kresťanstve symbol. Predstavuje Ježiša Krista ako Vykupiteľa, ktorý sníma hriechy sveta. Zvyk, podávať baránka na Veľkonočný pondelok, je veľmi starý, je o ňom zmienka dokonca v Biblii. Predtým sa obetoval naozaj mladý baránok, ale nie každý si mohol dovoliť mäso. Chudobnejší ľudia preto začali piecť baránka z cesta a tento zvyk sa zachoval dodnes. Ešte dnes nájdete množstvo domácností, kde sa tento zvyk zachováva a dodržiava. Dnes baránka pečieme predovšetkým z piškótového, treného alebo tvarohového cesta v špeciálnej forme v tvare barančeka. Dnes si urobíme nezvyčajnú variantu – čokoládového baránka.

Čo budete potrebovať na čokoládového baránka:

  • 60 g masla alebo Hery
  • 2 žĺtky
  • 130 g krupicového cukru
  • 50 g kvalitného kakaa
  • 140 g polohrubej múky
  • 1,5 dl mlieka
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 80 g mletých orechov
  • sneh z dvoch bielkov
  • podľa uváženia 30 g hrozienok namočených v rume.

Postup prípravy čokoládového baránka krok za krokom

Príprava cesta na čokoládového baránka

recept na čokoládového baránkaNajprv si pripravte cesto na baránka. Vaječné žĺtky vymiešajte v miske s cukrom do peny, pridajte zmäknutý tuk a znovu vymiešajte.

Do vymiešaného základu pridajte plnotučný kakaový prášok, mleté ​​orechy, mlieko a múku zmiešanú s polovicou prášku do pečiva.

Všetko dohromady premiešajte vareškou alebo elektrickými šľahacími metličkami na elektrickom robote.

Nakoniec ušľahajte tuhý sneh z bielkov a pridajte do pripravenej zmesi v miske. To či máte sneh dokonale tuhý spoznáte podľa toho, že ak nádobu prevrátite hore dnom, sneh ostane na mieste. Ľahko obracajte a vmiešavajte sneh do cesta.

Príprava formy na pečenie

Štetcom alebo maslovačkou vymažte formu na baránka stuženým tukom. Nedávajte príliš veľkú vrstvu tuku, aby bol vidieť reliéf formy.

Najlepšie je nechať formu v chlade a potom vymazávať, pretože tuk na studenú formu rýchlo priľne v tenkej vrstve. Potom formu vysypte hrubou múkou.

Pečenie čokoládového baránka

V ďalšom kroku pripravené cesto nalejte do formy na pečenie, najlepšie do roviny s okrajom, priklopte druhou časťou formy a dajte do vopred vyhriatej rúry piecť.

Ako čokoládového baránka najlepšie piecť

Múčnik pečte zvoľna na spodnom rošte pri teplote 170 ° C. Baránok sa pečie v závislosti od nastavenia rúry asi 45-60 minút.

Po 40 minútach opatrne odstráňte horný diel formy a podľa potreby baránka dopečte. Po vybratí z rúry nechajte baránka nejakú dobu chladnúť, až potom ho vyklepnite z formy.

Pred vyklopením môžete príborovým nožom po obvode uvoľniť cesto od okrajov.

Máte hotovo!

veľkonočný baránokHotového baránka nechajte vychladnúť na kuchynskej mriežke a potom dozdobte.

Oči urobte z hrozienok, dajte mu mašľu alebo zvonček na krk a polejte polevou alebo pocukrujte. Ja osobne zdobím baránka tak, že ho poprášim práškovým cukrom, okolo krku uviažem mašľu a očičká spravím z hrozienok alebo mandlí.

Ozdoba je výlučne na vás a vašom vkuse a fantázií. Myslite však na to, že je to symbol Veľkej noci, preto sa snažte spraviť zdobenie strohejšie.

Tip

Množstvo surovín v recepte je na malú formu. Na väčšie si znásobte množstvo. Keď vám cesto zostane, upečte ho v iných malých formičkách alebo ho rozprestrite na plech a po upečení stočte do rolády.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button