Ako urobiť chuťovo vyváženú paradajkovú polievku?
Paradajková polievka, niekedy tiež nazývaná polievkou rajskou, patrí k tým trochu svojráznym pokrmom, ktoré každý „nemusí“. Aj mnohí dospelí si pamätajú, ako im paradajková polievka v školskej jedálni „narastala“ na tanieri. Urobiť paradajkovú polievku síce nie je ťažké, ale napriek tomu je potrebné na jej prípravu sa trochu viac sústrediť. Ako správne urobiť paradajkovú polievku, aby bola dobrá a chuťovo vyvážená?
Čo je na chuťovo vyváženú paradajkovú polievku potrebné:
- paradajky a ďalšie prísady podľa návodu
- kuchynské vybavenie a zariadenie
Postup prípravy paradajkovej polievky krok za krokom
Paradajková polievka má sladkokyslú chuť a krémovitú konzistenciu. Zvyčajne sa zavára drobnými cestovinami, domácim strúhaním z vaječného cesta, haluškami alebo niekedy aj uvarenou ryžou.
Paradajková polievka je pomerne sýta, preto ju podávame k ľahšiemu hlavnému chodu, prípadne ako menšie samostatné jedlo.
Aké paradajky použiť?
Paradajkovú polievku môžeme urobiť z čerstvých paradajok alebo z paradajkového pretlaku. Príprava z paradajkového pretlaku je jednoduchšia, rýchlejšia a nie je závislá na ročnej dobe a cene paradajok. Polievka z čerstvých paradajok je z nutričného hľadiska hodnotnejšia, je svieža na chuť a my máme istotu, že neobsahuje žiadne konzervanty.
Pri varení rajskej polievky sa radšej držíme tradičných zvyklostí, najmä čo sa týka korenia. Chuť paradajkovej polievke dodáva cibuľa, bobkový list, nové korenie a tymián (prípadne bazalka), soľ, cukor a prípadne aj trocha citrónovej šťavy alebo octu. Polievku mierne zahustí zápražka pripravená na masle alebo na dobrom oleji. Pri použití týchto ingrediencií nie je potrebné pridávať žiadne priemyselne pripravené polievková dochucovadlá.
Na dvoch lyžiciach masla alebo dobrého oleja speníme nadrobno nakrájanú cibuľku. Zasypeme ju dvoma polievkovými lyžicami hladkej alebo polohrubej múky a za stáleho miešania pripravíme zlatistú cibuľovú zápražku. Opatrne ju zalejeme pol litrom vody a rozmiešame.
Na rad prichádzajú paradajky
Do základu zo zápražky pridáme štyri olúpané a rozsekané paradajky, jeden bobkový list, štipku tymiánu, tri guľôčky nového korenia a pol lyžičky soli. Paradajky krátko prevaríme, obvykle stačí desať minút. Pri varení zmes niekoľkokrát premiešame, aby sa nepripálila.
Hrniec s rozvarenými paradajkami odstavíme z platne. Vyberieme bobkový list a nové korenie. Ak máme ručný mixér, zmes v hrnci dôkladne rozmixujeme. Pri použití ručného mixéra treba dať pozor, kvapky horúcich paradajok môžu opariť. Môžeme použiť aj veľký mixér alebo zmes môžeme prepasírovať cez husté ostré sito.
Rozmixovanú hladkú kašu z rozvarených paradajok a zápražky zriedime do takej hustoty, akú máme radi u rajskej polievky a privedieme k varu. Počítame s tým, že varom paradajková polievka ešte zhustne. Polievku ochutnáme a podľa potreby pridáme soľ, cukor, ak sú paradajky málo kyslé tak aj trochu citrónovej šťavy alebo octu.
V inom hrnčeku zvlášť uvaríme cestovinovú zátrepku alebo halušky. Scedíme ich a vložíme do hotovej paradajkovej polievky. Cestoviny by sme síce mohli zavárať priamo do polievky, ale pretože je značne koncentrovaná, cestoviny sa v nej varia dlhšie a viac hrozí pripáleniu polievky. Je to však len otázkou zvyku, výsledok je rovnaký. Alebo môžeme do hotovej polievky vložiť trochu (zvyšnej) uvarenej ryže, ktorú už len prehrejeme.
Paradajkovú polievku môžeme pri podávaní posypať čerstvými natrhanými lístkami bazalky. Niekde je zvykom pridávať do porcií paradajkovej polievky trochu sladkej alebo kyslej smotany.
Tipy ako vylepšiť polievku z paradajok
Pri použití paradajkového pretlaku vysypeme obsah konzervy na cibuľovú zápražku a prevaríme s korením, ktoré v závere z polievky vyberieme. Pretlak výrobný postup značne urýchli, ale čerstvá zelenina je z výživového hľadiska hodnotnejšia, a bez konzervantov.