Ako správne naložiť mäso na grilovanie?
Doba letných grilovačiek sa rýchlo blíži a všetkým milovníkom dobrého jedla a pitia sa už zbiehajú sliny. Dobre prepečené, ale nevysušené mäsko, grilovaná zelenina, domáce pečivo a zeleninové šaláty. To všetko patrí k tej pravej letnej pohode s priateľmi a rodinou. Určite už listujete kuchárkou a hľadáte recepty na tie najchutnejšie grilované pochúťky. A viete, ako správne naložiť mäso na grilovanie?
Základom pri grilovaní je dobré mäso!
K tomu, aby bol výsledok grilovania naozaj chutný, je dobré mať kvalitné mäso. Keď si kúpite mäso od mäsiara, ktorého poznáte a máte s ním dobré skúsenosti, je to niečo iné, než keď si zaobstaráte vákuovo balené zo supermarketu. Aj keď sú dnes podmienky trochu lepšie, často neviete, ako je mäso staré a od koho je.
Vákuovo balené mäso je často napustené vodou a keď ho potom hodíte na gril, púšťa vodu. Môže byť aj trochu nepríjemne cítiť. Preto dajte prednosť mäsu čerstvému, ktoré si sami vyberiete a má istý pôvod.
Presolené a silno korenené!
Väčšina Slovákov je dnes zvyknutá mäso veľmi presoliť, posypať výdatne grilovacím korením, preložiť mäso krúžkami cibule, plátkami cesnaku a všetko ponoriť do oleja na niekoľko dní. A potom ugrilovať tak trochu „do čierna“. Je to ale takto správne?
V modernom grilovaní sa upúšťa od namáčania mäsa v oleji niekoľko dní. Odporúča sa skôr kratšie marinovanie. Navyše olej kvapkajúci z mäsa do grilu vyrába karcinogénne látky.
Ako mäso naložiť?
Môžeme marinovať zmesou suchého korenia. Túto zmes si pripravte sami, ale pamätajte, že menej je niekedy viac, preto sa pokúste nemiešať viac ako tri druhy korenia.
Tento spôsob je jednoduchý a navyše mäso v takej zmesi je čoskoro pripravené na grilovanie. Kuraciemu mäsu stačí v tejto zmesi 20 minút, primerane veľkému stejku tak pol hodiny.
Obsah marinády?
Do marinád vždy patrí niečo kyslé, buď horčica alebo citrónová šťava. Kyseliny obsiahnuté v týchto potravinách mäso urobia krehkejším. Marinády nemusí byť veľa, stačí mäso zľahka potrieť a nechať naložené.
Pri kuracom mäse stačí hodina, u väčšieho kusa bravčového mäsa maximálne 6 hodín.
Môžete použiť aj bylinkový olej a nakrátko do neho mäso naložiť.
Čomu pri nakladaní mäsa venovať pozornosť?
- Mäso soľte až tesne pred grilovaním. Soľ z mäsa vytiahne vodu a preto nenakladajte osolené mäso.
- Koreňte, ale s mierou. Keď použijete priveľa korenia, prebijete chuť a vôňu mäsa.
- Mäso po vybratí z marinády dobre osušte papierovou utierkou, osoľte a okoreňte.
- Nikdy mäso neotáčajte a neprepichávajte vidličkou! Odtiekla by z mäsa šťava. Pomôžte si kvalitnou obracačkou či kliešťami.
- Nekrájajte mäso príliš natenko. Z tenkých plátkov rýchlo vytečie šťava a je potom suché.
- Mäso krájajte dostatočne vysoko a nenaklepávajte, iba ho päsťou natlčte.
- Nenechávajte na mäse kúsky cibule či cesnaku, ľahko sa totiž spália na uhoľ.
Vyskúšajte pikantné kuracie paličky!
Čo budete potrebovať na pikantné kuracie paličky
- 8 – 12 kuracích paličiek
- 3 lyžice oleja
- 1 lyžica medu
- 1 lyžica worchestrovej omáčky
- 1 lyžica citrónovej šťavy
- ½ lyžičky chilli
- 1 lyžica nasekaného pamajoránu, mleté čierne korenie, soľ
Umyté a osušené kuracie paličky potrieme rovnomerne zo všetkých strán zmesou oleja, medu, worchester, citrónovej šťavy, oregana a chilli. A necháme v chlade asi hodinu odležať.
Mäso po vybratí okoreníme a osolíme a pomaly ich ogrilujemee asi 10 minút z každej strany za občasného potierania zvyšnou zmesou. Podávajte s čerstvou zeleninou a chlebovými plackami.
Hovorí sa, že marinovanie v tukových marinádach je už out. Dobrá marináda však nikdy nie zlá 🙂 Ale kto rozširuje obzory, mal by zacieliť na problematiku suchého marinovania.