Záhrada

Ako vybudovať záhradné jazierko?

jazierko na zahradeZáhradné jazierko môže byť peknou dekoráciou skrášľujúcou vašu záhradu. Záhradné jazierko môže tiež slúžiť ako prírodná alternatíva kúpacieho bazénu. Záleží čisto len na vás, na aké účely chcete záhradné jazierko vybudovať. Užitočné rady, ako pri stavbe záhradného jazierka postupovať, obsahujú nasledujúce riadky.

Postup ako vybudovať záhradné jazierko

Umiestnenie záhradného jazierka

Záhradné jazierko môžete vybudovať na vašom pozemku takmer kdekoľvek. Odporúčame jazierko umiestniť tam, kde nie je ani príliš tieň a nesvieti po celý deň slnko. Optimálny je kompromis.

V priebehu dňa by malo na záhradné jazierko svietiť slnko aspoň niekoľko hodín.

Veľkosť jazierka

kvalita vody v záhradom jazierkuUjasnite si, aké veľké by malo vaše záhradné jazierko byť a túto svoju predstavu prispôsobte kapacite vášho pozemku. Je dobré, aby ste poznali orientáciu svojho pozemku a tej prispôsobili umiestnenie záhradného jazierka.

Ďalším východiskovým údajom je hĺbka jazierka. Hĺbku jazierka ovplyvňuje výber rastlín, ktoré budú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Existuje veľa vodných rastlín, ktoré môžete vo svojom záhradnom jazierku pestovať, každá z nich má však rozličné požiadavky, ktoré ovplyvňujú ich rast.

Konečný nákres vášho záhradného jazierka by mal obsahovať:

  • polohu jazierka
  • tvar jazierka
  • hĺbku jazierka
  • hĺbku pobrežných zón

Zemné práce

Záhradné jazierko si môžete vybudovať svojpomocne, ale budete potrebovať na určité úkony odborný dozor. Jedným zo spomínaných úkonov sú napríklad zemné práce.

Podľa situačného nákresu si starostlivo vyznačte tvar a polohu budúceho jazierka. Pomocou techniky môžete začať s hĺbením výkopu pre budúce jazierko. Pri hĺbení výkopu niekoľkokrát skontrolujte a premerajte, či výkop zodpovedá rozmerom budúceho jazierka.

Usporiadanie brehov jazierka musí byť stupňovité. Jeho brehy nemôžu byť prudké.

zahradny rybnikAkonáhle pomocou techniky dokončíte hrubé výkopové práce, je potrebné, aby ste steny a dno výkopu dočistili a uhladili – najlepšie pomocou rýľa. Všetky ostré hrany zaoblite. Týmto spôsobom uľahčíte položenie fólie.

Upravený výkop pokryte aspoň 5 cm vrstvou jemného piesku.

Po položení piesku pokryte výkop geo-textíliou. Odporúčaná gramáž je 300 g/m2 a vyššie. Geo-textília zabraňuje prerastaniu koreňov rastlín a je ďalším z ochranných mechanizmov, ktoré chránia hydroizolačnú fóliu pred poškodením (napr. ostré hrany kameňov a pod.).

Fólia

Na geo-textíliu sa pokladá špeciálna hydroizolačná fólia, ktorá sa prispôsobí tvaru výkopu a stupňovitému zoradeniu jeho okrajov.

Kladenie fólie nie je tak jednoduchou záležitosťou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pre jej položenie odporúčame pozvať odborníkov, ktorí s jej usadením majú určité skúsenosti. Fólia sa pri zložitejších tvaroch a stupňovitých okrajoch reže priamo vo výkope.

Pri menších a jednoduchších tvaroch si môžete nechať od špecializovaných firiem vyrobiť fóliu priamo v požadovanom tvare a veľkosti. Tá sa potom do výkopu iba zasadí.

Bežným materiálom, z ktorého sú hydroizolačné fólie vyrábané, je PVC. Pre menšie jazierka je postačujúca fólia s hrúbkou 1 mm, pre väčšie jazierka odporúčame použitie silnejšiej fólie, aspoň 1,2 – 1,5 mm.

Technická výbava

zahradne jazeroJazierko môžete doplniť technickým príslušenstvom, ktoré vám umožnia jeho ľahšie využívanie a údržbu. Predovšetkým ide o filtráciu a čerpadlo.

Filtrácia je vhodná pre tých, ktorí chcú záhradné jazierko využívať na kúpanie. Obstaranie kvalitného filtračného zariadenia sa môže vyšplhať na stovky eur.

Dosiahnuť čistej vody a úplnej rovnováhy pomocou biotopu (biologickej rovnováhy) je veľmi ťažké.

Čerpadlo je dôležité, aby dochádzalo k cirkulácii a prekysličeniu vody. Bohato postačia úsporné čerpadlá s menším výkonom, ktoré budú slúžiť ako vhodný doplnok filtrácie.

Vysádzanie jazierka rastlinami

Jazierko si môžete osádzať podľa svojho vlastného vkusu. Je dôležité, aby ste si zistili, aké nároky majú vami vybrané druhy rastlín na svetlo, čistotu vody a hlavne, do akej výšky dorastajú.

Ak ste si zakúpili kvalitnú filtráciu a predpokladáte, že budete mať číru vodu, pokúste sa jazierko osadiť pomocou kameňov, ktoré vám pomôžu zakryť umelo vyzerajúcu hydroizolačnú fóliu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button