ReceptyZáhrada

Ako spracovať cuketu

Jednoduché a chutné recepty z cukety

Ak máte radi záhradníctvo alebo jednoducho máte radi zeleninu, pravdepodobne ste už počuli o cukete. Táto letná zelenina je vynikajúca ingrediencia do mnohých jedál a receptov. Ak ste sa už rozhodli vysadiť si cuketu v záhrade, alebo ste si ju zakúpili na trhu, určite sa vám zíde vedieť, ako ju spracovať.

Ako spracovať cuketu

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete spracovať cuketu. Môžete ju grilovať, opražiť, dusiť, variť alebo ju dokonca použiť na pečenie. Cuketa je tiež vynikajúca zelenina na zimu. Ak ju správne spracujete, môžete si ju uchovať a vychutnávať si ju aj v zime.

V tomto článku sa dozviete o rôznych spôsoboch, ako môžete cuketu spracovať. Od jednoduchých receptov až po pokročilé techniky, nájdete tu všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli využiť túto vynikajúcu zeleninu v kuchyni.

Čo je cuketa

Cuketa je zelenina, ktorá patrí do rodiny tekvicovitých rastlín. Táto rastlina je pôvodom z Mexika, ale dnes sa pestuje po celom svete.

Cuketa má tvar valca alebo oválu a môže byť zelenej, žltej alebo bielej farby. V kuchyni sa často používa ako príloha alebo základ pre rôzne recepty.

História cukety

Cuketa bola pestovaná už viac ako 7000 rokov pred naším letopočtom v Mexiku a Strednej Amerike.

Táto zelenina sa rýchlo rozšírila do Európy a Ázie a dnes je jednou z najobľúbenejších zelenín na svete. V minulosti sa cuketa používala aj na liečenie rôznych ochorení.

Výživové hodnoty cukety

Cuketa je nízkokalorická zelenina, ktorá obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Obsahuje napríklad vitamíny A, C a K, horčík, draslík a vápnik.

Cuketa je tiež bohatá na vlákninu, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho systému.

V tabuľke nižšie sú uvedené výživové hodnoty cukety na 100 gramov:

Nutrient Množstvo
Energie 17 kcal
Bielkoviny 1,2 g
Tuky 0,3 g
Sacharidy 3,1 g
Vláknina 1,1 g
Vitamín A 20 mcg
Vitamín C 17 mg
Vitamín K 4 mcg
Horčík 14 mg
Draslík 261 mg
Vápnik 16 mg

Cuketa je teda skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia udržať zdravú stravu a životný štýl.

Príprava cukety pred spracovaním

Vyber správnej cukety

Pri výbere cukety si vyberajte tie, ktoré sú pevné a majú hladkú a lesklú pokožku. Cuketa by mala byť ťažká, ale nie príliš tvrdá.

Ak má cuketa mäkké miesta alebo škvrny, môže to znamenať, že nie je čerstvá alebo bola poškodená.

ako vybrať správnu cuketu

Čistenie a krájanie cukety

Pred čistením cukety si umyte ruky. Potom cuketu opláchnite pod tečúcou vodou a utrite ju do sucha.

Ak má cuketa hrbolčeky alebo škrabance, ošúpeme ju pomocou noža alebo škrabky.

Cuketu môžete krájať podľa potreby. Ak ju chcete nakrájať na kolieska, odrežte jej konce a potom ju nakrájajte na rovnaké hrúbky. Ak ju chcete nakrájať na kocky, najprv ju nakrájajte na plátky a potom na kocky.

V prípade, že chcete cuketu použiť na prípravu polievky alebo omáčky, môžete ju nakrájať na menšie kúsky alebo ju nastrúhať na jemnom strúhadle.

Týmto spôsobom môžete pripraviť cuketu na ďalšie spracovanie. Teraz už viete, ako správne vybrať a pripraviť cuketu pre ďalšie kroky v kuchyni.

Metódy spracovania cukety

Cuketa je vynikajúca zelenina, ktorá sa dá spracovať na mnoho spôsobov. Varenie, pečenie, grilovanie a sušenie sú len niektoré z možností. V tomto článku sa dozviete viac o týchto metódach.

Varenie cukety

Ak chcete využiť cuketu v klasickom jedle, môžete ju variť. Najlepšie je ju nakrájať na plátky alebo na kocky a variť vo vriacej vode asi 5-7 minút.

Potom ju môžete použiť ako prílohu k mäsu alebo do zeleninových jedál.

Pečenie cukety

Pečenie cukety je ďalšou možnosťou, ktorá sa dá využiť. Cuketu nakrájajte na plátky alebo na kocky a položte ju na plech.

Potom ju môžete posypať soľou, korením a olivovým olejom. Pečte ju v rúre na 200 stupňov asi 15-20 minút. Takto upravenú cuketu môžete použiť ako prílohu alebo ako súčasť iného jedla.

ako grilovať cuketu

Grilovanie cukety

Grilovanie cukety je ďalšou možnosťou, ktorá sa dá využiť. Cuketu nakrájajte na plátky alebo na kocky a potrite ju olivovým olejom.

Potom ju môžete grilovať na grile alebo v grilovacej panvici asi 5-7 minút z každej strany. Takto upravenú cuketu môžete použiť ako prílohu alebo ako súčasť iného jedla.

Chutné grilované cukety

Sušenie cukety

Sušenie cukety je ďalšou možnosťou, ako ju spracovať. Cuketu nakrájajte na plátky a sušte v sušičke alebo na slnku. Takto upravenú cuketu môžete použiť ako sušenú zeleninu alebo ako suroviny na prípravu rôznych jedál.

Takto sa dá cuketu spracovať na mnoho spôsobov. Vyskúšajte ich a objavte nové chute a možnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button