Záhrada

Ako a čo urobiť v apríli na záhrade?

čo robiť v apríli na záhradkePo dlhej zime je tu konečne jar a než sa pustíme do klasických celoročných prác na záhrade, ako je prekopávanie, kyprenie a zalievanie. Máme v pláne si povedať, aké práce a povinnosti nás čakajú ešte teraz v apríli.

Čo treba na prácu v apríli na záhrade:

  • rycie vidly
  • kanva s kropítko
  • hrable
  • hnojivo
  • záhradnícke nožnice
  • motyčka
  • kýblik s vodou
  • handra

Kontrola záhrady na jar

Skontrolujeme náradie, v akom stave a čistote je. Ak javí známky znečistenia ešte od minulej sezóny, umyjeme ho a usušíme, aby kovové časti nezhrdzaveli.

Práca s trávnikom

Až uschne trávnik, prevzdušníme ho a prihnojíme dávkou dlhodobo pôsobiaceho hnojiva.

Plánovanie výsadby rastlín v apríli

Ak sme tak ešte neurobili, pripravíme si osevný plán zmiešaných zeleninových kultúr. Zahrnieme do nej ako jednoročné, tak aj dvojročné druhy.

Strihanie a rezanie

čo sadiť na záhrade v apríliPrerežeme krovité ríbezle. Zakaždým odstrihnite u zeme tri najstaršie vetvy. Kríky pravidelne presvetľujeme od tretieho roku po výsadbe.

Jahody

Prihnojíme jahody. Okolo rastlín, ešte než rozkvitnú, rozhoďte kompost, a až tak, že na štvorcový meter prídu dva až tri litre.

Výsev

starostlivosť o záhradu na jarVysievajte dvojročné rastliny. Ak ich vysejete ešte teraz, možno vám  vykvitnútento rok. Ak ich výsev odložíte  na leto, dočkáte sa kvetu až budúci rok.

Odstrihujte zavädnuté kvetné stvoly narcisov, hyacintov a ďalších odkvitnutých cibuľovín, aby nevytvárali semená. Zbytočne to rastlinu vysiľuje. Pokiaľ u nej zostanú len listy, všetky živiny z listov sa tak budú v nasledujúcich dňoch hromadiť v cibuliach.

Zeleninový záhon

Ak chceme ešte teraz založiť nový zeleninový záhon, pôdu skypríme čo najhlbšie a môžeme premiešať rýľovacími vidlami. Starostlivo pritom odstraňujte všetku burinu a pridajte vyzretý kompost. Ten zapracujete do rozomletej pôdy motyčkou alebo hrabľami. S výsadbou ale počkajte asi tri týždne, kým zemina nezľahne.

Zálievka

Ak ste už vysiali, nezabúdajte na správnu zálievku. Vrchná vrstva osiatych záhonov nesmie uschnúť. Ak by hrozilo mladým rastlinám uschnutie. Zalievajte čo možno ráno jemným kropením.

Pestovanie trvaliek

V záhrade môžeme teraz vyryť väčšie trsy trvaliek a rozdeliť ich, aby sa rastliny zmladili a výdatnejšie kvitli. Nadbytočnými trsmi môžeme osadiť trebárs záhony okolo plotov, alebo prípadne rozdať či vymieňať so susediacimi záhradkári.

Tip

Prajem veľa zdaru a inšpirácie pri jarnom záhradníčení v apríli.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button