Ako na predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov?

predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetovVypestovanie vlastných sadeníc zeleniny a balkónových kvetov zo semien je určite prínosné z hľadiska úspory a tiež aj možnosti širšieho výberu druhov a odrôd. Môžeme ich vypestovať aj v normálnych bytových podmienkach. Ako teda na to, aby sadeničky boli silné a zdravé? Prečítajte si článok ako na správne predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov?


Čo je na na predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov potrebné:

  • vhodný substrát
  • semená na naklíčenie
  • sadbovacie tablety
  • miniskleník

Kvalitná zemina je základ

návod na sadenice zeleniny a balkónových kvetovZákladom úspechu pri predpestovaní sadeníc zeleniny a balkónových kvetov je použitie kvalitnej zeminy a udržiavanie jej správnej teploty po celú dobu pestovania.

Rovnako dôležité je zabezpečiť rastlinkám dostatok svetla a primeranú vzdušnú vlhkosť. Priamo na okennej parapete lacno vypestujeme zdravú sadbu paprík, paradajok, uhoriek alebo okrasných kvetín.


Správny výber substrátu

Vhodnou zeminou pre predpestovanie sadeníc zeleniny a balkónových kvetov je substrát pre výsevy, ktorý je vzdušný, priepustný a primerane chudobný na živiny.

Pri klíčení a v počiatočných štádiách rastu je ich prebytok viac na škodu. Zeminu pre predpestovanie si môžeme pripraviť aj sami. Kvalitnú zeminu zmiešame s rašelinou a pieskom. Výsevy môžu byť niekedy napádané hubami spôsobujúcimi padanie klíčiacich rastlín, alebo sa môžu objaviť rôzne druhy plesní.

Sadbovacie tablety a kocky sú výborné

sadenice zeleniny a balkónove kvety

Pre sadbovanie a rezkovanie rastlín sú tiež určené sadbovacie tablety či valčeky Jiffy, ktoré možno kúpiť v hobby marketoch alebo v semenárstve. Do tablety jednoducho vložíme semienko a tabletu položíme do vody, kde napučí.

Rastliny si v nich tvoria bohatý koreňový bal, s ktorým ich zasadíme rovno na stanovište bez prerušenia rastu. V napučaných tabletách dobre drží vzduch, pretože sú vyrobené z rašeliny. Rašelinníkov vo svojich bunkách udrží veľké množstvo vody.

Stanovište pre sadbu – dostatok svetla a vzduchu

Najlepšie stanovište pre predpestovanie sadby je svetlé miesto s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Zvyšovať ju možno rosením a pomocou odparovačov.

Potrebnú vlhkosť ľahšie zaistíme rastlinám v skleníkoch, v pareniskách a v krytých nádobách. Svetlo v bytoch obmedzuje aj záclona alebo žalúzie.

U nezakrytého okná majú rastliny plnú svetelnú intenzitu, so vzdialenosťou od okna potom svetelná intenzita klesá a už vo vzdialenosti 1,5 metra klesá množstvo svetla na polovicu.

Izbové miniskleníky

Starostlivosť o sadbu uľahčia interiérové ​​mini skleníčky a pareniska. Sú zložené z misky a priehľadného krytu a môžme ich dostať v hobby marketoch, semenárstvach alebo v internetových obchodoch.

S miniskleníkom vyrobeným z pevného plastu sa lepšie manipuluje. Priehľadná horná časť je zvyčajne vybavená ventilačnými škárami, ktoré možno zväčšovať a zmenšovať, aby sa dosiahla optimálna vlhkosti.

Tipy ako na predpestovanie sadeníc zeleniny a aj balkónových rastlín

Existuje varianta miniskleníka z mäkkého plastu, ktoré sú relatívne lacné. Predávajú sa v rôznych rozmeroch, takže každý určite nájde vhodný variant. K dostaniu sú tiež sadbovače so samostatným vykurovaním.

Varovanie

Nezabudnite teda na použitie kvalitnej zeminy a udržiavanie jej správnej teploty po celú dobu pestovania a primeranú vzdušnú vlhkosť.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.