Záhrada

Ako pestovať gardénie?

Ako na pestovanie gardénieNávod ako správne pestovať gardénie. Pestovanie gardénie sa stáva z roka na rok obľúbenejším. Gardénia je vznešene vyzerajúci ázijský ker, ktorý je u nás pestovaný ako izbová rastlina. Tento krík u nás v dobrých podmienkach môže vyrásť do veľkosti pohybujúcej sa až okolo jedného a pol metra. Jeho lesklé veľké listy dopĺňajú veľké desaťcentimetrové krémové kvety.

Ak chcete pestovať gardénie tak budete potrebovať:

  • kvetináč alebo kvetináč
  • polystyrén
  • sáčok
  • tekuté hnojivo
  • vhdonou zeminu
  • rašelinu
  • vodu

Stanovište a teplota

Pestovanie gardénie je pomerne náročné. Ak chcete, aby sa jej u vás darilo, v prvom rade jej zaistite stabilnú teplotu. Pomôcť si môžete aj tak, že pod kvetináč vložíte polystyrénovú podložku.

GardéniaGardéniu postavte na vzdušné svetlé miesto, kde má veľa slniečka. Pozor však na obedňajší úpal.  Vzhľadom na svoj pôvod jej vyhovuje spomínaná stabilná pokojová teplota, ktorá by nemala klesnúť pod 10°C.

Táto teplota sa udržuje v zimnom a vegetačnom období. Znášajú krátke obdobia zimy aj s nižšími teplotami, ale vo väčšom množstve pre ňu zima býva často záhubou a veľkým rizikom.

Začiatkom jari sa teplota znižuje na 15°C, aby začalo kvitnutie. Akonáhle sa objavia puky, presúvame Gardéniu na teplejšie miesto.

Optimálna teplota sa pohybuje medzi 15 – 25°C, pričom hlavne v lete zabezpečujeme vysokú vzdušnú vlhkosť.

Vhodná pôda

Gardénia len tak v niečom neporastie. Neznáša zásaditú pôdu, a preto ju saďte do kyslého rašelinového substrátu, napoly zmiešaného s listovkou.

Vyvarujte sa vápnika! Nesmie byť v zemine, ani v hnojive, a ani vo vode.

Presádzanie gardénií

Gardéniu presádzame na jar, ale pokiaľ nevyrástla z črepníka, netreba ju presádzať každoročne. Určite jej doprajte kľud v období kvitnutia, presádzanie je vtedy nerozumné. Ak korene prerastajú črepník, presádzanie je nutné.

Rovnako sa jej nepáči, keď musí bojovať s ostatnými koreňovými systémami iných rastlín. Sadíme ju tak, aby sa nenarušili jej korene.

Zálievka

Výdatná zálievka a pravidelné každodenné postrekovanie je nevyhnutné na vytvorenie spomínanej vysokej vzdušnej vlhkosti.

Dosiahneme ju aj položením na misku s vlhkými kamienkami a pod. Volíme hlavne vlažnú, odstátu, mäkkú vodu, najlepšie dažďovú alebo prevarenú.

Zeminu udržiavajte stále vlhkú, ale v zime zálievku zásadne obmedzte. Vyvarujte sa prievanu a výparov z plynov, rovnako aj postrekovanie kvetov, doprajte jej naopak vetranie.

Potrebuje dostatočnú vlhkosť, a preto ju majte postavenú v miske s kamienkami, ktoré túto vlhkosť udržať pomáhajú. Tiež ju môžete rosiť, ale pozor, rastlinu nerastie, keď kvitnú.

Hnojenie

V priebehu vegetácie gardéniu hnojte raz za 14 dní tekutým hnojivom. V zime prihnojujte iba jedenkrát mesačne.

Rozmnožovanie

ako pestovať gardénieMarec venujeme odstraňovaniu vyčnievajúcich výhonkov a nezabudneme na rez vetvičiek. Rozvetvenie docielime zaštipovaním vegetačných vrcholkov v letnom období.

Komplexné omladenie udržujeme miernym zimným zrezaním. Nezaštipujte rastlinu príliš často, pretože by sa mohol zastaviť rast a tvorba kvetov. Bežné skracovanie a zaštipovanie vykonávame po odkvitnutí.

Gardénia sa rozmnožuje vegetatívne, pomocou mladých, nedrevených vrcholových stonkových odrezkov, ktoré sú dlhé cca. 10 cm a obsahujú aspoň 2 páry listov.

Odrezky odoberáme niekedy začiatkom januára (koncom zimy) až do apríla (začiatku jari). Nájdu sa takí, čo odrezky ešte stihnú na určitú dobu ponoriť do rastového hormónu a až potom ju zasadia.

Sadenie prebieha jednoducho, zapichnutím odrezkov do vhodnej pôdy zo zmesi piesku a hlinitej zeminy.

Črepník s odrezkami prikryjeme polyetylénovým vreckom, aby sme zabezpečili stálu teplotu 18- 20°C a teda aj priaznivú mikroklímu. Po 4 – 6 týždňoch by sme sa mali tešiť z nových prírastkov, ktoré podľa potreby niekoľkokrát presádzame.

Varovanie

Pozor! Aj keď sa o gardénii hovorí, že je to prenosná rastlina a že je teda možné ju v lete dať na záhradu, v skutočnosti nerada mení stanovište. Majte ju preto radšej na jednom mieste. Pestovať gardénie nie je príliš jednoduché ale za trochu starostlivosť sa vám táto rastlinka oplatí nádhernými kvetmi.

Opadávanie listov gardénie alebo ich žltnutie môže byť spôsobené nedostatkom vody alebo gardéniu zalievate tvrdou vodou. Ak žltnú a opadávajú puky, rastlina je v príliš teplom prostredí.

Ďalšie návody a články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button