NávodyDomácnosť

Ako správne vetrať?

návod ako správne vetraťTáto rutinná záležitosť má svoje opodstatnenie a za predpokladu, že náš byt netrpia plesní a vlhkosťou, vyvetráme snáď len zo zvyku. Správne vetrať v byte prospieva nielen nám, čo byt obývame, ale aj murivu ako prevencia proti vlhnutiu. Samozrejme, že vetranie prispôsobujeme ročnému obdobiu a daným podmienkam. V zime vyvetráme rýchlo, v lete si užívame permanentnú cirkuláciu vzduchu.

Postup ako správne vetrať – musíte otvoriť okná dokorán

ako vetraťRáno je vyvetranie v byte dosť dôležité. V uzavretých miestnostiach sa nahromadí vlhkosť a to len samotným dýchaním.

Vyvetraním sa vzduch vymení a osuší, a tiež sa vlhkosť ostane zo stien, perín a ostatných vecí. Vyvetrajte rýchlo a intenzívne, okná treba otvoriť čo najviac ako sa dá, vtedy je vetranie najlepšie.

Tento prístup je aktuálny najmä v zimnom období, navyše keď mrzne, kto by chcel byť v miestnosti pol hodiny pri otvorenom okne.

Pokiaľ máte radiátory umiestnené pod oknami, studený vzduch dáva impulz k intenzívnemu kúreniu radiátorov, čo je neefektívne.

Optimálny čas vetrania je tak 5 minút, aby nedochádzalo k zbytočnému úniku tepla.

Rosenie na oknách

Staré okná s drevenými rámami nedoliehali, ale v byte bola optimálna klíma, prirodzené vetranie a okná sa nerosili.

S novými oknami ušetríme spotrebu energie, pretože dobre tesnia, do miestnosti nepreniká chladný vzduch. Ale zároveň je tu nový problém, rosenie okenných tabúľ, s tým súvisiaca tvorba plesne a celkové zhoršenie klímy a vzduchu v byte. Prečítajte si aj článok ako umyť okná.

Nárazové vetranie

Vyvetrajte prievanom, to je vetraním dvoch protiľahlých okien. Tento typ vetrania je najúčinnejší, kedy dôjde k výmene vzduchu v miestnosti.

To znamená, že teplota a vlhkosť vzduchu sa vyrovnajú alebo dosť priblížia vonkajšej teplote. Toto je najlepší spôsob ako správne vetrať.

Vetranie mikro ventiláciou

Vetranie týmto spôsobom je vhodné, keď nebudeme niekoľko dní doma. Keď ideme na dovolenku, tak chceme si byt dôkladne zabezpečiť a všetky okná uzavrieme.

Neobávajte sa použiť mikro ventiláciu, je to bezpečné a zaistíte si tak aspoň čiastočný prístup vzduchu do miestnosti.

Chybné vetranie

spravne vetranieVšeobecne používaný, ale v podstate nesprávny, je vetranie vyklopeným krídlom okna. Tento variant vetrania neumožňuje dostatočnú výmenu vzduch a prakticky len teplo uniká von.

Ak vetráte tým spôsobom, že otvoríte dvere do iných miestností, ktoré nikto neobýva, nemá to zmysel.

Pustite zlý, vydýchaný a vlhký vzduch von a vymeňte ho za čerstvý a suchší vzduch. Keď budete správne vetrať, zbavíte sa vlhkosti, predídete plesniam a celkovo sa vám bude lepšie dýchať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button